Ana Sayfa Koronavirüs İspanya ikinci dalgayı yaşıyor! İşte İspanya koronavirüs son durumu

İspanya ikinci dalgayı yaşıyor! İşte İspanya koronavirüs son durumu

Tüm dünyada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi kaynaklı vaka ve ölü sayıları hızla artıyor. Salgından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinin ikinci dalgayı yaşamaya başladığı söyleniyor. Gelin, Koronavirüsün hızla yayıldığı ülkelerden birisi olan İspanya’yı birlikte inceleyelim. İspanya virüs tablosu, grafikler ne diyor? İspanya’daki en son Koronavirüs vaka sayısı ve ölüm sayısı kaç? İşte canlı koronavirüs haritaları ile İspanya’nın son durumu…

İSPANYA KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI (22 EYLÜL) *

İspanya’da koronavirüs nedeniyle vaka sayısı hızla yükseliyor. İspanya’da 22 Eylül itibarıyla Covid-19 salgınından ölenlerin sayısı 30 bin 663 olurken, toplam vaka sayısı 671 bin 468‘e çıktı. İyileşenlerin sayısı ise 150 bin 376.

AVRUPA’DA EN FAZLA VAKA İSPANYA’DA *

Avrupa’da şimdiye kadar Kovid-19’da en fazla vakanın açıklandığı ülke İspanya’da hafta sonundaki artışlarla toplam vaka sayısı 500 binin üzerine çıktı.

İSPANYA İKİNCİ DALGAYI YAŞIYOR *

İspanya’nın Katalonya bölgesindeki bir üniversite ile bir hastanenin hazırladığı raporda, “İspanya’da Kovid-19’da ikinci dalganın yaşandığı ve bunun gelecek günlerde Avrupa’nın geri kalanına da yayılabileceği” uyarısı yapıldı.

Raporda, Kovid-19’a karşı alınan önlemlerde ve kontrollerde yaz başında “bir rahatlamaya” girildiği ve temmuz ayından itibaren yeni vaka artışlarıyla birlikte ikinci dalgaya geçildiği ifade edildi.

İSPANYA KORONAVİRÜS TABLOSU VE GRAFİKLER *

Peki, İspanya’da koronavirüs grafikleri neler söylüyor? İspanya’ya ilişkin verileri izleyebileceğiniz canlı haritalar bulunuyor. İşte Worldometers’a göre İspanya’daki son durum ve canlı koronavirüs tablosu şu şekilde:

İSPANYA’DAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN: İSPANYA’DA SON VAKA SAYISI

ispanya koronavirüs

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi de yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) görüldüğü Türkiye ve dünya genelindeki sayılara ilişkin güncel bilgiler internetten paylaşıyor.

corona.cbddo.gov.tr” adresinden ulaşılan sitede işaretlenen ülkedeki tanı, iyileşme ve ölüm verileri görülebiliyor.

İSPANYA’DA KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

  • İspanya’da son dönemlerde vakalarda görülen yüksek artıştan dolayı ülke genelinde serbest dolaşıma kısıtlama getirilen belediye sayısı 77’ye çıkarken, ülke genelinde yüz yüze eğitime başlanılmasından bu yana geçen 2 haftada 115 okul ve 560’dan fazla sınıfın Kovid-19 vakaları nedeniyle kapatıldığı bildirildi. (22 Eylül)
  • İspanya 1. Basketbol Ligi’nde (La Liga Endesa) bugün başlayan 2020-2021 sezonunun 1. haftasında iki maç Kovid-19 vakalarından dolayı ertelendi. (20 Eylül)
  • Salgının Avrupa’da en yoğun görüldüğü ülke İspanya‘da yeni eğitim öğretim yılı başladı. Ülkedeki 17 özerk yönetimden 5’inde ders zili bugün çalarken, geri kalan bölgelerde yarından itibaren kademeli olarak yeni eğitim öğretim yılına geçilecek. (8 Eylül)
  • İspanya’da 1. ve 2. lig kulüplerinin bağlı olduğu LaLiga kurumunun başkanı Javier Tebas, geçen sezon Fuenlabrada takımında çıkan Kovid-19 vakalarını önceden bilmesine rağmen deplasmandaki Deportivo La Coruna maçına gitmelerine izin vermekle suçlandı. (8 Eylül)
  • İspanya’nın Katalonya bölgesindeki bir üniversite ile bir hastanenin hazırladığı raporda, “İspanya’da Kovid-19’da ikinci dalganın yaşandığı ve bunun gelecek günlerde Avrupa’nın geri kalanına da yayılabileceği” uyarısı yapıldı. (7 Eylül)
  • İspanya’da yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle çocuklarını okula göndermek istemeyen ebeveynlere dava açılacağı öğrenildi. (4 Eylül)

İSPANYA’NIN NÜFUSU NE KADAR? *

TRT Haber’in 20 mart 2019 tarihinde yayınladığı verilere göre İspanya’nın toplam nüfusu 49 milyon 331 bin 76.

İSPANYA’DA YAŞLI NÜFUS ORANI KAÇ? *

Avrupa ülkelerinde yaşlı nüfus oranı genellikle yüzde 15’in üzerinde. TÜİK’ten alınan verilere göre İspanya’da yaşlı nüfus oranı yüzde 18,1. TRT Haber’in 20 mart 2019 tarihinde yayınladığı verilere toplam yaşlı nüfusu ise 8 milyon 952 bin 418.

İSPANYA’DA KORONAVİRÜS VAKASI NEDEN BU KADAR YÜKSEK? *

Araştırmacılar, “Salgının, kapalı yerlere göre açık alanlarda bulaşma oranının 20 kat daha az olmasına ve İspanya’nın çok sıcak bir iklimde olup, yazın insanların açık alanda daha fazla vakit geçirmesine rağmen nasıl Kovid-19’da en fazla vakanın İspanya’da çıktığına” cevap arıyor.

İspanya’daki vaka artışlarında, şehirler arası çok sık seyahat edilmesinin “kilit öneme sahip olduğu” vurgulanarak, ayrıca bar ve restoranların doluluk oranının da diğer bir etken olabileceği kaydedildi.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here