Diğer
  Ana SayfaHaberHileli gıdalar için Tarım Bakanlığı yeni liste açıkladı! İşte taklit, tahşiş ürünler

  Hileli gıdalar için Tarım Bakanlığı yeni liste açıkladı! İşte taklit, tahşiş ürünler

  -

  Tarım ve Orman Bakanlığı hileli gıdalar, taklit ve tahşiş ürünler ile ilgili 74 firmayı daha ifşa etti. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıkladığı yeni listede hileli, tahşiş ve taklit 99 ürün yer alıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bugün yaptığı açıklamada, “Bu gece itibarıyla Bakanlığımızın sitesinden 74 firmayı da ifşa ederek tam 99 ürünle ilgili ifşalarımıza devam ediyoruz. Tüm ülkede ürün bazlı denetim seferberliğine başlıyoruz. Altı gün devam edecek denetim seferberliğine pazartesi itibarıyla başlıyoruz” demişti.

  LİSTEDE HANGİ ÜRÜNLER VAR

  Bakanlığın açıkladığı taklit, hileli ve tahşiş ürünler arasında alkollü ve alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve ürünleri, bitkisel yağ ve margarin, çikolata, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, takviye edici gıdalar yer alıyor. Bazı çikolata ürünlerinde sildenafil etken maddesine rastlandı. Bazı sucuk ve köftelerde sakadat, kanatlı eti bulundu. Bir markanın sucuğunda tek tırnaklı eti tespit edildi. Ballarda fruktoz ve glukoz tespit edildi.

  İŞTE HİLELİ GIDALAR TAM LİSTE 

  Hileli gıdaların tam listesi için tıklayın: HİLELİ GIDALAR

  EN ÇOK ET ÜRÜNÜ VAR

  • Listede en çok et ürünü olduğu görülüyor. 22 firmanın 25 parti ürünü uygunsuz bulundu.
  • Süt ve süt ürünleri alanında 17 firmaya ait 19 parti ürün listede yer aldı. Takviye edici gıda ve enerji içeceği alanında toplam 10 firmanın 16 parti ürünü ifşa edildi.
  • Alkollü içecekler alanında 1 firmanın 1, alkolsüz içecekler alanında ise 5 firmanın 5 ürünü listede yer alıyor.
  • Bal üretimi yapan 2 ayrı firmanın 5 ürünü listede.
  • Baharat ve çeşni vericiler üreten 1 firmanın da yine 1 ürünü açıklanan listede yer aldı.
  • Bitki, çay ve kahve ürünleri faaliyet alanında ise 6 firmanın 7 ürün, 9 bitkisel yağ ve margarin firmasının 14 parti ürünü Bakanlığın açıkladığı listede yer alıyor.
  • Çikolata ve kakao alanında ise 3 firmanın 6 ürünü kusurlu bulundu. 

   İŞTE HİLELİ ET VE TEK TIRNAKLI ETİ ÇIKAN FİRMALAR

  - Advertisement -

  Bakanlığın açıkladığı listeye göre Dora Et markasına ait Isıl İşlem Görmüş Dana sucuğunda 1.9.2019 parti/seri nolu üründe tek tırnaklı eti tespit edildi. 

  HİLELİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

  HİLELİ BİTKİSEL YAĞ VE MARGARİN LİSTESİ

  TARIM BAKANLIĞININ AÇIKLAMASI

  Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

  Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.
   
  5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.
  Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile;
   
  • Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması,
  • Sektörde haksız rekabetin önlenmesi,
  • Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve
  • Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.
   

  Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

  TAKLİT, TAHŞİŞ VE İLAÇ ETKEN MADDESİ VAR

  Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 74 firmaya ait 99 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.
   
  Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1486 firmaya ait 3301 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.
   
  Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir. 
  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
   

   SAHTE ZEYTİNYAĞI NASIL ANLAŞILIR?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz