Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt Bakımıİşin uzmanlarından cilt bakım sırları

  İşin uzmanlarından cilt bakım sırları

  -

  İlk sivilcemiz çıktığında ona koşarız. İlk kırışıklığımızda ondan yardım alırız. İlk cilt sorunumuzda ona danışırız. Peki ilkleri yaşadığımız dermatoloğumuz kendi cildine nasıl bakıyor? Gelin cevabını onlardan öğrenelim…

  haziran-2011-bakim-resim-2Uzm. Dr. Tuğba Türe
  Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü

  Cildine nasıl bakıyor?
  Yağlı ve karma bir cilde sahibim. Bu yüzden cildimi kontrol etmekte uzun süre zorlandım. Ancak doğru bakım ve doğru ürünlerle yaptığım uzun soluklu cilt bakımından sonra cildimin tedaviye cevap verdiğini gördüm. Cildimi sabah, akşam uygun cilt temizleme ürünleri ile temizliyorum.

  Ürün seçerken nelere dikkat ediyor?
  Cilt tipime uygun nemlendirici kullanıyorum ve cildimin güneşten korunmasına özen gösteriyorum. Makyaj malzemesi olarak da ciltte yağ salgı bozukluklarına sebep olduğu için mecbur olmadıkça pudra, fondöten gibi kapatıcılar kullanmıyorum. Solaryuma hiç girmiyorum.

  Özel uygulamalar yaptırıyor mu?

  Özellikle kış aylarında cildime peeling uyguluyorum. Profesyonel olarak dermatologlar tarafından özel solüsyonlar ile uygulanan peelingleri öneriyorum. Yine yaz gelmeden mezoterapi de yaptırıyorum. Bunların dışında hiçbir ürün kullanmıyorum.

  haziran-2011-bakim-resim-3Uzm. Dr. Sadiye Kuş
  Özel Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Dermatoloji Bölümü
  Cildine nasıl bakıyor?

  Dermatoloji ihtisasına başladığımda, güneşten korunmanın önemini kavradım ve o günden beri yaz-kış güneş koruyucu kullanıyorum. Güneş, cildimizin yaşlanmasında rol oynayan en büyük çevresel faktör ve buna etkili bir güneşten korunma çabasıyla engel olabiliriz. Antioksidanlar, doğal yaşlanma sürecinin, güneş ışınlarının, sigara dumanı ve çevre kirliliğinin yol açtığı strese karşı koruyor. C vitaminin, gerek ağızdan alınarak, gerek deriye dışarıdan uygulanarak kullanıldığında yaşlanmayı tetikleyen faktörlerle savaşan etkili bir antioksidan olduğuna inanıyorum. Bu nedenle her sabah C vitamini ve omega-3 kapsülü alıyorum. C, E vitaminleri ile ferulic asit içeren bir serumu, yüz, boyun ve dekolte bölgesine uyguluyorum. Kuru bir cilt yapısına sahip olduğum için cildimi kurutmayacak, krem formunda olan yüz yıkama ürünlerini kullanıyorum. Cildimizi temizlerken doğal nem dengesini bozmadan nazikçe temizlemek gerekiyor. Antioksidan serumumun üzerine kuru ciltler için tasarlanmış nemlendirici ve güneş koruyucuları kullanmayı tercih ediyorum.

  Ürün seçerken nelere dikkat ediyor?
  Gündüzleri antioksidan maddeler (C vitamini, E vitamini, ferulic asit) içeren kremleri, geceleri ise retinol içeren ürünleri tercih ediyorum. Ürün seçerken özellikle kuru ciltler için formüle edilmiş olmasına, içerdiği antioksidanların ve retinolün yeterli oranda olup olmadığına ve fiyatının abartılı olup olmamasına dikkat ediyorum.

  Özel uygulamalar yaptırıyor mu?

  30’lu yaşlardan itibaren cildimizin sıkılığından, gerginliğinden, dolgunluğundan ve elastikiyetinden sorumlu maddeleri üreten fibroblastlarımız tembelleşiyor. Sarkmalar, gevşemeler ve ince çizgiler görülmeye başlıyor. Fibroblastları uyaracak, kollajen sentezlemelerini sağlayacak “roller uygulaması” gibi dermokozmetik işlemleri düzenli olarak uyguluyorum. Ayrıca cildim zaten kuru olduğu ve yaşla nemini daha da kaybettiği için saf hyaluronik asid içeren ürünlerle belli aralarla mezolift uyguluyorum.

  - Advertisement -

  haziran-2011-bakim-resimUzm. Dr. Ayfer Aydın
  Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü
  Cildine nasıl bakıyor?

  Cilt bakımımı yaparken her zaman özenli davranıyorum fakat göz çevreme ayrı, yüzüme ayrı kremler sürmüyorum. Ayrıca çok moda olan ve son yıllarda adından sıkça söz edilen anti-aging kremleri de kullanmıyorum. Bana göre cildin genç ve güzel kalmasını sağlamak kullanılan kremlerle değil, yüze uygulanan işlemlerle mümkün.

  Ürün seçerken nelere dikkat ediyor?
  Nemlendirici seçerken dikkat ettiğim en önemli özellik ürünün tamamen kokusuz ve parfümsüz olması. Bu nedenle cildim için ürün seçerken dermatolojik olmasına dikkat ediyorum. Yaz ya da kış fark etmiyor, gündüzleri mutlaka 50 koruma ve üzerinde olan güneş koruyucuyu cildime sürmeyi ihmal etmiyorum. Çünkü güneşin cilt için zararlı etkileri olduğunu biliyorum.

  Özel uygulamalar yaptırıyor mu?
  Her uyandığımız gün, bir gün daha gençleşmiyoruz aksine bir gün daha yaşlanıyoruz; dolayısıyla yaşımıza paralel olarak bizim genç ve diri kalmamızı sağlayan kollajen liflerin sayısı da giderek azalıyor. Bu yapıyı diri tutacak, onu uyaracak ve sayısını artıracak işlemleri aralıklarla yüzüme uygulamaya dikkat ediyorum. Özellikle kimyasal peelingi düzenli olarak uyguluyorum. Bu işlem, hem cildin dış görünüşünün daha parlak ve canlı olmasını sağlıyor hem de kollajen sentezini uyarıyor. Yine cilt gençleştirmede çok başarılı olan lazerle cilt gençleştirme işlemini belirli aralıklarla yapıyorum. Cildim için çok sağlıklı besleniyorum, bol su içiyorum ve vakit buldukça spor yapmaya çalışıyorum. Zaten genç ve güzel görünmenin ancak sağlıklı beslenmek, sigara içmemek, güneşten iyi korunmak ve yaşayacağımız huzurlu bir hayatla mümkün olabileceğine inanıyorum.

  haziran-2011-bakim-resim-1Yrd. Doç. Dr. Melisa Eczacıbaşı
  Dermatoloji Uzmanı
  Cildine nasıl bakıyor?

  Günlük ve haftalık cilt bakımımı genel olarak temizleme, tonikleme, koruma ve beslenme olarak yapıyorum. Her sabah ve akşam cildimi temizledikten sonra alkol içermeyen tonikle tekrar temizliyorum. Sonrasında nemlendiricimi ve göz çevresi kremimi kullanıyorum. Gündüzleri mutlaka güneş koruyucu krem sürüyorum çünkü cilde en çok güneşin hasar verdiğini biliyorum.

  Ürün seçerken nelere dikkat ediyor?
  Nemlendirici seçerken cilt tipime göre içinde retinoik asit, hylaronik asit, mineral ve vitaminler içeren nemlendiricileri tercih ediyorum. Güneş koruyucu seçimlerimde kalıcılığı ve etkisi daha uzun olan, yüksek faktörlü SPF içeren ürünleri tercih ediyorum. Beyaz tenli olduğum için solaryuma girmiyorum ve güneşin zararlı ışınlarından etkilenmemek için doğru saatlerde güneşleniyorum.

  Özel uygulamalar yaptırıyor mu?
  Düzenli, derinlemesine cilt temizliğini ihmal etmiyorum, bunun için de oksijenterapiden yararlanıyorum. Genetik olarak sahip olduklarımı bilinçli bir şekilde korumaya çalışıyorum. Bazen cilt üstündeki ölü tabakayı gidermek için kimyasal peeling uyguluyorum. Cildi içeriden beslemek için cildime vitamin enjeksiyonu yaptırıyorum. Önemli olan ciltte gerçek ve derin sorunlar oluşmadan hem varolan altyapıyı iyice korumak hem de ileride oluşacak sorunların önüne geçebilmek. Onun için hastalarıma da yüzlerinde ufak sorunlar varken, derin çizgiler ve hacim kayıpları olmadan önlem almalarını tavsiye ediyorum. Önemli olan çok pahalı kozmetik ürünler kullanmak değil, cilt tipi, yaş ve mevsim ihtiyacına göre doğru ve daha etkili ürünler kullanmak. Ayrıca beslenmeme de dikkat ediyorum ve zararlı besinler tüketmiyorum. Spor yapmak ve sevgi ile beslenmiş bir ruh ise bu işin tamamlayıcıları.

  Nilgün Yıldız

  Formsante Dergisi Haziran 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz