İşe dönmeden önce bebeğinize bakıcı seçmenin 8 püf noktası

Anne olmaya görün, bebeğinizin sağlığı ve güvenliğine o kadar odaklanırsınız ki, zaman zaman paranoyak kurgularla yaşamaya başlarsınız. Bu öğün az yedi acaba yeterli beslenmiyor mu, sütü az içiyor kemikleri zayıf kalır mı, sırtı terledi acaba hastalanır mı, başını koltuğun kenarına çarparsa beyin sarsıntısı yaşar mı?… Sorular uzar gider. Siz bu soruların yanıtlarını bulmaya çalışırken bebeğinize daha çok odaklanır ve sanki hiç kimse sizin gibi bakamayacakmış gibi hissedersiniz. Ama takvimler, işe dönmeniz gerektiğini hatırlattığında ‘benim kadar kimse bakamasa da’ cümlesiyle başlayan bakıcı arayışına gireceksiniz demektir. Bazı anne babalar, bu soruna babaanneler, anneanneler ya da teyzeler gibi en yakın tanıdıklarıyla çözebiliyorlar. Ama böyle bir seçenek yoksa iş, profesyonel bir bakıcı bulmaya kalıyor.
Seral Çelik

İyi bakıcının kriterleri
İyi bir bebek bakıcısı hangi özellikleri taşımalı? sorusuyla yola çıktığınızda, size onlarca nitelik bulunması gerektiğini söyleyebilirler. Biz de öncelikle bebekle ilgili mutlaka bilgi sahibi olması gereken alanları kısaca sayalım; çocuk gelişimi hakkında bilgi sahibi olmalı, çocuk psikolojisinden anlamalı, çocuk sağlığı ve hastalıklarını tanımalı; Ama iş bunlarla da bitmiyor; çünkü başka özellikler de gerekiyor. İyi bir bakıcıda; dinleme yeteneği, ekip halinde çalışabilme yeteneği, hijyen bilgisi, ikna becerisi, iletişim yeteneği, ilk yardım bilgisi, karar verme yeteneği, öğretme yeteneği, yaratıcılık, el becerisi gibi bir çok özelliğin bulunması gerekiyor. Hatta kendi mesleğine ilişkin yasal düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olup olmaması da önemli.

1. Nasıl bir bakıcı
istediğinizden emin olun
Öncelikle siz nasıl bir bakıcı istediğinize karar verin. Bakıcıda olmazsa olmazlar listesi çıkarın ve önceliklerinizi belirleyin. Bazı anneler bakıcılardan yalnızca bebeklerine bakmalarını değil, ev işlerine yardım etmelerini de istiyorlar. Bunu kabul eden bakıcının evi temiz tutmaya çalışırken bebeğe de iyi bakacağını düşünmeniz gerçekçi değil. Onun için ev işleri konusundaki sorumluluklarının neler olacağını düşünerek anlatın. Örneğin tüm bulaşıklar mı yoksa yalnızca bebeğin bulaşıklarını mı yıkaması gerektiğini kendisine net bir şekilde anlatın. Eğer bakıcı evi pırıl pırıl tutar, yemeği yapar, bebeğe de bakarım derse, bu harika masala inanmamanızı tavsiye ederiz.
2. Yabancı bakıcı mı tercih edecekseniz?
Ülkemizde son yıllarda yabancı bakıcı sayısı giderek artıyor. Genellikle yatılı kalmaya eğilimli bu bakıcılar, gerektiğinde 24 saat bebeğe bakabilecek olması nedeniyle anneler tarafından da tercih ediliyor. Yani bir taşla iki kuş vurulabiliyor! Ancak yabancı bakıcılar konusunda aşırı hassas olmanızda yarar var. Öncelikle güvenilir olup olmadığının sorgulanması gerekiyor. Tabii bebek bakma konusundaki bilgi ve tecrübeleri de… Ayrıca gerek bedensel gerekse ruh sağlığından da emin olmalısınız. Eğer güvenilir bir firma aracılığıyla bakıcı bulduysanız, içiniz biraz daha rahat edebilir. Ancak kişisel olarak karar vereceğim derseniz, işiniz biraz daha şansa kalmış olabilir… Yabancı bakıcılarda başka bir sorun da, Türkçeye yeterince vakıf olmaması nedeniyle bebeğin dil gelişimini olumsuz etkilemesi.
3. Güvenilirliğini araştırın
Bir bakıcıda aranacak ilk unsurlardan biri güvenilir olması. Elbette büyük kentlerde bakıcı adayınızı eşe dosta sorarak araştırmanız mümkün değil. Bu nedenle bakıcı adayından mutlaka adli sicil kaydı isteyin. Eğer bakıcı firmaları aracılığıyla görüştüğünüz bir adaysa, firmadan yeterli soruşturmayı yapıp yapmadıkları konusunda bilgi alın. Adres ve iletişim bilgilerinin doğruluğundan emin olun.

Devamı 2009 ekim formsante bebek sayısında…

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here