Diğer
  Ana SayfaHaberİrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) nedir? Belirtileri, teşhisi ve tedavisi

  İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) nedir? Belirtileri, teşhisi ve tedavisi

  -

  İrritabl bağırsak sendromu nedir? Belirtileri nelerdir? İrritabl bağırsak sendromu teşhisi nasıl konulur? Tedavisi nasıl yapılır? Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Doç. Dr. Salih Boğa cevaplıyor…

  İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU NEDİR?

  Tıbbi terminolojideki ismiyle irritabl bağırsak sendromu, diğer ismiyle huzursuz ya da hassas bağırsak sendromu adı üzerinde bir hastalık değil sendromdur. Toplumda %10 sıklıkta görülüyor ve kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha fazla görülüyor.

  İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU (İBS) BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Altta yatan ciddi bir hastalık olmaksızın, karın ağrısı ve karında rahatsızlık hissiyle giden, dönem dönem bağırsak hareketlerinde değişiklikler; kabızlık, ishal, şişkinlik gibi şikayetlerle eşlik eden bu sendrom hastanın hayat kalitesini bozmaktadır. Bu sebeple tanısını doğru koymak çok önemlidir. Normalde gastroenteroloji polikliniğine gelen her üç hastadan biri aslında huzursuz bağırsak sendromu. Hastalar karın ağrısı, ishal, kabızlık, şişkinlik gibi şikayetlerle başvurduğunda hastadan doğru hikayeyi alarak acil bulgular denilen makattan kanama, kilo kaybı, ailede kanser öyküsü gibi şeylerin olup olmadığını öğrenerek gerekli tahlillerle bu tanı konulmaktadır. Sonrasında hastanın baskın belirtisine göre ilaç tedavisi planlanmaktadır.

  TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ NASILDIR?

  İrritabl bağırsak sendromunun teşhisi aslında bir dışlama teşhisidir. Hastada uzun vadede hayati sonuçlara yol açmayacak organik hastalıkların olmadığının bazen kan tahlili bazen de endoskopi ve kolonoskopiyle dışlanması sonucunda tedavisi planlanır. Eğer hasta kabız ise bazen dışkı yumuşatıcılar, ciddi karın ağrısı var ise spazm giderici ilaçlar, ishal var ise bakteri gelişimini azaltıcı antibiyotikler ve probiyotikler ile hastalığın şiddeti azaltılır. Gerektiğinde antidepresan dahi verilerek hastanın ve bağırsaklarının hassasiyeti azaltılır, hastanın hayat kalitesi arttırılır. Hassas bağırsak sendromu; ömür boyu devam eden, dönem dönem alevlenen, dönem dönem gerileyen, aynı hastalıkta bazen kabızlık bazen ishal gibi şikayetlerle ortaya çıkan bir sendromdur. Bu yüzden hastanın uygun hekime başvurarak baskın semptoma göre tedavi alması çok önemlidir.

  - Advertisement -

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz