Diğer
  Ana SayfaFitnessHerkes spor yapabilir

  Herkes spor yapabilir

  -

  21022014 spor3

  Yüzme

  Yüzme, kaslardan ciğerlere tüm vücudu çalıştıran, bunu yaparken de eklemleri en az zorlayan harika bir egzersiz. Bu yönüyle osteoartriti olan kişiler için en iyi egzersizlerden biri. Kas, iskelet sorunları olan, eklem problemleri yaşayan kişilerde darbeler, problemin daha da artmasına neden olabiliyor. Yerçekiminin etkisini ortadan kaldıran yüzme ve suda yapılan diğer egzersizler, eklemlere binen şoku azaltarak bu tip sorunlar yaşayan kişilerin daha güvenli bir şekilde egzersiz yapabilmelerini sağlıyor.

   

  Yürüyüş

  - Advertisement -

  Yürüyüş, eğer ortada fiziksel bir engel yoksa hemen herkesin yapabileceği, basit, düşük yoğunluklu, ama etkili bir egzersiz. Üstelik hemen her mevsimde, her yerde yapılabiliyor; parkta, alışveriş merkezinde, orman ya da koşu bandında… Araştırmalar yürüyüşü bir yaşam biçimi haline getirenlerde kalp hastalıkları, inme, diyabet gibi rahatsızlıkların daha az görüldüğünü gösteriyor. Yürüyüş sırt-bel ağrılarını azaltıyor. Hemen her türlü egzersizde olduğu gibi, kemikleri güçlendirerek, kırık ve çatlakları önlüyor. Kaslar ve eklemler daha esnek olduğu için yaralanmalar daha az görülüyor. Yürüyüş sırasında başınızı ve omurganızı dik tutun, öne ya da arkaya yaslanmadığınıza dikkat edin, omuzları ve kolları rahat bırakın, salınmalarına izin verin ve son olarak nefesinizi tutmayın.

   

  Basit esneme egzersizleri

  Masa başında ya da ayakta saatlerce aynı pozisyonda kalmak, eğilerek çalışmak, kasların ve eklemlerin sürekli aynı pozisyonda kalmalarına yol açıyor. Bu tip egzersizlerle kaslarınızı ve eklemlerinizi esneterek, yer çekiminin de yol açtığı tahribatı azaltabilirsiniz. Yüzlerce farklı esneme egzersizi bulunuyor ve bunları uygulamak da son derece kolay. Esneme egzersizlerini güne başladığınızda yatak odanızda, televizyon karşısında ya da banka kuyruğunda bile uygulayabilirsiniz. 

   

  Hafif ağırlık egzersizleri 

  Ağırlık egzersizleri özellikle artriti olan kişiler için fayda sağlıyor. Egzersiz sorunlu bölgenin çevresindeki eklemleri güçlendirerek, o eklem kullanıldığı sırada binen stresi azaltıyor. 30 gram ile 5 kilogram arasında değişen hafif ağırlıkların kullanılması öneriliyor.

   

  Formsanté Dergisi Şubat 2011 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz