Diğer
  Ana SayfaPsikolojiİki kardeş arası ideal yaş farkı ne olmalı? Doğru zaman ne zaman?

  İki kardeş arası ideal yaş farkı ne olmalı? Doğru zaman ne zaman?

  -

  İlk çocuğunu belli bir yaşa getiren aileler bir süre sonra ikinci çocuğu düşünmeye başlıyorlar. Ancak yaş aralığı konusunda bazen kararsız kalabiliyorlar. Peki, uzmanlar ne diyor? İlk çocuk ile ikinci çocuk arası yaş farkı ne olmalı? Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında önemli bilgiler verdi.

  Ebeveynler ilk çocuklarının mutluluğunu yaşadıktan sonra ilk çocukları yalnız kalmasın düşüncesiyle bir kardeşi olmasını istiyorlar. Beraber oynarlar, birlikte zaman geçirdikleri için sıkılmazlar,büyüdükleri zaman birbirlerine destek olurlar diye düşünerek ikinci çocuğu yapmayı planlıyorlar. Ancak bir çok aile bu noktada şunları düşünmeden de edemiyor ”Acaba aralarında kaç yaş olmalı? Kardeşler arasında doğru yaş farkı nedir? ”Kısa aralıklarla çocuk sahibi olmak daha annenin kendisini toparlamaya fırsatı olmadan ruhen ve bedenen daha çok yorulmasına neden oluyor. Ayrıca yeni çocuğa hem ebeveynlerin hem de ilk çocuklarının hazır olması önemlidir.

  İki kardeş arası

  KARDEŞLER ARASI İDEAL YAŞ FARKI NEDİR?

  Pedagojide kardeşler arasında en ideal yaş farkı 4’tür. Çünkü 2 yaşına kadar bir bebek anneye bağımlıdır. Bebek; sürekli emmek ister, altını pisletir, kucak ister yani anne memeden kesene kadar gecesini gündüzüne katar, uykusuz kalır ve yorgun düşer. Kardeş için uygun zaman değildir.

  2 ile 4 yaş arasında ise, çocuğun en hareketlendiği, durdurak bilmediği ve hep ben ben dediği yaş aralığıdır. Anne çocuğun peşinden koşmaktan kendine bile vakit ayırmakta zorlanır. Kardeş için “pek” uygun zaman değildir.

  - Advertisement -

  4-yaş ise, artık çocuğun güvenli bağlanma sürecini ve özgüven oluşumunu tamamladığı yaştır. Çocuk bu yaş itibariyle ebeveynin odasından ayrılabilir, kreşe başlayabilir ve kendine arkadaş ihtiyacı duyar. Yani, kardeş için “en ideal” zamandır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz