Diğer
  Ana SayfaFit Menİlk 1 dakikaya dikkat

  İlk 1 dakikaya dikkat

  -

  CİNSEL HAYATIN EN BÜYÜK KÂBUSLARINDAN BİRİ OLAN ERKEN BOŞALMA SORUNU, TEDAVİ EDİLMEDİĞİNDE İLİŞKİLERİN SONUNU GETİREBİLİYOR.

  Erken boşalma, erkeklerin yaşadığı cinsel sorunlar arasında ilk sırada yer alıyor. Erkeklerin neredeyse üçte biri erken boşalma sorunu yaşıyor. Kalan üçte ikisinde ise hayatlarının belli bir döneminde bu sorun yaşanabiliyor. ABD’de 7 bin erkek arasında yapılan bir araştırmaya göre, erkeklerin yüzde 70’i erken boşalma sorunu yaşıyor. Bu erkeklerin beşte biri ilişkinin ilk dakikasında, yüzde 62’si ise 1-5 dakika içerisinde boşalma olduğunu belirtiyor. Erken boşalma sorunu, hayat boyu devam eden ve sonradan gelişen erken boşalma olarak iki gruba ayrılıyor. Hayat boyu devam eden erken boşalma, ilk ilişkiden itibaren var olan bir durum. Ailesel özellik gösterebiliyor. Bu hastaların yüzde 90’ının ailesinde de erken boşalma hikâyesi oluyor. Sonradan gelişen erken boşalmada ise, önceleri böyle bir sorun olmuyor. Sonradan gelişen erken boşalmaya, idrar yollarına ait enfeksiyonlar, cerrahi girişimler veya psikolojik sorunlar yol açabiliyor.

  İLİŞKİ BAŞLAMADAN DA GÖRÜLEBİLİYOR
  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Alıcı, erken boşalmada yaşanan sorunları şöyle açıklıyor. “Kişi, belli bir zaman diliminden önce boşalır, boşalmasını kontrol edemez ve bu durum kişide olumsuz etkiler yaratır.” Uluslararası Cinsel Tıp Derneği’nin (ISSM) erken boşalma tanımıysa şöyle: Kişide gerginlik, kaygı veya hayal kırıklığı yaratan, ilişkilerin hemen hepsinde veya tamamında boşalmayı geciktirememek ve ilişkinin ilk bir dakikası içerisinde ya da ilişki başlamadan boşalma durumu.”

  HER ZAMAN OLMAYABİLİYOR
  Erken boşalma zaman zaman olduğunda bu bir sorun olarak kabul edilmiyor. İlişkilerin yarısından fazlasında erken boşalma oluyorsa ya da bu durum hem erkekte hem de kadında mutsuzluk yaratıyorsa sorun olmaya başlıyor. Prof. Dr. Bülent Alıcı, “Kadın tarafından pasif ya da aktif olarak eleştirilen erkekte; özgüven kaybı, gerginlik, sertleşme sorunu ya da istek azlığı gelişebiliyor. Aynı şekilde erken boşalma nedeni ile ön sevişmenin kısa tutulduğu durumda, kadında istek azlığı ya da orgazm olamama görülebiliyor” diyor.

  Erkeğin kendini cinsellik açısından kadına karşı aşırı sorumlu hissetmesi, gerginlik yaratarak erken boşalmaya yol açabiliyor. İlişki sırasında uyarının aralıklı artırılıp, azaltılması ile boşalma kontrol edilebiliyor. Kadının yaklaşımı ile ilgili bir durum olabileceği için, erken boşalma bazen yaşanıyor, bazen de yaşanmıyor.

  erken-bosalmaEŞLERE DE GÖREV DÜŞÜYOR
  Erken boşalma erkeği ve kadını eşit düzeyde etkiliyor. Dolayısıyla tedavi başlangıcında kadın ve erkeğin beraberce hekime başvurması, takip edilecek tedavinin şekli ve süresi konusunda bilgilenmeleri, tedavi başarısı ve uyumu için çok önemli. Boşalma zamanını kontrol altına alma ödevleri beraber yapılmalı. Bu ödevler sırasında cinsellik sırasında haz alma yöntemleri geliştirilmeli. Sadece erkeğe yönelik tedavide sonuç yeterince başarılı olmayabiliyor. Örneğin, erkeğe geciktirme için verilen ilaçlar önce etkili olabiliyor, ilacı bıraktığında ise sorun tekrarlanıyor. Ayrıca tedavinin şekli konusunda kadının bilgisi olmadığından tedaviye uyum ve sabır konusunda zorluk yaşanabiliyor. Etkin bir tedavi, kadın ve erkeğin birlikte ele alındığı, hem tıbbi hem de davranış tedavisinin birlikte uygulandığı durumda gerçekleşiyor.

  - Advertisement -

  ERKEN BOŞALMA SORUNU TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?
  Öncelikle gerginlik, kaygı ve hayal kırıklığı yaratabiliyor. Sonuçta cinsellikten uzaklaşmak ya da sertleşme kalitesinde azalma gibi çözümü daha da zorlaştıran durumlar ortaya çıkabiliyor. Kadın açısından ise ilişkide tatminsizlik; cinsel istekte azalmaya hatta cinsellikten uzaklaşmaya yol açabiliyor. Kadın ve erkek arasında sosyal ilişkide bozulma da görülebiliyor.

  Tedavi yöntemleri
  Prof. Dr. Bülent Alıcı, tedavilerin en etkilisinin tıbbi, lokal ilaç uygulamaları ve davranış tedavileri olduğunu belirtiyor. Tıbbi tedavi olarak serotonin geri alım engelleyicileri (SSRI) kullanılıyor. Bu ilaçların yan etkilerinden yararlanılarak boşalma süresi uzatılabiliyor. Kısa etkili ve yan etkileri az olan yeni bir SSRI (dapoxetin) de kullanılabiliyor. Lokal ilaç uygulamaları olarak penise sürülen ya da sıkılan özel krem ve spreyler de etkili olabiliyor. Davranış tedavisi ise boşalma hissinin kontrolü için etkin ve kalıcı çözüm yaratabilen diğer bir tedavi şekli.

  Nilgün Yıldız
  Devamı Formsante Dergisi Kasım 2010 Man Ekinde…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....