Diğer
  Ana SayfaPozitifİçinizdeki çocuğa ulaşın

  İçinizdeki çocuğa ulaşın

  -

  Başlıyoruz…

  Gözlerinizi kapayın ve hayal gücünüzle metindeki dünyaya yolculuğa çıkın…

  – Gözlerimizi kapıyoruz ve derin nefes alıp veriyoruz. Düşünceler gelip gidebilir. Bunları bir kenara bırakın ve sadece nefes alarak sevgiyi içinize çekin ve her nefes verişte günlük sıkıntıları dışarı atın. Nefes alın ve verin; alın ve verin.

  – Şimdi bir kaydırağın önünde duruyorsunuz. Derin bir nefes alarak kendinizi kaydıraktan aşağı bırakıyorsunuz ve inebildiğiniz en derin noktaya kadar kayarak iniyorsunuz.

  – Derin bir nefes daha alıyorsunuz ve kendinizi yemyeşil bir çayırda buluyorsunuz. 

  - Advertisement -

  – Parıldayan güneşin ışınlarını teninizde hissediyorsunuz. Doğanın canlı renklerini algılıyorsunuz. Etraf çok güzel…Çayırda süzülürcesine giderken, her nefes alıp verişte günlük yaşamın tüm sıkıntılarını, kaygı ve korkularını geride bırakıyorsunuz.

  – Önünüzde bir ev beliriyor ve kapının önünde duruyorsunuz. Kapı açılınca boş bir odaya gireceksiniz. Odanın ortasında bir sandalye ve sandalyenin üzerinde bir çocuk oturuyor olacak.

  – Şimdi kapı açılıyor ve siz bu odaya giriyorsunuz. Artık en derin benliğinizdesiniz. 

  – Şimdi çocuğa doğru gidiyorsunuz ve ona iyice bakıyorsunuz. Kafanızda bir resim oluşturup bu resme dikkatlice bakıyorsunuz. Çocuk gülüyor mu, ağlıyor mu, dik mi oturuyor, iyice bakıyorsunuz. 

  – Çocuğa bakın ve “Sen kusurlusun” deyin. Bu sözleri duyunca çocuk ne yapıyor? Sonra “Sen yeteri kadar iyi değilsin” deyin ve çocuğun gösterdiği reaksiyona iyice bakın. Ve sonra: “ İçinde olduğun bu halde seni sevebilir miyim, bilemiyorum” deyin, hatta “Seni hiç sevmiyorum” deyin ve yeniden çocuğun ne reaksiyon gösterdiğine iyice bakın.

  – Şimdi çocuğa tekrar bakın ve “Seni Seviyorum” deyin. “Seni olduğun gibi seviyorum ve sen mükemmelsin” deyin. Çocuğa tekrar bakın ve reaksiyonlarına dikkat edin. “Sen çok güzelsin” deyin.

  – Şimdi her biriniz kendinizle en derin şekilde bağlantıdasınız. Şahsi olmayan her şey bir kenara çekildi ve her biriniz kendinize tamamıyla eriştiniz.

  – Çocukla sohbet edin. Bir şeye ihtiyacı var mı? Sizden herhangi bir şey istiyor mu veya Size bildirmek istediği bir şey var mı? Lütfen çocuğu çok dikkatli dinleyin.

  – Şimdi çocuğa “Seni gördüm ve sana çok nazik ve sevgi dolu davranacağım. Mutlu, huzurlu ve sağlıklı olman için ihtiyacın olan her şeyi vereceğim” deyin. Eğer mümkünse çocuğa sarılın ve sevginizi hissettirin. Öpün, koklayın, saçlarını okşayın. 

  – Sevginizi yeteri kadar gösterdikten sonra çocuğa veda edin ve veda ederken de “Tekrar geleceğim” deyin.

  – Şimdi derin bir nefes alın ve gerinerek ve esneyerek buraya geri gelin!

   

  Meditasyon sonunda en sık karşılaşılan durumlar ve neye işaret ettikleri:

  1-) Son derece mutlu, neşeli, canlı ve sağlıklı bir çocuk görmek: Kişinin kendi ile bağlantılı olduğunu, yani kendinden kopuk olmadığını; maddi dünyada yaşarken kendi öz benliğine de her zaman sevgi ve saygı duyduğunu, kısacası çok iyi ve uyumlu bir halde olduğunu gösteriyor.

  2-) Mutsuz, sağlıksız, solgun ve dargın çocuk görmek: Kişinin kendi ile fazla bağlantısı olmadığını, maddi dünyada yaşarken kendi içinde olup bitenlere doğru dürüst bakmadığını, kendini yeteri kadar önemsemediğini gösteriyor.

  3-) Ölü çocuk görmek: Kişinin kendi ile bağlantısının hiç olmadığını, maddi dünyada yaşarken içindeki benliğinin artık var olmadığını, çocuğu bir an önce hayata döndürmesi, alarm zillerinin çaldığını gösteriyor.

  4-) Birden fazla çocuk görmek: Kişi artık kendinin kim olduğunu bilmediği anlamına veya çok yönlü bir insan olduğu anlamına gelebilir.

  5-) Kadının erkek çocuk görmesi: Eril yönlerinin daha güçlü olduğunu; bir erkeğin kız çocuk görmesi, dişil yanlarının daha güçlü olduğunu işaret ediyor.

  6-) Hiçbir şey görememek: Kişi kendi ile karşılaşmayı reddediyor, henüz buna hazır değil.

  7-) Küs çocuk görmek: İçinizdeki çocuk sizden ilgi bekliyor. Onu çok ihmal etmişsiniz. Kendinizle barışmanın sık sık içinizdeki çocukla konuşmanın kendinize vakit ayırmanın zamanı gelmiş. İçimizdeki çocuk da bize küsmüşse biz o kısmımız ile zaten hiç ilgilenmiyoruz demektir. Sadece elimiz ile tutup, gözümüz ile gördüğümüz şeyler ön plana çıkmış ve onlar uğruna bir şeyler yapıyoruz demektir.

   

  07072014 icinizdekicocuk2Deniz Yeker: “Burada önemli olan kendimize nasıl davranıyorsak ruhumuza da aynı davrandığımızı anlamak. Kendimizi yetersiz zannettiğimizde veya güzel olmadığımızı düşündüğümüzde bunların hepsini bilinçaltımıza ve öz benliğimize söylemiş oluyoruz ve bilinçaltımız da buna inanıyor.  Ruhumuzun bizim için çok özel ve şahsi olduğunu anlamamız çok önemli. Bunu anlayıp kendi benliğimiz ile direkt iletişime geçmemiz gerekiyor. Bilinçaltı kişinin tüm düşünce ve duygularına reaksiyon gösteriyor. Kendinize karşı daha kibar, daha dostane ve daha sevgi dolu olmaya başlayın. Kendinize karşı daha saygılı ve dikkatli davranın. Etrafınızdaki herkese yardım ediyorsunuz, saygı ve sevgiyle davranıyorsunuz peki aynısını kendiniz için de yapıyor musunuz? Kendinize ne kadar dikkat ve saygı gösterirseniz, diğer insanlara da o kadar saygı gösterebilirsiniz. Kendinizi ne kadar çok severseniz, diğer insanları da o kadar çok sevebilirsiniz.”

   

  Yazı: Ruken AKBAY GÜRTAŞ

  Pozitif Dergisi Sayı 4

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz