Diğer
  Ana SayfaHaberİstanbul'da koronavirüse karşı toplu taşıma kuralları belli oldu

  İstanbul’da koronavirüse karşı toplu taşıma kuralları belli oldu

  -

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun Tavsiye Kararı ile Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen Covid-19 Tedbirleri konulu ek genelge kapsamında, illerdeki toplu taşıma kuralları İl Umumi Hıfzıssıhha Meclislerine bırakılmıştı. İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi de İstanbul’daki toplu taşıma kurallarını duyurdu. Peki, toplu taşıma kuralları arasında neler var? İstanbul’da toplu taşıma kuralları nasıl işleyecek? 

  MİNİBÜS VE MİNİBÜSTE AYAKTA YOLCU ALINMAYACAK

  Buna göre minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek.

  METRO-TRAMVAYDA YOLCU KAPASİTESİNİN YARISI ALINACA

  Bunların dışında kalan raylı sistem araçlarında (metro, tramvay vb.), oturan koltukların tamamı ve ayakta yolcu kapasitesinin yarısına kadar yolcu alınabilecek.

  METROBÜS VE OTOBÜSTE AYAKTA YOLCU KAPASİTESİNİN ÜÇTE BİRİ

  Metrobüsler ve koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış otobüsler gibi ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarında; oturan yolcu sayısı kadar (karşılıklı dörtlü koltuklarda iki koltuğu kullanılmadan ve karşılıklı yüz yüze gelmeden çapraz oturma düzeniyle) ve ayakta yolcu kapasitesinin üçte birine kadar yolcu alınacak.

  ARAÇ ZEMİNİNDE ETİKET UYGULAMASI

  Ayakta yolcuların yakın temasını engellemek için araç zemininde etiket uygulaması yapılacak.

  - Advertisement -

  KAPASİTE DOLUNCA YOLCU ALINMAYACAK

  Araç kapasitesinin dolması halinde sürücü tarafından yolcu alınmayacak, ısrarla biniş olması halinde ise araç hareket ettirilmeden sürücü tarafından kolluk kuvvetlerine bildirimde bulunulacak.

  UYARI LEVHA VE TABELALARI ASILACAK

  Öte yandan raylı sistem araçları, metrobüsler ve koltuk kapasiteleris eyreltilmiş/kaldırılmış otobüslerde ayakta alınabilecek yolcu sayısını belirtir levha ve tabelalar herkesin görebileceği şekilde asılacak ve ayaktaki yolcuların durabileceği yerler fiziki olarak işaretlenmek suretiyle belirlenecek.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz