Diğer
  Ana SayfaRöportajHercai'nin Melike'si Aslı Samat'ın 100 kilo verme hikayesi

  Hercai’nin Melike’si Aslı Samat’ın 100 kilo verme hikayesi

  -

  Ropörtaj: YAĞMUR TOPÇU

  Ekranların sevilen dizisi Hercai’nin Melike’si Aslı Samat, sağlıklı beslenme, spor ve kilo verme serüvenini anlattı. İşte kilo aldığı dönemden, geçirdiği operasyonlara kadar tüm detayları paylaşan güzel oyuncu Aslı Samat ile gerçekleştirdiğimiz samimi röportaj…

  Kilo almaya nasıl başladınız?

  İki buçuk yaşındayken polenlere karşı alerjim varmış, kortizon tedavisi görmüşüm. Zaten pek çok kilo alma hikayesinin başlangıcı kortizon. Benim de öyle başlamış. Yuvada da annemden gizli ikinci tabağı her gün istemeye başlamışım. Ben ciddi bir rakama yavaş yavaş ulaşınca ancak durum farkedilmiş.

  Ne yiyordunuz genelde o dönemde?

  - Advertisement -

  Söylediklerine göre yuvanın sabah kahvaltısı reçel, yağ, ekmek. Öğle yemeği ise püre ciğermiş… Hala püre ve ciğerin yeri kalbimde başkadır.

  Kiloluyken hangi zorlukları yaşıyordunuz?

  Pek çok şişmanın yaşadığı ötekileştirilme, duygusal yeme bozukluğu gibi sorunları zaten yaşıyordum. Benim için farklı olan sorunlar her zaman mesleki oldu. 9 yaşıma kadar yüzdüm. Devam etseydim çocuk lisansı alacaktım. Fakat… Havuzdan her çıkışımız ‘hasta olmamak’ adına sıcak sular, saç kurutma makineleri ve kaloriferler ile geçince bana sıkıntı basıyordu. Aileme dokuz yaşında, elli kilo bir çocuğu bu kadar ısıtıcıya maruz bırakmanın rahatsız ettiğini bir türlü anlatamadım. Ve yüzme konusunu kapattım.

  aslı samat'ın

  Derken ortaokulda voleybolla tanıştım. Çok hızlı bir ivmeyle takımdaki yerimi kaptan olarak aldım. Bayağı başarılı bir pasördüm. Bence zaten pasörlük pratik zeka işi. Sorun yaşamadım. Fakat sahada bu kadar şişman ve mini şort giyen biri olunca, insanlar yetenekten çok bacaklarınla ilgileniyor. Kesinlikle bu çok rahatsız ediciydi. Ve ben 3 senenin sonunda voleybolla da vedalaşmak zorunda kaldım. Aynı dönem İstanbul Üniversitesi Spor Kulübü Basketbol antrenörü bizim voleybol antremanlarını izlerken ‘potansiyel’ görmüş olacak ki “Basketbola geçmelisin gel bizim takıma yetiştirelim” dedi. Gerçekten sırf bu kiloyla nasıl olacak diye düşündüğümden kabul etmedim. Edemedim. Neticede spor hayatım böylece kendini imha etti.

  Bitti mi? Hayır. Ben zaten sporla birlikte oyunculuk eğitimleri yürütüyordum. Mesela 8-10 yaş arası Levent Kırca Oya Başar Tiyatrosu’nda Sefiller Müzikali’nde oynamıştım. Devamı da belli kurumlarda eğitim olarak ilerlemişti. Bu ilgim hem fiziki şartlardan hem de toplumsal baskıdan daha ağır bastı ve ben güzel sanatlar üniversitesi oyunculuk bölümüne girdim. Girdim evet kazandım da ne oldu? Kilodan dolayı daha okuldayken bile alabildiğim roller sınırlıydı. Dans dersinde en iyisini hedefliyordum ama 170 kiloyken tango biraz zor oluyordu haliyle. Bir de üzerine üçüncü sınıfta çok büyük bir sakatlık geçirince bir hayatın dönüm noktası oldu.

  Peki kilo vermeye ne zaman karar verdiniz?

  Tam olarak o sakatlığı geçirmeden dört ay önce karar vermiştim. Ancak dizimdeki sakatlık ve akabinde yürüyememek işleri biraz hızlandırdı.

  Hangi yöntemle kilo verdiniz?

  Her yöntemi denemiş olabilirim. Tüp mide operasyonuyla 65 kilo verdim. Sonrasında diyet, ciddi spor ve psikolojik çalışmalarla 38 kilo daha verdim. Bu hikayeler, dönemler çok uzun. Dinlemek isteyen olursa Youtube’da Aslı Samat adıyla bir kanal açtım, anlatıyorum. Kesinlikle beklerim.

  Hızla kilo verdikten sonra vücudunuzdaki problemlerle nasıl baş ettiniz?

  100 kilo verdiyseniz deri problemleri konusunda spor yetersiz kalıyor. Bende tıptan yardım aldım. Deri toparlama operasyonları geçirdim.

  İdeal kilonuza ulaştınız mı? İdeal kilonuza ulaştıktan sonra kilonuzu nasıl koruyacaksınız?

  Neye göre ideal? Bu sorunun cevabı bende çok net değil. Şu an 70 kiloyum. Estetik doktorum bu iyidir derken diyetisyenim 7 kilo daha verelim diyor. Her branş kendi açısından ‘ideali’ söylüyor. Bu noktada ben hayatını zaten kilo vermeye adamış biri olarak beslenmemi ve spor düzenimi yavaş kilo vermeye göre hazırladım. Senede 2-3 kilo kayıp hem sizi deri sarkmasıyla mücadele etmek zorunda bırakmaz hem de kilo almanızı engeller bu tarz bir düzen.

  Kilo verme aşamasında set arkadaşlarınızın tepkisi nasıl oldu?

  Onlar bunun son 15 kilosuna şahit oldular sanırım. Ben Hercai’ye 2019 Ocak ayında başladım. Aslında Temmuz 2018’de 80 kiloya kadar düşmüştüm. Fakat bazı sıkıntılardan Hercai başlayana kadar 86 kiloya çıktım. Dediğim gibi onlar 15 kilosuna şahit oldular. Şaşırmadılar çünkü yeme biçimimi, pilates konusundaki istikrarımı gördüler, izlediler. Bekledikleri bir sonuçtu.

  Kilo vermek isteyenlere tavsiyeniz nedir?

  Bu konu o kadar geçiştirilemeyecek bir konu ki… Gerçekten tüm samimiyetimle beni takip edip videoları izleyin, dinleyin diyorum. Ama kilo vermek isteyen Formsanté okuyucuları için bir iki şey söylemek isterim. İlk olarak kan değerlerinize baktırın, belki de kilonuzun sebebi hiç farkında olmadığınız bir eksiklik veya fazlalık. İkincisi bir diyetisyenle çalışın. Üçüncüsü sihirli değnek beklemeyin ve en basit hafif tempolu yürüyüşler ile başlayın. 7 sene ve 103 kiloyu geride bırakmış biri olarak söylüyorum; Spor olmadan olmayacak o iş! Üzgünüm ki gerçek bu…

  ASLI SAMAT KİMDİR?

  Aslı Samat, 25 Nisan 1991 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Eğitimini İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk Bölümü’nde tamamlamıştır. İlk oyunculuk deneyimini 2015 yılında rol aldığı Uzaklarda Arama sinema filmi ile gerçekleştirmiştir.

  Şimdilerde Atv ekranlarında yayınlanan Hercai dizisinde Melike karakterine hayat veren Aslı Samat 1.65 metre boyunda, 70 kilo ve Boğa burcudur.

  ROL ALDIĞI DİZİ VE FİLMLER

  2019 – Hercai (Melike) (TV Dizisi)
  2018 – Lady Winsley (Ayşe) (Sinema Filmi)
  2017 – Ateş Böceği (Şirin) (TV Dizisi)
  2015 – Uzaklarda Arama (Simay) (Sinema Filmi)

  İLGİLİ İÇERİKLER

   


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz