Diğer
  Ana SayfaFit MenHer yaşın ortak derdi; boyu, şekli, işlevi

  Her yaşın ortak derdi; boyu, şekli, işlevi

  -

  Herkes sus pus oluyor. Oysa günümüzde cinsel sorunlar hakkında danışmanlık almak da, bu konuyla ilgili bilgilere ulaşmak da oldukça kolay! Yine de erkek dünyasının cinselliğe bakışı penis boyu, şekli ve işlevi üzerine şekilleniyor. 

  Sürekli ülkemizdeki cinsel eğitimin yetersizliğinden dem vuruyoruz. Birçok kişi yaşamı boyunca kulaktan dolma bilgilerle ya da kendi tecrübeleriyle cinselliğini yaşamaya çalışıyor. Oysa sağlıklı bir toplumun temellerini atmada cinsel eğitim de büyük önem taşıyor. Fakat 1998 yılında yapılan bir araştırmada toplumumuzda genel cinsel bilgilerden AIDS’e, cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklardan korunma yöntemlerine dair birçok konunun bilinirlik düzeyinin oldukça düşük olduğu saptandı. Türk Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) ile bir prezervatif markası da bu konudaki eksikliği görerek, toplumu bilinçlendirmeye yönelik bir işbirliğine gitti ve 2001 yılında Cinsel Sağlık Bilgi Hattı’nı kurdu. Bu hatla cinselliğin çok rahat konuşulamadığı ve doğru bilgiye ulaşmanın zor olduğu bir ortamda, konunun uzmanları tarafından sağlıklı ve doğru bilgiye kolayca erişim hedeflendi. Servis, teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının özellikle gençler arasında yaygınlaşmasıyla birlikte 2005 yılında web üzerinde de hayata geçti. Hizmete girdiği 2001 yılından bu yana da her yaş ve cinsiyetten 635 bine yakın kişi bu servisten destek aldı.

  Markanın Girişim Pazarlama Müdürü Aslı Biçer, ülkemizde cinselliğin, Batı ve Doğu toplumlarının arasında sıkışmış olarak yaşandığını belirterek, “Bir yandan Batı’dan tüketim, özgürlük, bireysellik türünden cinsellik mesajları gelirken; Doğu ise gelenekler, yasaklar ve din mesajlarını empoze ediyor. Dolayısıyla ülkemizde bunların arasında sıkışıp kalan ve merak edilen cinsellik ortaya çıkıyor” diyor.

  EĞİTİM ARTTIKÇA ÇEKİNCE DE ARTIYOR 

  Sanılanın aksine yaş, eğitim, meslek yani genel olarak sosyoekonomik durum cinselliğe bakışı değiştirmiyor. Bu genel olarak her kesim için konuşulması zor bir konu. Ama servis kullanıcıları arasında yapılan araştırmalar, genç ve orta yaşlı kadınlar ile erkeklerin bu konuda kabuklarını kırmaya daha eğilimli olduğunu gösteriyor. Biçer cinsiyetlere göre oluşan farklılığı, “Aslında kadınlar da erkekler de cinselliği hem konuşmak istiyor, hem de bundan kaçınıyor. Konuştukları ortamlar ve kişiler değişiyor” sözleriyle anlatıyor.

  - Advertisement -

  Eğitimli olmak ya da olmamak cinsel bilgiyi etkilemiyor. Cinsel kaygı, merak ve tecrübeler göz önüne alındığında herkes benzer sorular soruyor. Örneğin penis boyu, gebe kalma zamanı, orgazm, kadının orgazmının nasıl anlaşılabileceği, orgazm olamama, mastürbasyon sayısı en sık karşılaşılan sorular arasında yer alıyor. Ancak yapılan araştırmalar iyi eğitimli, kariyer sahibi olan kişilerin bunları bilmemekten dolayı rahatsızlık hissederek daha çekingen davranırken, ilk ve ortaöğretim mezunlarının bilgiyi daha kolay alıp, sorunlarını rahatlıkla paylaştığını ortaya koyuyor.

  Aslı Biçer, büyük şehirlerden daha fazla arama geldiğini belirterek şunları söylüyor: “Kentte yaşayanlardan gelen sorularla, taşradan gelenler arasında farklılıklar var. Örneğin taşrada yaşayan insanlar daha çok bilgi odaklı sorular soruyor. Büyük kentlerde ise fantezi, paylaşım, tatmin olma duyguları ile ilgili konulara daha fazla merak duyuluyor.”

  ERKEKLER VAJİNİSMUSU MERAK EDİYOR 

  Cinsel Sağlık Bilgi Hattı’nı arayan erkeklerin en çok merak ettiği konu penis boyu oluyor. Bunun temelinde izledikleri filmler ve çevrelerinden aldıkları duyumlar büyük rol oynuyor. Öte yandan erken boşalma ve sertleşme problemleri de serviste görevli danışmanlara sorulan sorular arasında öne çıkıyor. Kadınlara ait bir sorun olmasına rağmen erkekler vajinismus hakkında da bilgi sahibi olmak istiyor. Çoğunlukla yeni evlenenler veya balayında olan kişiler bu konuda sorular soruyor. Ayrıca karşı cinse ait kızlık zarının şekli, kalınlığı ile bakirelik gibi konularda da bilgi alıyorlar. Erkeklerin cinsel hayatını sorunsuz yaşamasında birtakım sistemik hastalıklar da büyük önem taşıyor. Özellikle kalp-damar hastalıkları ile dolaşım bozukluğundan muzdarip olanların bu konularda da soruları oluyor.

  En çok neler soruluyor?

  “Beni sadece kirli kadın çamaşırlarının kokusu uyarıyor?”, “Penisim 6 cm, karımı gebe bırakabilir miyim?”, “Üç aydır biriyle çıkıyorum ama benimle cinsel birliktelik yaşamak istemiyor, ne yapmalıyım?”… Cinsel Sağlık Bilgi Hattı’nın danışanları bu ve benzeri birçok soru soruyor. İşte o sorulardan bazıları ve uzmanların yanıtları:

  KALIN OLMASI ZEVKİ ARTIRIR MI? 

  “Penis büyütme hapları zararlı mı ve gerçekten büyüme sağlar mı? Penisin kalın ve büyük olması karşı tarafın daha çok zevk almasında etkili mi? Bir kitapta kadınların penisin boyundan değil, kalınlığından zevk aldığı yazıyor, bu doğru mu?” 

  Penis boyunun cinsel yaşamda pek fazla önemi yok. Cinsel ilişkinin gerçekleşebilmesi için penis boyunun sertleşmiş halde en az 7 cm olması gerekir. Normal penis boyu 10-16 cm arasında olur. Ayrıca, kadının cinsel tatmininde önemli olan penisin boyu değil, verimli bir ön sevişme, iletişim, boşalmayı kontrol etmek ile tabulardır. Kadın cinsel tatmininde çok önemli yeri olan ve penis boyunun hiçbir anlam ifade etmediği klitoris vajen dışında, vajendeki yoğun sinir uçları ise vajen girişindeki birkaç santimlik bölümde yer alır. Ayrıca cinsel tatmindeki en muhteşem cinsel organın beyin olduğu, tatminin beyinde yaşandığı ve cinsel organların yalnızca aracı olduğu unutulmamalıdır. 

  İLGİM BIÇAK GİBİ KESİLDİ 

  “Evleneli 1,5 yıl oldu ve cinsel hayatım o günden sonra bitti. Üç yıllık nişanlılık döneminde her şey iyiydi ama ilk geceden sonra eşime olan ilgim bitti. Ama mastürbasyon yaparken herhangi bir sorun yaşamıyorum. Sorunum ne olabilir?” 

  Vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına muayene olmanız gerekiyor. 

  1 DAKİKADA BOŞALIYORUM 

  “25 yaşında bekar bir erkeğim ve sorunum erken boşalma. Mastürbasyon yaparken en fazla bir dakika içinde boşalıyorum. Birkaç ay içinde evleneceğim, bu sorunu nasıl çözebilirim?” 

  Böyle durumlarda erken boşalma normal karşılanır. Zaten mastürbasyon tek başına erken boşalmaya neden olur. Biraz sabırlı olun. Erken boşalma yaşamamak için tecrübe ve zaman gerektiğini unutmayın. 

  ZOR GELİYOR! 
  “Eşimle bazen aynı gün üç-dört kez sevişmek istiyorum ama o kendisine zor geldiğini söylüyor ve kabul etmiyor. Ne yapabilirim?” 

  İki yetişkinin isteyerek birbirlerine ruhsal ve fiziksel zarar vermeden uyguladıkları cinsel eylem normal karşılanıyor. Bir tarafın istediğini diğer taraf istemiyor ama sırf onu kırmamak için “evet “ diyorsa, bu durum anormal olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle eşinizi zorlamamanızı, gerekirse birlikte evlilik danışmanından yardım almanızı öneriyorum. 

  EREKSİYON OLAMIYORUM 

  “Geçenlerde kız arkadaşımla ilişkiye girdim ve gayet iyiydi. İkinci seferde ise istememe rağmen bir türlü ereksiyon olamadım. Üzerinden 10 gün geçti ve bu sorun hala devam ediyor. Mastürbasyon yaparken dahi ereksiyon hali uzun sürmüyor. Bu ciddi bir sorunun habercisi olabilir mi?” 

  İlişkide duyulan yoğun heyecan veya ilişkiyi yaşamaktan çok kendinizi kanıtlama çabası bazen böylesi sorunlara neden olabilir. İlişki ya da mastürbasyonda haz almak yerine, tekrar sorun yaşayacağınız endişesiyle kendinizi takibe kalkarsanız bir kısır döngüye girer ve sorunu tekrar yaşarsınız. Kendinize zaman tanımanızı, herhangi bir değişiklik olmazsa cinsel sağlık konusunda deneyimli bir psikiyatri uzmanından yardım almanızı öneririm.   CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz