Diğer
  Ana SayfaYazarSinan İbişHızlı kilo kaybının ölümcül tehlikeleri

  Hızlı kilo kaybının ölümcül tehlikeleri

  -

  Uzm. Dr. Sinan İBİŞBir ürünün sadece doğal olması onun güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Vücuttaki su ve elektrolitlerin ilaç dışında bir yöntemle ayarlanmaya çalışılması çok tehlikeli sonuçlar doğuruyor. Diyetle birlikte kullanılan idrar söktürücüler ölümlere, kalp damarlarında sorunlara, böbrek problemlerine ve istenmeyen acil sağlık problemlerine neden olabiliyor.

  Aşırı diyet yapanlar başarısızlığa hazır olmalı
  Sıkı bir diyet yaparsanız, orta sıkılıkta bir diyete göre daha fazla su ve kas kaybediyorsunuz. Yani daha genç ve daha ince olma isteğinizin tam tersi bir sonuçla karşılaşıyorsunuz. Zaten yaşlandıkça belirli miktarda kas kütlemizi kaybediyoruz ve metabolizmamız da yavaşlıyor. Daha genç ve daha ince olmak içinse metabolizmamızı hızlandırmamız gerekiyor. Bu nedenle bedeniniz ve ruhunuz için yaşlandırıcı olan, medyada zaman zaman önerilen şok etkili diyetleri önermiyoruz.

  Hızlı diyetlerin yüzde 95’i başarısız oluyor
  Popüler istatistiklere göre şok diyetlerin yüzde 95’i başarısız oluyor. Diyetiniz ne kadar sıkılaşırsa, biyokimyanıza ve doğal açlık-tokluk sinyallerinize o derecede zarar veriyorsunuz. Açlık-tokluk hormonlarınız zarar görüyor ve yeniden düzene girmesi çok zor oluyor. Biyolojiniz size karşı oluyor ve sürekli yiyecek istiyor. Kas kaybı sebebiyle yavaşlayan metabolizma ve disfonksiyonel iştah kontrolü kombinasyonu bir felaketi getiriyor. Bu sebeple diyet planınız başarısızlık planına dönüşüyor.

  Yağ kaybetmenin önemi
  Vücudun yağ kaybetmesi önemli… Her yaşam tarzı hastalığı obezite ile ilişkilendirilebileceği gibi, yağ kaybı sağlığınızı geri kazanmanız ve ilaç kullanma zorunluluğundan kurtulmanız için en etkin önlemler arasında yer alıyor.

  Haftalık sağlıklı kilo kaybı için…
  Haftalık hedefiniz diyete başlarken kaç kiloda olduğunuza bağlı olmakla birlikte, yaklaşık 1 kilogram civarında olmalı. Kilonuz ne kadar fazla ise başlangıçta o kadar fazla kilo veriyorsunuz. Sonuç olarak, vücudunuz bazen bir düzlüğe ulaşıyor ve bazı haftalarda diğerlerinden daha fazla kilo verebiliyorsunuz.

  - Advertisement -

  Düzlüklerden kaçınmak
  Belli bir kiloda takılıp kalmayı önlemek için bir beslenme yaklaşımı ile metabolik hormonlarınızı yeniden dengelemeniz, kilo kaybınızı ve metabolizmanızı hızlandıracak destekler almanız gerekiyor. Hormonal dengesizlikler kilo vermede zorlanmaya sebep oluyor. Eğer kişiye özgü olmayan hızlı diyetler sebebiyle metabolizmanız çalışmıyorsa ve yağ yakıcı hormonlarınız aktif değilse, buğday krakerleri ve salatalar ile yaşıyor ancak kilo veremiyorsunuz.

  Soru: Obezite sıklıkla hangi sağlık sorunlarına neden oluyor?

  Cevap: Hipertansiyon, kalp rahatsızlığı, koroner arter rahatsızlığı, Tip 2 diyabet, kan yağlarında artış, depresyon, uyku apnesi, alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı, safra kesesinde taş oluşumu ve felç, obeziteye bağlı olarak sıklıkla görülen sağlık sorunları…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....