Elifliastroloji Karma ve Spiritüel Astrolog

Hıdırellez duası nasıl yapılır? Hıdırellez’de tüm ritüeller ve dilek dileme

0

Hıdırellez ya da Hıdrellez Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Peki, Hıdırellez nedir? Hıdırellez duası nasıl yapılır? Hıdırellez sabahı ne yapılır? Hıdırellez Bahar Bayramı nasıl kutlanır? Hıdırellez’de nasıl dilek dilenir? Hıdırellez ritüelleri nelerdir?Hıdırellez’de neler yapılır? Karma ve Spiritüel Astrolog Elifliastroloji sizler için tüm detaylarını anlattı…

HIDIRELLEZ NE ZAMAN KUTLANIR? *

Baharın bayramı olarak kutlanan Hıdırellez her yıl 5 Mayıs akşamından, 6 Mayıs akşamına kadar kutlanır. Bu yıl da 5 Mayıs Salı akşamından 6 Mayıs Çarşamba akşamına kadar kutlanacaktır.

HIDIRELLEZ NEDİR, NEDEN KUTLANIR? *

Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas’ın yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır.

Hızır ve Hıdırellez’in kökeni hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan bazıları Hıdırellez’in Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır.

HIDIRELLEZ DUASI NASIL YAPILIR? *

Bismillahirahmanirahim

Bin bir adım bir adım /Allah bir adım adım / Kerim kerem Allah /Başımda bir duman var yardım eyle ya Allah / La ilaha illallah muhammeden resullullah yetiş imdadıma hızır ile Allah birsin sen kulla mişersin biz gibi kulların yardımcısı sensin hızır deryada erdim murada amin.

HIDIRELLEZ’DE NELER YAPILIR? HIDIRELLEZ RİTÜELLERİ *

 • Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde sabah saatleri kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır.
 • Hıdırellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır.
 • Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır.
 • Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar.
 • Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdeleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.

HIDIRELLEZ’DE NASIL DİLEK DİLENİR? *

 • Evinizi temizleyin..
 • Kişisel temizliğinizi yapın mümkünse duştan sonra başınızdan aşağı biraz elma sirkesi dökün, sirke negatif enerjiyi temizler.
 • Canlı renkler özellikle kırmızı giymeyi tercih edin.
 • Sadaka verin veya ihtiyacı olan birine yardım edin. Bir çocuğu da sevindirebilirsiniz.
 • Evinizin kapısını veya pencerelerini açık bırakın taze enerji ve bolluk bereket gelsin
 • Baklagillerden ( nohut, mercimek, fasulye) pişirin mümkünse bir komşunuza da verin
 • Sakin bir ortamda meditasyon yapın, dinginleşin ve bol bol dua edin
 • İsteyenler dileklerini bir kağıda yazsın kırmızı keseye içine demir parayla beraber 5 Mayıs akşam ezanı ile Gül ağacı dalına asın ve sabah ezanında kesenizden paranızı alın cüzdanınıza koyun tüm yıl cüzdanınızdan para eksilmesin ve keseyi ağacın dibine gömün.
 • İsteyenler dileklerini kırmızı bir ipe söyleyip akşam ezanından sonra o ipi bileğine bağlasın, 7 gün bileğinizde kalsın. 7. günün sonunda çözüp ipi cüzdanında veya bir kutuda saklasın.
 • Tüm dilekleriniz gerçekleşmiş gibi hayal edip “OLDU” diyin ki sözün frekansı ve gücüyle bir an önce gerçekleşsin.

Unutmayın biz dileklerimizin kabulünü yüce  Allah’tan istiyoruz bunlar sadece gelenek ve araçtır şimdiden tüm dualarınızın ve dileklerinizin gerçekleşeceği bütünün en yüksek hayrına olmayacağı bir Hıdırellez olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here