Diğer
  Ana SayfaGüzellikHer yaşın kremi farklı

  Her yaşın kremi farklı

  -

  Dün sivilcelerimizle uğraşıyorduk bugün göz çevremizde görmeye başladığımız ince kırışıklıklar için önlem almaya çalışıyoruz. Yarın, büyük ihtimalle, şu anki gibi genç ve güzel görünmek için daha ciddi önlemler almak isteyeceğiz. En büyük yardımcımız ise yine o minik kavanozlar ve onların içindekiler olacak!

  Elif Duran

  Zamanla her şey değişiyor. Giyim zevkimiz, beğendiğimiz filmler ve dinlediğimiz müzikler…nun tek nedeni modanın ve trendlerin farklılaşması değil. Yaşımız da beğenilerimizin ve tercihlerimizin değişmesinde büyük rol oynuyor. Yaşla birlikte değiştirmemiz gereken bir şey de kremimiz. Gençliğimizi uzun yıllar boyunca korumak için doğru ve bilinçli cilt bakımını kesinlikle ihmal etmemek gerekiyor.
  Hangi yaşta nasıl bir kozmetik ürün tercih etmemiz gerektiği ise pek çoğumuzun kafasında bir soru işareti oluşturuyor. Ayrıca yaptığımız bazı hatalar cildimize fayda sağlamak yerine ona zarar veriyor.

  15+: Cildinizi kurutmaktan kaçının

  Cildin durumunda çok önemli bir rol oynayan hormonlar, ergenlik döneminde de ciltteki bir çok değişimden sorumlu. Bu dönemde yağ bezleri daha fazla çalışıyor, cilt daha fazla yağ salgılıyor, kanallar ve gözenekler genişliyor. Bu durum da sivilceye neden olabiliyor. İşte bu durumu yaratan neden östrojen ve progesteron hormonlarının daha aktif hale gelmesi.
  Genç kızların cildi söz konusu olunca akla ilk gelen sorun tabii ki sivilceler ve siyah noktalar. Bunlara fazla yağ salgılanmasının neden olduğu düşünülse de esas sorun cilt yüzeyindeki bakteriler. Tıkalı gözenekler önce okside olarak siyah noktalara sonra da bu bakteriler nedeniyle sivilceye dönüşebilir. Bu nedenle genç kızların dikkat etmesi gereken konuların en başında cilt temizliği geliyor. Tabii, cildi temiz tutmak demek yanlış ürünlerle cildi kurutmak anlamına gelmemeli. Nemlendirme, tüm cilt tiplerinde olduğu gibi genç ve yağlı ciltler için de son derece önemli.

  25+: Cildinizi KORUMA ZAMANI

  20 yaşından itibaren cildimiz birçok iç ve dış faktörlerin etkisiyle yaşlanmaya başlıyor. Bu aslında son derece yavaş bir süreç ve bakımla daha da yavaşlatılması mümkün. Peki neden yaşlanıyoruz? Bunda genetik faktörlerin rolü büyük, ancak hava kirliliği, UV ışınları, stres ve sigara gibi faktörlerin etkisi de çok büyük. Olumsuz çevresel faktörler sonucu oluşan serbest radikaller cildin yaşlanmasında büyük rol oynuyor. Serbest radikaller vücudumuzun 100 trilyon hücresine sürekli olarak saldırıyorlar. Yani, cildimizin gençliğini daha uzun süre korumak için serbest radikallerin etkisinden korunmak yapmamız gereken ilk şey. Cildi serbest radikallerin olumsuz etkilerinden koruyan kremler kullanmak işe yarayabilir. Bunlar anti-oksidan özellikte ve vitamin içeren kremler. Üzüm çekirdeği flavonları, C ve A vitamini içeren kremler kullanarak cildinizin ışıltısını daha uzun süre koruyabilirsiniz.
  30 yaş sonrasında oluşmaya başlayan ilk kırışıklıklar için kırışıklık kremi kullanmaya da başlayabilirsiniz. Bu evrede özellikle göz çevresini korumak çok önemli. Çünkü bu dönemde ince çizgiler epidermisin iç katmanlarına doğru ilerlemeye başılyor.  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz