Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetHindistan cevizi yağı ne işe yarar? Zayıflatır mı?

  Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Zayıflatır mı?

  -

  Tropik bölgelerde ‘hayat veren ağaç olarak’ olarak bilinen Hindistan cevizi, günümüzde bir süper gıda ve hatta fonksiyonel gıda kabul ediliyor. Peki hindistan cevizi yağı zayıflatır mı? Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Diyetisyen Ceren İşeri yanıtladı…

  Ayurveda’daki yeri bundan tam 4000 yıl öncesine dayanıyor. Popülaritesi giderek artan Hindistan cevizi yağının, kilo vermeyi kolaylaştırdığı, kalp sağılığına olumlu etkileri olduğu, bağışıklığı güçlendirdiği, egzama ve yara iyileşmesini hızlandırdığı, ağız hijyenini olumlu etkilediğine dair pek çok habere rastlıyoruz. Peki kanıta dayalı tıp ne diyor? Biraz inceleyelim…

  İyi beslenmeye özen gösteren (beslenme eğitimi almamış) kişilerin %72’si Hindistan cevizi yağını sağlıklı bulurken, sağlık çalışanları arasında bu oran çok daha düşük, %37’lerde seyrediyor…

  Hindistan cevizi yağı, tüm diğer yağlarla kıyaslandığında, en yüksek doymuş yağ oranına sahip (%90 civarında). Tereyağında bu oran %66, zeytinyağında ise %14… Doymuş yağların fazla tüketimi LDL kolesterolün artmasına sebep olabiliyor. Ne yazık ki LDL kolesteroldeki bu artış, damar sertliği ve kalp-damar hastalıkları ile yakından ilişkili… Amerikan Kalp Birliği, günlük tüketilen Hindistan cevizi yağı miktarının, diğer doymuş yağlarda olduğu gibi %10’la sınırlandırılmasını öneriyor. Yani sağlıklı olduğunu düşünüp sınırsız tüketmek damarlar için iyi bir tercih olmayabilir.

  - Advertisement -

  ASPİR YAĞI NEDİR? ZAYIFLATIR MI?

  HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ FAYDALARI

  Antibakteriyel özelliği olan Hindistan cevizi yağı, ağız bakımında kullanıldığında,
  diş eti enfeksiyonlarına, çürüklere ve plak oluşumuna karşı koruyucu etki gösterebilir. Mekanizmalar henüz tam anlaşılamamış olsa da, içeriğindeki laurik asidin plak birikimini engellediği düşünülmektedir.

  Hindistan cevizi yağının, deriye bölgesel uygulanmasının antibakteriyel, antienflamatuar, antioksidan özelliği sebebiyle yara iyileşmesini hızlandırabileceği, özellikle egzamada etkili olabileceğini gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.

  Ayrıca Hindistan cevizi yağında da bulunan orta zincirli yağ asitlerinin, ılımlı Alzheimer şikayetleri olanlarda beyin fonksiyonlarını olumlu etkilediğini gösteren çalışmalar da vardır. Tabi orta zincirli yağ asitlerinin sağladığı bu özelliği sadece Hindistan cevizi yağına bağlamak doğru olmayacaktır.

  Sonuç olarak, Hindistan cevizi yağı, yeterli ve dengeli bir beslenmenin parçası olduğunda sağlığınıza katlı verebilecek gibi görünse de, henüz hakkında yapılan çalışma sayısı sınırlıdır. Dolayısıyla tercihlerinizi yaparken diğer doymuş yağların yerine koymayı ve fazlasının size zarar verebileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

  HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI ZAYIFLATIR MI?

  Diğer taraftan gün içinde tükettiğimiz pek çok yağ, uzun zincirli trigliseritler içerirken, Hindistan cevizi yağı, onlardan farklı olarak orta zincirli yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri, daha kısa zincirli oldukları için vücudumuzda daha hızlı enerjiye dönüştürülür. Diğer yağlardan farklı metabolize oldukları için de daha fazla tokluk hissi oluşturabilir ve gün boyu daha az kalori almayı sağlayarak kilo kaybetmeyi kolaylaştırabilirler. Yapılan bazı çalışmalar, Hindistan cevizi yağı tüketen bireylerde karın çevresindeki azalmanın daha fazla olduğunu göstermektedir.

  Hindistan cevizi yağında bulunan MCT (orta zincirli yağ asitleri) günlük kalori harcamasını %5 oranında arttırabilir. Fakat porsiyon kontrolüne dikkat etmelisiniz. Sonuçta Hindistan cevizi yağının da 1 gramı diğer yağlar gibi yaklaşık 9 kalori içerir. Dolayısıyla fazla tüketmek kilo almanıza sebep olabilir.

  ARGAN YAĞI NE İŞE YARAR? FAYDALARI NELERDİR?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz