Diğer
  Ana SayfaFitnessHız oyunu; Fartlek

  Hız oyunu; Fartlek

  -

  Fartlek İsveççe “hız oyunu” anlamına geliyor. 1930’larda komşusu Finlandiya’nın uzun mesafe koşularındaki başarısının sebeplerine kafa yoran antrenör Gosta Holmer, koşucularını Finlandiyalılar gibi çalıştırmaya karar verdi.

  Ama onlardan farklı olarak koşucuları dağlarda bayırlarda bir ağaçtan diğerine, bir tepeden öbürüne depar attırarak çalıştırdı. Holmer’in fartlek adını verdiği bu yöntem aslında bir aralıklı yükleme (interval) çalışması ancak buradaki fark önceden belirlenmiş bir mesafe ya da süre olmaması. İsveçli koşucuların hız ve dayanıklılığını artıran ve başarısını kanıtlayan tekniği siz de deneyebilirsiniz. 

   

  NEREDE?

  - Advertisement -

  Ormanda, kırlarda, kumsalda, yolda, golf ya da futbol sahasında, yokuş yukarı ya da aşağı her türlü zeminde fartlek antrenmanı yapabilirsiniz. 

  NASIL?

  5-10 dakika düşük tempoda koşarak ısının. 150-200 m uzakta bir ağaç, posta kutusu ya da bir elektrik direği belirleyin ve normal hızınızın üzerinde depar atarak o noktaya ulaşın. Ulaştığınızda kendinize bir başka hedef nokta belirleyin ve normal hızınızla koşarak söz konusu noktaya ulaşın. Bu şekilde hızlıdan yavaş tempoya, bir ağaçtan diğerine 5-10 tekrar yapın. 5 dakika yavaş tempoda koşarak soğuyun. 

   

  Formsanté Dergisi Kasım 2014 sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz