Diğer
  Ana SayfaHaberİrem Yaman'ın itirazı ne? Federasyon ne diyor?

  İrem Yaman’ın itirazı ne? Federasyon ne diyor?

  -

  Milli Tekvandocu İrem Yaman, bugün düzenlediği basın toplantısının ardından ülke gündemine oturdu. Peki, başarılı tekvandocu İrem Yaman kimdir? Neden tepkili? Talebi ne? Türkiye Taekwondo Federayonu, İrem Yaman’ın açıklaması ve itirazı için ne diyor?

  İREM YAMAN’IN AÇIKLAMASI NE?

  24 yaşındaki Dünya ve Avrupa Şampiyonu Milli Tekvandocu İrem Yaman, 57 kiloda 2020 Tokyo Olimpiyatlarına hak ettiği halde katılamama gibi bir durumla karşı karşıya olduğunu, kendisine haksızlık yapıldığını söylüyor.  

  •  4 yıllık süre içerisinde 2 kere Grand Prix şampiyonluğu, 2 kere Üniversiade Oyunları şampiyonluğu, 3 kere Avrupa şampiyonluğu, ayrıca ilk Grand Slam şampiyonluğunu, 2 kere dünya şampiyonu ilk kadın sporcu unvanı kazandığını belirten İrem Yaman, 2019 yılındaki Dünya Şampiyonası’nda sakat olarak mücadele ettiğini ardından olimpiyatlara hazırlanmak için tedavi sürecinin başladığını söylüyor. İrem Yaman şöyle diyor:
  • Aynı sıklette mücadele ettiğimiz diğer sporcu ranking sıralamasında 5’inci olarak bu süreci tamamlamış ve olimpiyatlara gitmek için gerekli olan puanları toplamıştır. Ancak aynı sıklette bir ülkeden 2 sporcu yarışamayacağından yalnızca ülkemiz adına bir tek sporcu olimpiyatlara gidecektir. Şu ana kadarki gözlemlerim ve duyumlarım 2020 Olimpiyatları’na şahsımın değil de diğer sporcunun götürüleceği. 

  • 2019 Dünya Tekvando Şampiyonası’nda sakat olarak yarıştığımı teknik direktörümüz ve federasyon yetkilileri bilmekteydi. Olimpiyatlara daha iyi hazırlanabilmem ve olimpiyat oyunları öncesi daha büyük sakatlıklara sebebiyet vermemek için tedavi sürecimi başlattık. Bu süreç içerisinde yapılan olimpiyatlara katılım için puan veren iki tane Grand Prix turnuvalarına katılamadım.
  • Bu süreçte turnuvalara aynı olimpiyat sıkletinde yarıştığımız diğer sporcu yarışlara devam ederek dereceler elde etti. Fakat elde etmiş olduğu dereceler sonucunda aldığı puanlarla benim önüme geçememesine rağmen federasyonumuz puan olarak diğer sporcunun benim önüme geçtiğini söyleyerek, 22.10.2019 tarihlerinde bir duyuru yayınlayarak, diğer sporcu ile seçme yapılması kararı alındı.
  • Seçme müsabakasından 2 gün önce aralık ayında yapılacak Grand Prix müsabakasında en iyi dereceyi elde eden sporcu olimpiyatlara katılacak, denildi. Ben seçmeyi kazanarak Avrupa Şampiyonası’na katıldım. Avrupa Şampiyonası’nda son iki olimpiyat şampiyonu İngiliz sporcuyu 13 sayı farkla yenerek şampiyon oldum. Şampiyonluğumdan 2 gün sonra Dünya Tekvando Federasyonu tarafından sporcu sıralaması açıklandı ve şampiyonada kazandığım puan eklenmeden dahi diğer sporcunun benim önüme geçmediği görüldü. Yani haksız yere seçme yapılmış oldu.
  • Şampiyonanın hemen akabinde 06-07 Aralık 2019 tarihlerinde Moskova’da yapılan Grand Prix final müsabakasında Hatice Kübra İlgün, beni yenerek ikinci olması neden gösterilerek adeta yenilmem fırsat bilinmiş ve diğer sporcunun olimpiyatlara gitmesinin önü açılmıştır. Her şampiyon sporcunun olduğu gibi benim de yenildiğim maçların olması spor hayatımızın akışı içerinde gayet normaldir. Benim olimpiyatlara puan veren son dört yıllık ranking 1 sıralamasındaki durum ve puanlarıma, hatta başarı grafiğime bakıldığında diğer sporculardan çok çok önde olduğum görülmektedir. 

  TEKVANDO FEDERASYONU NE DİYOR?

  Federasyon ise İrem Yaman’ın açıklamalarına şu açıklamayla yanıt verdi:

  • Dünya Taekwondo Federasyonu’nun ‘Olimpiyat Oyunları Taekwondo Müsabakaları Katılım Prosedürleri Madde 9.5.1’e göre’ 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına katılım için olimpik sıralaması 2019 Aralık ayı itibariyle sona ermiş ve olimpik sıralamada ilk 5 içinde sporcusu bulunan ülkeler, olimpiyat oyunlarına katılım için ülke adına kota kazanmıştır. Ülke adına kazanılan kotayı kullanacak sporcuyu yukarıda belirtilen mevzuat hükmüne göre ülke federasyonu belirler. Federasyon, ülke kotası kazanıldıktan sonra olimpiyatlara katılacak sporcuyu milli olimpiyat komitesi aracılığıyla bildirir.
  • Tüm olimpik federasyonlarda olduğu gibi Türkiye Taekwondo Federasyonu da, her zaman ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek amacıyla performansı daha iyi sporcuyla organizasyonlarda temsil edilmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle teknik ekip değerlendirmelerini yaparak iyi performans ortaya koyan sporcuları tercih etmektedir.
  • 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları sporcu seçiminde de bu yol kullanılmıştır. Aynı kiloda mücadele eden iki milli sporcumuzun olimpik puanları birbirlerine çok yakın olmakla birlikte İrem Yaman’ın kazandığı puanların çoğu olimpik sıklet olmayan 62 kiloda, Hatice Kübra İlgün’ün almış olduğu puanların tamamı ise 57 kilo olimpik sıklet müsabakaları sonucu toplanmıştır.
  • Bu bilgiler ışığında yapılan değerlendirmeler sonucunda; federasyonumuzca 23 Ekim 2019 tarihinde bir açıklama yapılarak; ‘Olimpik sıralamada ilk 5’te birden fazla sporcumuz bulunan sıkletlerde, Aralık ayında Rusya’da yapılacak olan Grand Prix Final Müsabakasında daha başarılı olan sporcu puan durumuna bakılmaksızın ülkemizi Olimpiyat Oyunlarında temsil edecektir” ifadelerini kullanmış ve bu husus yarışma tarihinden 1.5 ay önce ilan edilerek her iki sporcumuza da bildirilmiştir. Bu konuda sporcularımız tarafından bu karara herhangi bir itirazda bulunulmamamıştır.
  • Olimpiyat Oyunlarındaki mücadeleye en eşdeğer organizasyonlar Grand Prix müsabakalarıdır. Grand Prix Finalinin olimpiyat oyunlarından daha zorlu olduğu bilinmektedir. Grand Prix Final’ inde olimpik sıralamadaki en iyi 16 sporcu yer alırken, olimpiyatlardaki 16 sporcu dağılımında kıta kontenjanlarından dolayı daha zayıf sporcular da yer alabilmektedir. Dolayısıyla Grand Prix Finali en güçlü olimpiyat provasıdır ve bu ölçekte bir organizasyon olimpiyat oyunlarına kadar yapılmayacaktır. Bu nedenle birbirine denk gördüğümüz değerli iki sporcumuz arasındaki seçimin bu organizasyonda yapılması adaletli olarak değerlendirilmiştir. Yaygın olan bu tercihe benzer bir örnek; Güney Kore’nin iki sporcusu arasındaki son 3 maçlık sonuca göre olimpiyatlarda ülkesini temsil edecek sporcuyu belirlemesidir.
  • İki milli sporcumuzun 2019 yılı 57 kilo olimpiyat kotası sıralamasını etkileyecek Grand Prix müsabakaları performanslarına baktığımızda; Hatice Kübra İlgün’ün 4’ü Grand Prix olmak üzere katıldığı tüm organizasyonlarda madalya kazandığı görülmektedir. İrem Yaman son 4 Grand Prix’in 2’sine sakatlığı nedeniyle katılmamış, katıldığı 2 Grand Prix’te ise madalya kazanamamıştır. Hatice Kübra İlgün, bu süreçte 4 Grand Prix’te de madalya kazanmıştır.
  • Federasyonumuzca seçme yapılacağı belirtilen 2019 Rusya Grand Prix Finali’nde yapılan müsabakada Hatice Kübra İlgün, İrem Yaman’ı mağlup etmiş ve turnuva sonunda da gümüş madalya kazanmıştır. İki milli sporcumuzun birbirleriyle yaptıkları müsabakaları incelediğimizde, Hatice Kübra İlgün’ün İrem Yaman’a karşı 2-1 üstünlüğü bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler incelendiğinde 2020 Tokyo Olimpiyatları 57 kilo kategorisinde ülkemizi temsil etmek üzere Hatice Kübra İlgün belirlenmiştir.
  • Her iki sporcumuz da ülkemizin milli değeri olup, daha büyük başarılara imza atacaklarına olan inancımız tamdır. Sporcumuz İrem Yaman’ın ‘Olimpiyatlarda başarı kazanma odaklı’ basın açıklamasını anlayışla karşılamakla birlikte bu sürecin her iki sporcumuzun bilgileri dahilinde yürütüldüğü ve Tokyo 2020’de ülkemizi kimin temsil edeceği hususunun bu doğrultuda belirlendiğini kamuoyuna saygıyla bildiririz.

  İREM YAMAN KİMDİR?

  İrem Yaman 4 Ağustos 1995 Ankara doğumlu.  Dünya Şampiyonası, Dünya Grand Prix ve Avrupa Şampiyonası’nda ikişer, Grand Slam, Akdeniz Oyunları ve Dünya Üniversite Oyunları’nda ise birer altın madalya kazandı.

  - Advertisement -

  Peki, İrem Yaman kimdir? İrem Yaman 2019 yılında AA’ya verdiği röportajda bu soruyu şöyle yanıtlamıştı: 7 yaşında tekvandoya başladım. Babam aynı zamanda antrenörüm. Ablamla birlikte tekvandoya başlamıştım. Ablam daha sonra bıraktı. Ben babamla devam ettim. 2014 yılında milli takıma girdim. Ümitler Avrupa Şampiyonası’nda birinci oldum. Daha sonra 2015 yılında tüm açık turnuvalarda birinci olarak Dünya Şampiyonası’na gitmeye hak kazandım. Dünya Şampiyonası’nda da altın madalya kazandım. Böylece profesyonel hayata atılmış oldum. 2016 Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon oldum. Daha sonra Universiade şampiyonu oldum. Her turnuvada altın madalya kazandım. Tek eksiğim olimpiyat madalyası.”

  Hacettepe Üniversitesi beden eğitimi öğretmenliğinden mezun olan İrem Yaman Selçuk Üniversitesi’nde Yüksek Lisans eğitimi alıyor.

  INSTAGRAM’DA İREM YAMAN

  İrem Yaman Instagram‘da 117 bin takipçisi bulunuyor.

  View this post on Instagram

  I came back with golden selfie?? #goldhunter

  A post shared by İrem Yaman (@iremyamany) on  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz