iPhone 12’ye geçmek için doğru zaman geldi mi?

0

2020’de büyük bir sükse yaparak kendini gösteren amiral gemisi iPhone 12 artık “lüks” olmaktan çıkıp günlük dijital ihtiyaçlar için zorunlu bir cihaza dönüşüyor.

Babalar günü yaklaşırken, herkes Babalar Günü hediyeleri araştırmak için gözünü iPhone cihazlarına dikti. Eğer babanız veya kendiniz için yeni bir iPhone almayı planlıyorsunuz, bizim tavsiyemiz iPhone 12 olacaktır. Peki iPhone 12 neden bu kadar özel?

Apple, iPhone 4 ve iPhone 5 tasarımında kullandığı kalın metal çerçeveli konseptiiPhone 6 ile terk etmiş ve o günden sonra giderek incelen iPhone’lar üretmişti. Ancak ne var ki, neredeyse incelikten kırılacak bir forma sahip olan iPhone modelleri, iPhone 5 kadar ilgi görmedi. Pek çok iPhone fanatiği, en sevilen tasarımın iPhone 5 tasarımı olduğu konusunda ısrarcıydı. Apple şimdi, bu yorumlara kulak vermiş olacak ki, iPhone 5’in tasarımını andıran yeni bir iPhone ile karşımızda. Peki yeni iPhone 12’ler bize ne getiriyor?

iPhone 12 piyasaya 4 farklı versiyonla çıktı. Bunların da kendi aralarında hafıza ve kapasite açısından farklılaştığını hatırlatalım.

Sağlıklı yaşam uygulamalarına verdiği özel önemle rakiplerinden farklılaşan Apple’ın geliştirdiği yeni iPhone 12modelinin standart versiyonu, iPhone 12 mini ve iPhone 12 ismi ile piyasaya çıkmıştı. Profesyonel kullanımın ihtiyaçlarına uygun versiyon olan iPhone 12 Promodeli ise iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max versiyonları ile kullanıcıya ulaşıyor.

iPhone 12 mini, 133 gr ağırlığı ve 5.1 inç boyutu ile daha küçük ellere sahip olan ve aynı zamanda küçük boyutlu bir telefonu tercih edenleri hedefliyor. Büyük model ise 6.1 inç ekran boyutuna sahip.

İki model de suya, sıçramalara ve toza dayanaklı olarak piyasaya çıkan iPhone 12’lerin arkasında ikili kamera sistemi bulunuyor. Ultra geniş ve geniş kameraya sahip cihazlar, fiyat performans olarak daha uygun bir telefon arayan kullanıcıları mutlu edecek şekilde tasarlanmış.

Günümüzde artık video kaydının da çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor ve iPhone 12 bu konuda kullanıcılarına etkileyici videolar vadediyor. Hem iPhone 12 hem de iPhone 12 mini, Dolby Vision ile saniyede 30 kareye kadar HDR video kaydı yapabiliyor. Ayrıca diğer video formatlarında da çok güçlü:

Saniyede 24, 30 veya 60 kare 4K video kaydı

Saniyede 30 veya 60 kare 1080p HD video kaydı

Saniyede 30 kare 720p HD video kaydı

iPhone 12 Pro ailesi ise daha güçlü ve profesyonel ihtiyaçlara uygun bir cihaz arayanları memnun edecek şekilde tasarlanmış. Özellikle kamera sisteminde yapılan geliştirme ile iPhone 12 Pro, vlogger’ların bile ihtiyaçlarını karşılayacak bir cihaz.

Tüm akıllı telefon çiplerine açık ara fark atan A14 Bionic işlemciye sahip olan Pro ailesi, loş ışıkta çekilen fotoğrafları ileri bir seviyeye taşıyacak kadar güçlü bir kamera sistemine sahip. Ayrıca, telefonla yoğun olarak fotoğraf ve video çekenler eninde sonunda telefonlarını düşürme riskiyle yüzleşirler ki, iPhone 12 Pro düşmelere karşı dört kat daha iyi performans sunan CeramicShield kalkanına da sahip. 6.1 inç boyutundaki Pro modelinin yanında, 6.7 inç boyutuna sahip Pro Max modeli neredeyse bir tablet boyutuna yaklaşıyor.

Ancak hediye seçme konusunda eğer bütçe kısıtını da gözetiyorsanız, Apple’ın bir önceki modeli iPhone 11 de hala çok güçlü bir telefon ve fiyat/performan modeli olarak piyasada yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here