Diğer
  Ana SayfaHaberİstanbul'da kar ne zaman yağacak? İBB saat verdi

  İstanbul’da kar ne zaman yağacak? İBB saat verdi

  -

  İstanbul’da kar yağacak mı? İstanbul’da kar ne zaman başlayacak? soruları Meteorolojinin uyarılarının ardından merak ediliyordu. İstanbul Valiliğinden ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden beklenen kar yağışıyla ilgili açıklama geldi.

  İSTANBUL’DA YAĞIŞI NE KADAR SÜRECEK?

  Valiliğin açıklaması şöyle:

  İstanbul’da Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son değerlendirmelerine göre;

  Bugün (7 Şubat) havanın karla karışık yağmurlu olması bekleniyor. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin 3 ila 5 derece altında seyredeceği; en düşük 1, en yüksek 7 derece olacağı tahmin ediliyor. Rüzgârın; Kuzey ve Kuzeybatı yönlerinden orta kuvvette, gece saatlerinde kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

  Yapılan son değerlendirmelere göre; bu akşam saatlerinde İstanbul il genelinde yağmur şeklinde başlayacak olan yağışın, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve zamanla kar yağışına dönerek gece boyunca etkili olacağı ve güney sahillerinde 2-5 cm, kuzey ve iç kesimlerinde 5 ila 9 cm yerde örtü yapacağı tahmin ediliyor.

  - Advertisement -

  Yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde Avrupa Yakası’nda, öğleden sonra ise Anadolu Yakası’nda etkisini kaybetmesi beklenen kar yağışı ile hafta sonunda etkili olacak olan soğuk havanın, Pazartesi (10.02.2020) sabah saatlerine kadar başta buzlanma ve don olayının sebep olacağı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

  İstanbul’da bugün karla karışık yağmurlu olması beklenen havanın yarın (8 Şubat) kar yağışlı, Pazar günü (9 Şubat) ise parçalı bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı yarın en düşük -1, en yüksek 3; Pazar günü en düşük -2, en yüksek 5 derece olacak”

  UYARI KODU: SARI

  Valiliğin açıklamasında “7 Şubat Cuma Günü: Meteouyarı kodu: SARI… Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır” denildi.

  İSTANBUL’DA KAR YAĞIŞI İÇİN SAAT VERİLDİ

  İBB’den de kar yağışıyla ilgili açıklama geldi. İBB, yağışın akşam saat 19.00’dan itibaren kuvvetleneceğini duyurdu. Açıklama şöyle:

  İstanbul’da bugün saat 15:30’dan sonra rüzgarın kuzeyli yönlerden kuvvetlenmesi ile Karadeniz üzerinden soğuk ve nemli havanın bölgemize taşınması, beraberinde il genelinde aralıklarla hafif kar yağışı geçişlerinin yaşanması bekleniyor. 

  Kar yağışının akşam saatlerinden (19:00) itibaren aralıklarla kuvvetli olması beklenirken, sıcaklıkların 0°C ve altında gerilemesi ile buzlanma ve don olaylarının da yaşanabileceği tahmin ediliyor.

  Özellikle Boğaz çevresi ile Anadolu yakasında Pazar sabah saatlerine kadar dondurucu soğuk ve kar yağışının devam etmesi bekleniyor. 

  Yağış nedeniyle nüfusun büyük bölümünün yaşadığı E-5’in altında kalan (Güney) ilçelerde 2-5 cm, Boğaz çevresi ile TEM arasında kalan kesimlerde 3-7cm, TEM’in kuzeyinde 5-12cm aralığında kar örtüsünün oluşacağı tahmin ediliyor.

  İBB AKOM, kar yağışı esnasında ve sonrasında yollarda oluşması muhtemel buzlanmalara karşı vatandaşları uyarıyor.

  İBB1.373 araç-iş makinası ve 6 bin 882 personel ile kış şartlarıyla mücadele etmeye hazır. İstanbul’da 232 bin ton tuz ve 1.200 ton solüsyon depolarda hazır bekletiliyor. İBB kar ve kış çalışmaları ekipleri, dünden itibaren şehrin bütün meydan ve ana caddelerine konuşlanarak, olası kar yağışı ve buzlanmalara müdahale etmek için bekliyor. Sokakta yaşayan vatandaşlar da İBB tesislerinde misafir edilmeye başlandı. 

  PAZAR VE PAZARTESİ İÇİN DON UYARISI

  Vatandaşların Pazar ve Pazartesi günleri oluşabilecek don ve buzlanmaya karşı dikkatli olması gerekiyor. Yetkililer, mümkün mertebe toplu taşımanın kullanılması; muhtemel su baskını, göllenme, sel, taşkın, ağaç ve direk devrilmesi, çatı ve tabela uçması, soba ve baca gazı zehirlenmelerine karşı da dikkatli olunması uyarısında bulunuyor.

  Grip ve nezle olduğumuzda uzak durulması gereken besinler

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....