Diğer
  Ana SayfaFitnessİşe otomobille gitmek kalp krizi riskini artırıyor

  İşe otomobille gitmek kalp krizi riskini artırıyor

  -

  Otomobil sahibi olmayanları sevindirecek bir haberimiz var. İsveç’teki Umeå Üniversitesi’nde yapılan araştırma işe otomobillerini sürerek gidenlerin, yürüyerek ya da toplu taşıma araçlarıyla gidenlere oranla kalp krizi geçirme riskinin daha yüksek olduğunu buldu.

  Patrik Wennberg’in yürüttüğü araştırmanın sonuçlarına göre işe her gün düzenli olarak otomobilleriyle giden kişiler yürüyerek, bisikletle ya da otobüsle gidenlere oranla yüzde 70 daha fazla kalp krizi riski taşıyor.

   

  - Advertisement -

   

  Koşamıyorsanız yürüyün

  Amerikan Kalp Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre hipertansiyon, kolesterol ve diyabetten korunma noktasında yürüyüş ve koşu arasında bir fark bulunmuyor. Çünkü her iki aktivitede de aynı kas grupları kullanılıyor ve koşu sırasında kullandığınız enerjiye eşit oranda enerji kullandığınız sürece yürüyüş de aynı sağlık faydalarını sağlıyor. Koşamayacak kadar yorgunsanız ya da başka nedenlerle koşamıyorsanız koştuğunuz mesafenin iki katını tempolu bir şekilde yürüyebilirsiniz.

   

  07042014 fitrap2Televizyon izlerken reklam aralarında kanepeden kalkıp hareket edin. Her reklam arasında farklı bir egzersiz seçerek bedeninizin farklı bölgelerini çalıştırabilirsiniz.

   

  07042014 fitrap3AYIN ÜRÜNÜ

  Adidas’tan çevreci bir adım

  Adidas’tan karbon ayak izine dikkat edenler için sevindirici bir haber var; firma, koşu ve Adidas by Stella McCartney ürünlerinde kumaş sarfiyatını azaltmak için kalıp verimliliğini artırmaya odaklandı. Adidas by Stella McCartney Koleksiyonu’nda, yüzde 95 organik kumaş kullanılıyor. Gelişmiş, çevre dostu kesim teknikleri sayesinde kullanılan kumaşın yüzde 95’i nihai ürünü oluştururken, geriye kalan yüzde 5’lik kısım geri dönüştürülüyor veya başka amaçlar için kullanılıyor, böylelikle hiçbir artık kumaş çöpe gitmiyor. Koşu ürün yelpazesi ise, yüksek performans hedeflerini korurken bir yandan da malzeme kullanımını mümkün olduğunca azaltmak üzere tasarlandı. Tasarım ekibi, ana kalıpta kare ve dikdörtgenler kullanarak ve esnek ilave parçalar ile en ideal kalıba ulaştı. Bu sayede kesim masasındaki kumaşın yüzde 96’sı üründe kullanılmış oldu.

   

  Formsanté Dergisi Mart 2014 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz