Diğer
  Ana SayfaPozitifİstanbul’da bir Budist: Dharmachari Vajracaksu

  İstanbul’da bir Budist: Dharmachari Vajracaksu

  -

  14112013 budist1Meditasyona nasıl başladınız?

  1988’de, uzun zamandır görmediğim ağabeyimin geri dönmesiyle hayatımda köklü değişiklikler yaşamaya başladım. Onunla birlikte sohbet etmeyi, vakit geçirmeyi çok seviyordum, adeta benim kahramanım olmuştu. Esasında birbirimize tamamen zıt görüşleri paylaşıyorduk, bazen aramızda tartışmalar da çıkıyordu. O yoga, meditasyon ve Zen Budizmi’yle ilgilenirken, ben radikal solcuydum. 16’dan 20 yaşına kadar bir partinin üyesiydim. Ancak anlattıkları içimde merak uyandırmaya başlamıştı. Bir gün meditasyonla ilgili bir kitap verdi, gizlice okudum ve çok etkilendim. 15 dakikalık nefes farkındalığı meditasyonu yapmaya başladım. Bu çalışma zihnimi ve kalbimi etkiledi, çok mutluydum. Hayatı yeniden keşfetmeye başlamıştım; özgüvenim artmıştı, daha canlı hissediyordum.

   

  Budizme ilgi nasıl oluştu?

  O zamanlar Budizm’e ve dinlere inanmıyordum. 1988’in Ağustos ayında, derin bir kişisel kriz yaşadım. Beni kökten etkiledi. Bu krizden tamamen çıkmak yaklaşık 15 sene sürdü. Psikoloğa gitmeye başladım, bana iyi geliyordu, ama yetmiyordu. Bu arada ağabeyim sürekli Budizm’le ilgili hikayeler anlatıyordu. Sosyal Bilimler öğrencisiydim, bir gün kampüste Londra Budist Merkezi’nin broşürü gözüme ilişti, aldım. Mutsuzdum ve kafam karışıktı, Aralık 1988’de merkeze gittim. Nefret ve sevgiyle ilgili biriyle konuşmak istediğimi söyledim. İskoç bir adam yardım edebileceğini söyledi ve sadece beni dinledi. Konuşmak bana çok iyi gelmişti, sonunda sevgi farkındalığı meditasyonu yapmamı önerdi. Haftada bir gün Londra Budist Merkezi’ne gidiyordum, burada nefes farkındalığı meditasyonu yapıyordum, beni iyi yönde etkiliyordu. Okulu ve partiyi bırakmıştım. Yaşadığım krizden sonra inançlarım bombalanmıştı, her şey bana anlamsız gelmeye başlamıştı.

  - Advertisement -

   

  Sevgi ve nefes meditasyonlarının farkı nedir?

  Hayatımda iki ana meditasyon var; nefes farkındalığı ve sevgi farkındalığı… Nefes farkındalığı, konsantrasyon gücünü artırıyor, rahatlatıyor ve dinlendiriyor. Aynı zamanda farkındalık kazandırıyor. Sevgi farkındalığı ise duygusal dürüstlük kazandırıp, kendimize saygı ve sevgi duymamızı sağlıyor. Empati duygumuzu güçlendiriyor.

   

  Size önerilen sevgi meditasyonuydu, niye nefese devam ettiniz?

  Evet, ben de bunu anlamıyordum, aylardır Budist Merkezi’ne gidiyordum ancak henüz bana öğretmemişlerdi. 1989’da bir gün bana sevgi farkındalığı meditasyonunu ne zaman öğreteceklerini sordum. Öğretmen kimse gelmezse yaptırabileceğini söyledi ve şansıma içeri kimse girmedi. Bana bu yeni meditasyonu yaptırmaya başladı, zaten aramızda çok iyi bir enerji vardı. O an içimde bir şeyler oldu ve kalbimin açıldığını hissettim, çok duygulandım. Kızgınlık ve öfke yaydığım bir dönemdeydim, meditasyondan sonra deli gibi ağlamaya başladım. Öğretmen dersin sonunda beni teselli etmek zorunda kaldı. Birkaç ay önce ona tekrar şükranlarımı iletmek için bir yazı gönderdim. O da beni unutmamış, meğer zavallı kadın benden önce o meditasyonu kimseye öğretmemiş… Şimdi beni çok etkileyen bu meditasyonu başkalarına öğretiyor olmak beni mutlu ediyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz