Diğer
  Ana SayfaSağlıkİç yağlanma oranı kaç olmalı? İç yağlanma nasıl ölçülür, neden olur?

  İç yağlanma oranı kaç olmalı? İç yağlanma nasıl ölçülür, neden olur?

  -

  İç yağlanma karın boşluğunda depolanan ve mide, karaciğer, bağırsaklar gibi hayati iç organların etrafını saran yağın artmasıdır. Peki, iç yağlanma neden olur, nasıl ölçülür? Yağlanma oranı kaç olmalı? Tehlikeleri nelerdir? Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak konu hakkında bilgiler verdi.

  İÇ YAĞLANMA NEDİR?

  Karın boşluğunda depolanan ve mide, karaciğer, bağırsaklar gibi hayati iç organların etrafını saran yağın artmasıdır. Sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarının artmasıyla gelişen iç yağlanma, ciddi sağlık sorunları riskini artırır.

  İÇ YAĞLANMA NASIL ÖLÇÜLÜR?

  İç yağlanmayı kesin olarak tespit etmenin yolu pahalı ve zaman alan prosedürler olan CT veya MRI taramasıdır ancak bel çevrenizi ölçerek de iç yağlanmanız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

  İÇ YAĞLANMA ORANI KAÇ OLMALI?

  Bel çevresi kadınlarda 88, erkeklerde 102 cm ve üstüne çıktığında tehlike çanları çalıyor demektir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek ve fiziksel aktivitenizi artırarak bu problemden kurtulabilirsiniz.

  iç yağlanma

  - Advertisement -

  YAĞLANMAYI ARTTIRAN NEDENLER

  Sağlıksız beslenme alışkanlıkları iç yağlanmanın en önemli nedenleri arasındadır ve fazla miktarda ilave şeker ve trans alkol tüketimi de bu tehlikeli alışkanlıkların başında geliyor.

  İlave şeker, yaklaşık %50 fruktoz içerir ve yüksek miktarda fruktoz tüketimi iç yağlanmayı artırır. 2017 yılında yayınlanan, Kaliforniya’da yapılan bir çalışmaya 9-18 yaşları arasında 41 obez çocuk dahil edilmiştir ve çocukların diyetlerindeki fruktoz aynı miktarda kalori sağlayan nişasta ile değiştirilmiştir. Bu değişiklik sadece 9 günde iç organ yağlanmasını %10,6 azaltmıştır.

  Cips, unlu mamuller gibi paketli ve işlenmiş gıdalarda bulunan trans yağlar iç yağlanmayı artırır. 2007 yılında yayınlanan ve maymunlar üzerinde yapılan bir çalışmada, maymunlara 6 sene boyunca benzer kalorilerde trans yağ açısından zengin bir diyet veya tekli doymamış yağlardan zengin bir diyet uygulanmıştır. Trans yağ diyetindeki maymunların iç yağlanmayı gösteren karın bölgesindeki yağlanmanın %33 daha fazla olduğu bulunmuştur.

  Stres ve uykusuzluk iç yağlanmayı artırıyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz