Diğer
  Ana SayfaHaberHobilere zaman ayırmak yaşam kalitesini güçlendirir

  Hobilere zaman ayırmak yaşam kalitesini güçlendirir

  -

  Günlük yaşam koşturmacaları arasında çoğu insan için hobi kelimesi bir lüks gibi görünebilir ama hobilerimize zaman ayırmak daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam için önemli bir yatırımdır.

  Modern dünya ne yazık ki sağladığı pek çok avantajı, hızlı ve acele yaşam mecrubiyetiyle insanlardan geri aldı. Bu sorun öyle büyük bir problem ki, dünyada “yavaş yaşamayı” ilke edinen düşünce akımları ortaya çıkmak zorunda kaldı hatta bu tür “yavaş ve huzurlu” bir yaşam sunan şehir ve kasabalar için “slow city” sıfatını kullanmaya başladık. Biliyorsunuz, belli kriterleri sağlayan bu tür kasabalar için “slow city” sertifikası da veriliyor.

  Bizi bu yoğun, acele ve hızlı yaşama mecbur eden şartları doğru analiz edebilmekse hayatımızı daha sağlıklı yaşayabilmek için önemli bir ilk adım olacaktır. Bu yoğunluğun bir bölümünü hayatımızdan çıkarmayı başardığımızda, kendimize ve hobilerimize, yani bizi mutlu eden uğraşlara zaman kaldığını fark edebiliriz.

  Bu denklemin diğer tarafında yer alan hobilerimiz için de biraz “iyileştirme” yapabilmek, sonuca ulaşmamızı kolaylaştırabilir.

  Hobilerimizi yorucu ve zaman alan birer uğraştan, daha az emekle sonuç alabildiğimiz bir formata dönüştürebilme imkanları yaratmak da, hayat düzenimizi değiştirmek için ilk aşamada bize yardımcı olacaktır.

  - Advertisement -

  Örneğin yemek yapmayı seven biri için, mutfakta mikserin bulunmaması ve her defasında hamur işleri için kol/kas gücüyle hamur karıştırmak yorucu ve zaman alıcı bir süreç anlamına gelecek. İnsanoğlu da zamanla yorucu aktivitelerden uzaklaşma eğilimi gösteren bir karaktere sahip.

  Dolayısıyla hobilerimize zaman ayırmaya karar verdiğimizde, onlar için gerekli doğru araç gereç ve diğer imkanları da oluşturmayı hedeflemeliyiz. Dikiş dikmek, yeni elbiseler üretmek isteyen birinin evinde rahat rahat kıyafetlerini inceleyebileceği bir ayna, ahşap işleriyle uğraşmayı seven birinin elinde testere bulunmalı. Evinizi dekore etmek, daha şık ve huzurlu bir yaratmak ya da hobilerinize uygun çalışma alanları düzenlemek için Ikea ürünlerini de incelemenizi tavsiye ederiz.

  Modern dünyanın hiç durmayan yorucu temposuna teslim olmak zorunda değiliz. Hayatımızı kendi tercih ettiğimiz yoğunlukta ve hızda yaşayabilmek için hobilerimize, kendimize, sağlığımıza daha fazla zaman ayırma bilincine sahip olalım.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz