Diğer
  Ana SayfaRöportajİnanması zor ama o şimdi hamile!

  İnanması zor ama o şimdi hamile!

  -

  Ebru Şallı TanHamileliğinde yolu yarılayan Ebru Şallı Tan’ı gördüğümüzde gözlerimize inanamadık. Formundan hiçbir şey kaybetmediği gibi, daha da bir güzelleşmişti sanki… Bu işin bir sırrı olmalıydı mutlaka. Çekinmedik, sorduk; tabii cevap ‘spor ve beslenme’ oldu!

  Bebek kaç haftalık oldu?
  Beş ay dolmak üzere şu anda. Dokuz aylık dönemi yarıladık neredeyse… 20 hafta oldu. Hamileler genelde hayatla ilişkilerini keserler. Sizde böyle bir durum yok gördüğümüz kadarıyla… Hamilelik o kavramdan çıktı gibi. Hamilelik, hastalık değil, çok keyifli bir süreç. Doktor izin verdiği ve sağlıkla ilgili her şeyin normal gittiği sürece, neden işinize ve normal aktivitelerinize devam etmeyesiniz. Yoksa evde oturup, yemekten başka bir şey düşünmeden geçer dokuz ay.

  Beslenme tarzınızda değişiklik oldu mu?
  İştahım arttı. Yemek yapmayı seviyorum, yemeyi seviyorum, damak zevkim kuvvetlidir. Tek fark şimdilerde yemekler daha lezzetli gelmeye başladı.

  Daha çok tatlı mı, ekşi mi yiyorsunuz?
  Hiç o tür bir şeyim yok. Bu aralar yeşil erik ve çilek yiyorum. Çikolata benim çantamda hep bulunur açıkçası. Canım istediğinde ağzıma biraz atabilmeliyim. 100-200 gram çikolatayı oturup yemiyorum tabii. Ölçülü yiyorum. Hamileliğimdeki tek fark yemeklerden biraz daha fazla zevk almam oldu.

  Ebru Şallı Tan
  Ebru Şallı Tan
  Hamilelere hangi sporları öneriyorsunuz?
  Hamilelik boyunca hamile pilatesi, hamile yogası, yürüyüş yapılabilir, yüzülebilir. Nefes terapileri de var. Pilateste zaten nefese çok önem veriyoruz. Nefes eşliğinde yapılan pilates gerçekten çok önemli. Ben de pilates eğitmeni olarak, hamile pilates’inden yararlanıyorum. Birinci hamileliğimde de bundan yararlanmıştım ve çok güzel sonuçlar aldım. Şimdi de doktorum hamileliğimin son 15 gününe kadar spora devam edebileceğimi söylüyor… Vücudum da alışkın. Ama hamilelere seslenmek istiyorum; hayatında hiç spor yapmamış biri, birden bire hamilelik pilatesine başlamasın. Bence bu doğru değil. Çünkü vücut ve kasların alışması gerek. Vücuda birdenbire hamilelikte yüklenilmemesi gerekiyor. Ama düzenli spor yapanlara, hamileliklerinde de haftanın üç günü egzersiz yapmalarını öneriyorum. Hamilelik yogası, yüzme ve hamilelik pilatesi vücudu doğuma hazırlıyor.

  Beren, kardeş haberini nasıl karşıladı?
  “Sınıfında neredeyse bütün arkadaşlarının ikizi var. O da ‘Neden benim ikizim yok?’ diye dert yanıyordu. Biz de ona ‘Çok mu istiyorsun?’ diye sorduk. O da ‘Evet’ dedi. ‘Kardeşin olsa ne olur?’ dedik, ‘Olsun’ dedi. Babası da ona ‘Tamam, o zaman biz sana kardeş yapacağız’ dedi. Yani mutlu şu an. Süreci biliyor. Bebeğin karnımda büyümesini ve onu kucağımıza alacağımız günü heyecanla bekliyor.”

  - Advertisement -

  Şu ana kadar kaç kilo aldınız?
  Şu ana kadar çok fazla kilo almadım. Beş ayda, sadece bir kilo aldım. Bebeğin kilosu normal, sağlığımız normal. Genetik yapı da çok önemli. Beren’de de çok fazla kilo almamıştım. Gayet sağlıklıydı ve herhangi bir sorun olmamıştı. Şu an konuşmak için daha erken, önümde daha zaman var, ama inşallah Beren’de olduğu gibi giderse, herhangi bir sorun olmayacak.

  Ne yararlarını gözlemlediniz pilates’in?
  Zaten bilimsel olarak da pilatesin psikolojide, sigarayı bırakmada, panikatakta ve depresyonda çok ama çok etkili olduğu kanıtlanmış. Amerika’da bütün psikologların önerdiği tek spor haline geldi. Biz de çok güzel sonuçlar alıyoruz. İzleyicilerimden de çok güzel yorumlar geliyor. Sigarayı bırakan, doğru nefes alan, değiştim diyen birçok izleyici oluyor. Amaç kilo vermekten çıktı artık diye düşünüyorum. Çünkü pilates çok daha fazlasına hitap ediyor. Panikatak ve depresyon gibi rahatsızlıkları ilaçsız bir şekilde geçirebiliyor. Bunlar beni çok mutlu ediyor. Boyu uzayanlar da var. Bu kasların uzaması ve postürün düzelmesiyle ilgili. Aslında biz düzgün bir postür ile doğuyoruz ama büyüdükçe, yaptığımız iş, masa başında çalışma gibi nedenlerle omurlar ve diskler birbirine yapışıyor ve adeta kısalıyoruz. Yaşımız ilerledikçe daha da kısalıyoruz ama pilates omurları tek tek açıp uzatıyor. Dolasıyla pilates sonrası boyda, 2-3 santimetre fark olabiliyor.

  Röportaj: Gözde Kaynak
  Fotoğraflar: Murat Sargın
  Saç: Kadriye Vural
  Makyaj: Demet Altan/Kum Ajans

  Röportajın tamamı Formsante Dergisi Haziran 2010 Sayısında…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz