Diğer
  Ana SayfaSağlık''Her öğünde tek çeşit yerim''

  ”Her öğünde tek çeşit yerim”

  -

  Bir zamanların ünlü haber spikeri, asıl mesleği doktorluğa döndü. Diyet yapmanın kesin çözüm olmadığını vurgulayan Dr. Bradley, ” Ben de hastalarıma diyet değil doğru beslenme programı veriyorum” diyor. Bu konuda bir de kitap yazan Bradley, öğünlerinde sadece tek bir porsiyonla yetiniyor!

  Bizde Porsiyonlar Büyük

  Söze kadın erkek kapıldığımız diyet çılgınlığından başlıyoruz. Dr. Bradley, bunun Türkiye 'ye özgü olmadığının altını çiziyor. "Dünyada uzun süredir yaygınlaşan bir moda bu. Güzelliğin çok para ettiği bir dönemde yaşıyoruz. İmaj ve görüntü çok önemli. Çünkü görüldü ki giyiminiz-kuşamınız, tipiniz düzgünse bir işi bile almanız diğer adaylara göre kolaylaşıyor.Bir de insanların ömürleri uzadı.Böylece insanlar uzun yıllar genç ve sağlıklı kalmaya çalışıyor."

  Peki, beslenmemizde temelde ne gibi hatalarımız var Türk insanı olarak? " Bir kere porsiyonlar aşırı büyük. Yağ ve şeker düşkünlüğü had safhada. Tatlılarımız aşırı şerbetli. Eşim, Hep Türk porsiyonu olmasın İngiliz porsiyonu olsun" der. Türkiye'de her şey bol ve bu da tüketmeye yöneltiyor. Oysa meyveyi bile hesaplı tüketmek gerekiyor. Bir de spor yapmıyoruz tabii ki."

  Karı-koca şimdilerde "Bradleyler'in Mutfağı"nı yazıyorlar. Yani Onların mutfağında ne pişiyor, evlerinde ne yeniliyorsa onların tarifini içerecek kitap. Kitaba kadar bekleyemem, şimdiden soruyorum, "Peki nasıl besleniyorsunuz?" Dinledikçe şaşırmamak elde değil. Deyim yerindeyse askeri bir disiplin içinde besleniyorlar. "Sabahleyin bir kase yoğurt içine 3 kaşık yulaf ezmesi, yaş meyve, fındık veya ceviz. Öğlen yemeğimi iş yerine götürürüm. Genellikle tek bir yemek, salata ve 2-3 adet diyet bisküvi. Arada kocaman bir yeşil elma. Akşam yemeğinde bir akşam et yersek diyelim, diğer akşam noodle ve salata yeriz."

  Anlatılanları büyük bir şaşkınlıkla dinlediğimi fark eden Dr. Bradley, "Cumartesi off günüm"deyince rahat bir soluk alıyorum. Öyle ya insanın canı hiç mi tatlı çekmez, hiç mi pizza istemez ? Bu konuda da disiplinli sistem ediyor. Cuma akşam öğünüde ve cumartesi bütün gün istediklerini yiyor Bradleyler. Ama Pazar günü tekrar eski düzene geçiliyor. "Başka türlü orta yaştan itibaren kiloyu sabit tutmak mümkün değil.

  - Advertisement -  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz