Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetHerkesin merak ettiği "5:2 diyeti"

  Herkesin merak ettiği “5:2 diyeti”

  -

   

  06012014 52diyeti25:2 DİYETİ ÖNERİLERİ

  – Diyete başlamadan önce kilonuzu, beden kitle indeksinizi ve kalça ölçünüzü not edin. Böylece kilo kaybınızı ve incelmenizi takip edebilirsiniz. Ancak takıntılı hale gelmeyin ve haftada bir kez tartılın.

  – Diyet arkadaşı bulun. Bu diyeti biriyle birlikte sürdürürseniz birbirinizi destekleme, yüreklendirme başarılı olma şansınız artar. 

  – Yemeğinizi önceden hazırlayın. Böylece sınırlı beslenme günlerinde buzdolabınızdaki yüksek kalorili yiyeceklere kolayca erişmek sizi yoldan çıkarmaz. 

  - Advertisement -

  – Kaloriyi doğru hesaplayın. Akıllı telefonunuza bir uygulama indirerek ya da internette bulabileceğiniz kalori listeleri ile gıdaların kalorilerini doğru hesaplayın. 

  – Yemeden önce bekleyin. Açlık hissettiğinizde bir şey yemeden önce 10-15 dakika dayanmaya çalışın. Böylece açlığın geçip gittiğini hissetme şansınız olacak. Ancak gerçekten dayanamayacak gibiyseniz kan şekerinizi hızla yükseltmeyecek şekilde atıştırın. Örneğin havuç, bir avuç dolusu yağsız patlamış mısır ya da biraz çilek gibi… 

  – Kendinizi meşgul edin. Dikkatinizi başka noktalara vermek gıda endüstrisinin her köşe başına fast food dükkanları yerleştirmek gibi karanlık sanatları ile baş edebilmenizi sağlıyor. Örneğin paraşütle atlayan birinin açlık hissedeceğini düşünebiliyor musunuz? Bu kadar ekstrem olması gerekmiyor, siz de sevdiğiniz başka şeylerle meşgul olabilirsiniz. 

  – Yemek düşünmekten korkmayın. Bir şeye ne kadar fazla sahip olursak bizim için onun değeri o kadar azalıyor. Bu nedenle sevdiğiniz yiyeceklerin düşüncesinden bile kaçınmak hatalı bir yol izlemek olur. Sevdiğiniz yiyecekleri düşmanınız gibi görmeyin, onları dost olarak kabul edin ve onları düşünmekten, istemekten korkmayın. 

  – Bol sıvı alın. Kalori içermeyen içecekler tüketin. Su, maden suyu, bitki çayı tüketin ve idrarınızın açık renk olmasına dikkat edin. 

  – Rakamlara takılmayın. Zaman zaman tartıda hep aynı rakama takılıp kalabilirsiniz. Bunu sorun etmeyin ve biraz sabırlı olun, bu beslenme düzeni ile elde edeceğiniz kazanımlara odaklanın. 

  – Katı olmayın. Diyetin kurallarına aykırı davrandığınızda suçluluk duymayın. Kendinize karşı esnek ve affedici olun. 

  – Kendinizi tebrik edin. Başarı ile tamamladığınız her 500 kalori günü, kilo verme süreciniz için atılmış büyük bir adım. Kazanmaya şimdiden başladığınız için kendinizi tebrik edin. 

  – Hamileyseniz, diyabet hastasıysanız veya başka kronik hastalıklarınız varsa bu diyeti yapmayın, çocuklarınızın yapmasına izin vermeyin. 

   

   

  SIK SORULANLAR

  Vücudum kıtlık psikolojisine girer mi?

  Uzun açlıkların vücudun paniğe kapılıp yağlarını korumaya aldığını, kilonun kaslardan kaybedildiğini biliyoruz. Bu diyetin uzmanları ise her gün kalori kısıtlamasına gidilmeyeceğini dolayısıyla vücudun kıtlık psikolojisine girmeyeceğini, kısa süreli kıtlık günlerinde yağ depolarının kullanılacağını savunuyor. 

  Kan şekeri dengem bozulur mu?

  Var olan bir sağlık sorununuz yoksa ve kitapta anlatılan yöntemlere sadık kalıyorsanız, glisemik indeksi düşük gıdalar tüketiyorsanız kan şekerinizin dengede kalacağı söyleniyor. Ancak açlık sürelerini çok abartmanız, haftada iki günün üstüne çıkmanız ve bu günleri üst üste yapmanız kan şekerinizi etkileyebiliyor.

  Spor yapabilir miyim?

  Mevcut egzersiz programınızı değiştirmeniz gerekmiyor. Araştırmalarda oruç tutan futbolcuların performanslarında azalma görülmediği belirtiliyor. Aç karnına egzersiz yapmanın yakın zamanda tüketilen karbonhidratların yerine yakıt olarak yağı kullandığı söyleniyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz