Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsİki evcil kedide ilk defa Koronavirüs tespit edildi

  İki evcil kedide ilk defa Koronavirüs tespit edildi

  -

  ABD’nin New York eyaletinde ilk kez 2 ev kedisinde yeni tip corona virüs (Covid-19) tespit edildi. Yetkililer, virüsün insanlara hayvanlardan geçtiğine dair bir kanıta sahip olmadıklarını bildirdi.

  NEW YORK’UN İKİ FARKLI BÖLGESİNDE GÖRÜLDÜ

  AP’nin federal yetkililere dayandırdığı haberinde, New York’un iki farklı bölgesindeki söz konusu kedilerin Koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi. Haberde, ABD Tarım Bakanlığı ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) yetkililerinin, kedilerde görülen hafif solunum yolu rahatsızlığının iyileşmesini öngördükleri ifade edildi.

  “EVCİL HAYVANLARIN İNSANLARA YAYDIĞINA DAİR BİR KANIT YOK”

  CDC yetkilisi Dr. Casey Barton Behravesh, yaptığı açıklamada, “İnsanların evcil hayvanlardan korkmasını istemiyoruz. Evcil hayvanların bu hastalığı insanlara yaymada rol oynadığına dair bir kanıt yok. Yine de salgın döneminde evcil hayvanların da diğer insanlar ve hayvanlarla irtibatının kesilmesi doğru olur” dedi.

  KEDİLERDEN İNSANA KORONAVİRÜS BULAŞIR MI?

  - Advertisement -

  Behravesh, virüs görülen iki kediden birinin yaşadığı evdeki bir yetişkinin geçen hafta solunum yolu rahatsızlığı geçirdiğini, diğer kedinin ise virüsü daha önce Koronavirüs tespit edilmiş sahibinden kapmış olabileceğini dile getirdi.

  7 KAPLAN VE ASLANDA KORONAVİRÜS TESPİT EDİLMİŞTİ

  Ülkede Mart ayında, New York’un Bronx ilçesindeki hayvanat bahçesinde 7 kaplan ve aslanda Koronavirüs tespit edilmişti.

  Hayvanat bahçesi yetkilileri, hayvanlara virüsün o sırada pozitif olan ancak semptom göstermeyen bir veya daha fazla bekçiden bulaşmış olabileceğini söylemişti.

   


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz