Diğer
  Ana SayfaGüzellikIşıl ışıl cildin sırrı: Fibrocell

  Işıl ışıl cildin sırrı: Fibrocell

  -

  24072013 estetik1Başarı kriteri nedir?

  Op. Dr. Serdar Eren: Beğeni. Diyelim en doğru ameliyatla, en doğru uygulamayı yapayım, en doğru neticeyi çıkarayım; hasta beğenmeyince neye yarar? Başarız olurum. Ameliyat neticesinde hastadan daha fazla seviniyorsam bir şeyleri yanlış yapmışım demektir.

   

  Kadınlar ünlü isimleri görüp özenebiliyor…

  Op. Dr. Serdar Eren: Kimse birbirine benzemez. Sonuçta o kişiye yapılan şey ona özeldir. Eğer bir kadının yüzünde sarkma varsa bunu enjeksiyon gibi yöntemlerle düzeltemezsiniz. Mutlaka sarkan yerlerin asılması gerekiyor. Mesela uyguladığımız fibrocell yöntemi işin kumaşı üzerinde etkili, bu yöntemle cildin kontürünü düzeltemezsiniz. Bir insanın yüzü değiştiyse fibrocell’den olamaz. Bir otomobile yıkama-cilalama yaparsınız ışıl ışıl olur. Bir hastamı görmüştüm, 45 yaşındaydı ve çocuk derisi gibi ışıl ışıldı. “Bir şey yapıyor musunuz?” diye sordum. “20 yaşımdan beri sabah aç karnına bir litreye yakın suyu içerim” şeklinde cevap verdi. Tüm olay bu aslında…

  - Advertisement -

   

  24072013 estetik4Son günlerde herkesin merak ettiği, “kulak arkasından alınarak yapılan” şu ünlü yöntemi anlatabilir misiniz?

  Op. Dr. Serdar Eren: Öncelikle bu merak edilen şeyin adı fibroblast enjeksiyon yöntemi ya da fibrocell uygulaması. Fibroblastlar, kolajen sentezini yapan ana hücrelerdir. Kolajen de bildiğiniz üzere gençliği getiren, cilt dokularını besleyen ana yapı. Bunun sentezini yapan hücreler de fibroblast hücreler. Fibrocell işlemin adı, elde etmeye çalıştığımız şey de fibroblast. Dolayısıyla yaptığımız uygulama fibroblast hücrelerini kullanarak cildin yenilenmesi.

   

  Neden kulak arkası?

  Op. Dr. Burak Türkyılmaz: Kulak arkası güneş görmüyor, bu yüzden oradaki hücreler daha canlı oluyor. İstenirse başka yerlerden de alınabiliyor. Kulak arkası, yüze yapı olarak da yakın; üstelik alındığı zaman iz görünme ihtimali olmuyor. 3 mm’lik bir doku, ince biyopsi iğnesi ile alınıyor, dikiş atmaya gerek kalmıyor. Aldığımız dokunun üremesi için belli bir miktarda kan alınıyor hastadan ve sonrasında hasta evine gidebiliyor. Doku ve kan Ankara’daki laboratuara gidiyor. Yaklaşık altı hafta süren bir işlemden geçiyor, fibroblast hücreleri üretiliyor. Üç seanslık bir işlem olduğu için bir kısmını gönderip bir kısmını tutuyorlar.

   

  Fibrocell uygulaması nasıl gerçekleştiriliyor?

  Op. Dr. Burak Türkyılmaz: Mezoterapi yani iğneler yöntemiyle cilde enjekte ediliyor. Burada özel bir tabanca ile uyguluyoruz. Öncesinde cildi uyuşturup, gözeneklerin açılması için temizliyorum. Uygulama günü hastanın cildinde bir kızarıklık oluyor ve sosyal çevreye çıkmaması daha uygun oluyor. Lokal anestezik krem uyguladığımız için acı da duyulmuyor. İkinci uygulama da yine altı hafta sonra yapılıyor. Bu arada özel koruma tüplerinde gönderiliyor fibroblastlar; elde edilen bu hücrelerin kesinlikle bozulmaması gerekiyor. Son seans da dört hafta sonra uygulanıyor. Toplamda üç buçuk ayı bulan bir uygulama.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz