Diğer
  Ana Sayfaİlişkiİdeal seks hakkında her şey

  İdeal seks hakkında her şey

  -

  Uzun mu sürmeli? Çok romantik mi olmalı ya da nasıl hissetmeli? İdeal cinsel ilişki dosyasını açıyoruz…

  Bugüne kadar cinsel ilişki hakkında bildiklerinizi bu röportajı okurken bir kenara bırakın. Çünkü tıpkı beslenme ve egzersiz gibi cinsel ilişki de kişiye ve çifte özel etkiler gösteriyor. İdeal seksin tanımında çok uzun olması gerektiği ya da orgazmın dakikalar sürmesi gerektiği ibareleri yer almıyor. Yapılan araştırmalar da ideal seksin tanımında herhangi ideal bir sürenin belirlenmesinden yana değil… Uz. Psk. Burcu Aksongur, ideal cinsel ilişki hakkında merak ettiğimiz detaylardan bahsediyor.

  İDEAL SEKS NEDİR?

  Tanımından başlayalım… İdeal seks nasıl olmalı?

  İdeal seks; cinselliğin eğlenceli, keyifli ve duyguları ifade etmenin başka bir yolu olduğunu bilmekle başlıyor. Hissedildiğinde isteniyor ve yapılıyor. Kadınlar cinsel ilişkiye girmek için sevgiye gereksinim duyuyor, erkekler de sevgiye açılabilmek için cinselliğe gerek duyuyor. İdeal seks, çok öncesinde olumlu duygu alışverişiyle başlıyor. Beğenildiğini ve arzulandığını hisseden kişi cinsellikte daha tutkulu, özgüvenli oluyor. Aynı zamanda hem kendi hem de partnerinin hazzına odaklanıyor. Ön sevişme haz alışverişinin tutkusunu ve heyecanını arttıracak çok önem verilmesi gereken bir aşama. Çiftin birbirini hazırlamasını sağlıyor. Cinsellikte açık bir iletişim, çiftin birbirinin haz noktalarını tanıması, istek ve beklentilerinin konuşulması, duygu alışverişi ideal seksin olmazsa olmazlarından.

  - Advertisement -

  Seksin genel vücut sağlığına etkisi nedir?

  Stresi azaltma, sağlığı ve iletişimi geliştirme becerisi nedeniyle cinsellik; bir aşk ilişkisinin en değerli armağanı. Cinsel yaşamı olan çiftler daha uzun yaşıyor ve daha az hasta oluyor. Hormonların bu durumda etkisi büyük. Vücudun tüm organları çalışmaya başlıyor, kan dolaşımı hızlanıyor. Sık yinelenen cinsel birleşme erkeklerde testosteron, kadınlarda oksitosin hormonlarının üretimini arttırıyor. Bu hormonların salgılanması iyi hissetmemize yol açıyor. Cinsellik aşk ve sevgi duygularıyla birleşince, stres düzeylerini düşürmek ve bedenlerimizi yenilemek için bu hormonların daha fazla salgılanmasını tetikliyor. Seksin pek çok faydası arasından birkaç örnek verecek olursak; yaşam süresini uzatıyor, kilo vermeye, uykusuzluk, depresyon, baş ve diğer ağrıların azalmasına yardımcı oluyor. Daha genç görünümlü bir cilt için kolajen üretimini arttırıyor.

  CİNSEL İSTEĞİ ARTTIRAN TOP 10 BESİN

  “Haftada … kez seks ideal” demek ne kadar doğru? Bu çiftten çifte göre değişen bir olgu olabilir mi?

  Cinsel ihtiyaç bireyden bireye değişebiliyor. Bazılarının daha sık ve yoğun bir cinsel hayata ihtiyaçları oluyor. Bu, çiftin ve her bir bireyin de cinsel ihtiyacının farklılık gösterebileceği anlamına geliyor. Günümüz yaşam şartlarında; yoğun çalışma ve çocuklu hayat ile birlikte pek çok çiftte cinsellik, istenen ancak vakit ayrılamayan bir duruma dönüşebiliyor. Ancak bunlar ihtiyacın ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. Bu durum çiftlerde gerginlik, mutsuzluk ve ilişki problemlerine neden olabiliyor. Seks, ilişkide enerjiyi tanımlıyor. Birlikteliğin yürüyebilmesi amacıyla her iki taraf için de kabul edilebilir bir düzeyde olması gerekiyor. Çiftlerin cinsel yaşamının gereksinimlerine göre dengeli olması önem taşıyor.

  SIK SEKS YAPMAK AVANTAJ MI DEZAVANTAJ MI?

  Düzenli seksin faydası aşikar… Ancak sık seks yapmak avantaj mı, dezavantaj mı? Olumsuz sonuçlara yol açıyor diyebilir miyiz?

  Sık cinsel ilişkiye girmenin fiziksel ve ruhsal sağlık açısından faydalı yanları bulunuyor. Ancak sık yapılan seks bir müddet sonra heyecanı kaybettiriyor. Bunu bir görev olarak yapmak ise en tehlikelisi… Görev gibi yapılan seks, çift ilişkisine zarar verebiliyor. Sık cinselliğin avantajlı yanları bulunmakla birlikte her iki kişinin de bunu istememesi durumunda dezavantaja dönüşebiliyor. Cinsellikte önemli olan çiftin süre, sıklık ve içerik konusunda ortak bir zeminde buluşabilmesi. Bunlarda sorun varsa çiftlerin problemlerini konuşabilmesi gerekiyor. Böylece sorun olan, çözülemeyen durumlarda yardım almaları ve mutlu bir cinsellik yaşaması daha kolaylaşıyor.

  SEKSTE İDEAL SÜRE VAR MI?

  Sekste ideal süre diye bir şey var mı peki?

  Sekste ideal süre konusu belirsiz bir alan. Süre diye bir kavram kullanmamız çok doğru değil. Sekste ideal süre şu kadardır konusunda henüz bir hemfikir oluşmadı. Seksin süresinden daha önemli olan konu, içeriği ve süreci olmalı. Tutkusuz bir seks, uzun sürse de tatmin edicilikten çok uzak olabiliyor. Bunun dışında, orgazm şekilleri farklılık gösteriyor ve bireylerin orgazma ulaşma süresi de farklı oluyor. Her ikisinin de tatmin olması için gereken içerik ve süre, ideal seksin süresini çiftin özelinde tanımlamasını sağlayabiliyor. İdeal sekste önemli olan uzun süren cinsel birleşmeden çok çiftin doyuma ulaşması.

  Cinsel yaşam ya da yatak odası, yolunda gitmeyen ilişkinin veya evliliğin kurtarıcısı olabilir mi? Böyle bir güce sahip mi?

  İlişkinin cinsellik dışında pek çok farklı parametreleri bulunuyor. Yakınlık, bağlılık, bireylerin duygusal ihtiyaçları, ortak zaman geçirme ve daha pek çok alanda çiftlerin uyumu önemli. Bu alanlardaki eksiklikler cinsel hayatı etkileyebildiği gibi cinsellikteki problemler de ilişkide sorunlara yol açabiliyor. Cinselliğin olmadığı ya da yetersiz kaldığı ilişkilerin yara almadan devam etmesi zor olduğu gibi, problemli bir ilişkinin de kurtarıcısı yatak odası değil. İlişkinin devamı için çiftlerin her alandaki problemlerini görmezden gelmeden çözüm bulma yolunu tercih etmesi, gerekirse çift terapisi ve cinsel terapiden faydalanması gerekiyor.

  SEKS VE FANTEZİLER

  Fantezi dünyasında durum nasıl? İdeal bir seksten bahsederken fanteziler de bu başlık altında yer alabilir mi?

  Rutinleşen seks sıkıcı hale gelebiliyor. Partnerlerin heyecan düzeyinde azalmalara yol açabiliyor. Fanteziler ve aşk oyunları cinsel ilişkide alınan hazzı arttırmaya yardımcı olabiliyor. Fantezilerin konuşulması, çiftin her ikisinin de onayladığı ve ilişkilerine renk katacaklarını düşündükleri fantezilerin sekste denenmesi ideal seksin canlılığını koruyabiliyor. Ancak fanteziler her iki tarafı da mutlu edilebilmeli. Çiftler; oyunlar, sürprizler, farklı dokunuşlar ve mekanlar ile masaj gibi alternatifleri denemekten çekinmemeli.

  MENOPOZ SONRASI SEKS

  Yaş ilerlerken ideal seks tanımı değişiyor mu? Özellikle menopoz sonrasında…

  Tüm dünyada 60 yaş üzeri nüfus hızla artıyor. Bu yaş grubunun cinsel yaşantıları ile ilgili yanlış inanışlar var. Genel yargı, yaşlı insanın seks hayatı olmaz şeklinde. Oysa yaş almış bireylerin cinsel yaşantıları bir miktar azalsa da uzun yıllar devam ediyor. Yaşı ilerleyen erkekte daha geç erekte olma, penisin hassasiyetinin azalması ve orgazma ulaşma süresinde azalma gözlemleniyor. Kadında ise cinsel istek ve uyarılmada azalma izlense de cinsel tatmin seviyesi değişmiyor. Vajina nemlenmesinde azalma gözlemleniyor. Bu noktada partnerler bu değişimi kabul etmeli ve cinsel tekniklerini bunları minimize edecek şekilde değiştirmeli. Böylece her iki partner de karşılıklı tatmin olma duygusunu yaşayabiliyor. Yaş almış çiftlerin ideal seks için oyun, heyecan ve romantizmi arttırmalarının yanında fiziksel olarak uyarılma ve kadınlarda nemlenme, erkeklerde uyarılmanın artması için yeni teknikler uygulaması gerekiyor.

  Kadın ile erkeğin ideal cinsel ilişki ve sıklığı farklılık gösteriyor mu?

  Birçok toplumda kadın cinselliği baskı altında. Kadınların cinsel gücü konuşulmayan çok önemli bir gerçek! Cinsel birleşme ve boşalmanın ardından erkeklerin tekrar cinsel ilişkiye girmesi için zamana ihtiyaçları oluyor. Oysa kadın birleşmeden hemen sonra yeni bir cinsel ilişkiye geçebiliyor ve arka arkaya orgazm olabiliyor. Kadının doğasında bu yetenek mevcut. Bastırılan cinsellik ise kadınların cinsellikte daha az aktif, zevk alan değil zevk veren olarak algılanmasına yol açıyor. Bu perspektiften bakıldığında, kadın için cinsellik bir ihtiyaç olmaktan ziyade birliktelikte görev olarak algılanıyor. “Erkeğin cinsel ilişkiye daha sık ihtiyacı oluyor ancak kadının yok” gibi bir tabuyla halen karşı karşıyayız. Cinselliğin kadın ve erkek için bir olma hali ve yaşam enerjisinin yükseldiği bir an olarak algılanmasıyla, doyum alma düzeyine odaklanıldığında, hem kadın hem de erkek için ideal ilişki ortamı sağlanacak ve sıklık gelişecektir düşüncesindeyim.

  Hazırlayan: Elif Gürsoy  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz