Diğer
  Ana SayfaPsikolojiİş bitsin, enerji bitmesin!

  İş bitsin, enerji bitmesin!

  -

  Önce iş, sonra eğlence! Akşama huzurlu ve neşeli bir giriş yapmak için 10 öneri…

  Tasarruf modunu kullanın
  Enerji düzeyi, öğleden sonra düşüşe geçer. Rahatça halledebileceğiniz ve keyif aldığınız işleri, işteki son iki saate saklayın. Böylece akşama stressiz ve neşeli bir şekilde başlayabilirsiniz.

  Başarı listesi oluşturun
  Ajandanızdaki yapılmamış işler enerjinizi tüketir ve evde olsanız bile aklınıza takılırlar. Yaptığınız işlere odaklanın. Gün içinde hallettiğiniz işlerin bir listesini yapın. Bu şekilde ofisi daha huzurlu terk edersiniz.

  Heyecanın keyfini çıkarın
  İş çıkışında tiyatro ya da sinemaya mı gideceksiniz? Biletleri ofisteki panonuza asın. Onlara baktıkça keyif alacaksınız. Bu, ofisteki son saatleri kolayca geride bırakabilmenize yardımcı olur.

  Gözlerinizi canlandırın
  Gözleriniz yorulduğunda keyfiniz de azalır. Bilgisayarda çalışıyorsanız, arada uzaklara bakın. Gözleri sık sık kırpmak, göz kuruluğunu önler ve gözleri rahatlatır.
  Düzenli olun
  Ofisten çıkmadan önce masanızı toplayın. Evrakları düzenleyin, gereksiz olanları atın, okunmuş e-postaları silin. Bunu alışkanlık haline getirirseniz, düşünceleriniz pozitife döner, siz de çalışma gününü huzurlu olarak bitirirsiniz.

  - Advertisement -

  Açlık krizlerine dayanın
  Karnınız zil çalıyorsa ama akşam yemeği randevunuza daha bir saat varsa, elma ya da bir parça bitter çikolata yiyin. Bu enerji tedarikçileri iştahınızı kapatmaz.

  Zihninizi canlandırın
  Akşam saatlerinde arkadaşlarınızla buluşup, hoş bir muhabbete dalacaksınız. Buluşmaya gitmeden önce bir mendilin üzerine birkaç damla limon otu yağı damlatın ve koklayın. Bu şekilde zihninizi canlandırabilirsiniz.

  Doğanın gücünden faydalanın
  Çalışma ortamınız ne kadar yeşil olursa, hava kalitesi o kadar iyi olur ve zihniniz canlanır. Pencerenin kenarına bir nane demeti yerleştirin. Akşam saatlerinde birkaç yaprak nane çiğneyin. Nane otu, canlandırır, çiğneme hareketiyse çeneyi rahatlatır.

  Gerilimi gülerek yok edin
  Gülmek mutluluk hormonlarının üretilmesini sağlar. Yorucu bir çalışma gününün ardından canınız gülmek istemiyorsa, bir hileye başvurun: Dişlerinizin arasına bir kalem aldığınızda dudak kenarlarınız yukarı doğru kalkar. Beyin mutlu Düzenli olun olduğunuzu düşünür.

  Keyif masajı yapın
  Kulakta 400 adet akupunktur noktası yer alır. Kulaklarınızı yukarıdan aşağıya doğru ovun. Bu masaj etrafınızdan fark edilmez ve sizi canlandırır.

  Nuran Anette Batu  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz