Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsİşte antibakteriyel ve antiviral etkisi olan uçucu yağlar

  İşte antibakteriyel ve antiviral etkisi olan uçucu yağlar

  -

  Bildiğiniz gibi Çin’in Wuhan şehrinde ilk kez görülen ve daha sonra dünyanın hemen hemen her ülkesinde ortaya çıkan bir virüs olan korona  bir pandemi olarak ilan edildi ve neredeyse her ülkeye yayıldı. Bunun üzerine bitkisel yöntemlere başvuran vatandaşlar antiviral ve antibakteriyal uçucu yağları merak etmeye başladı. Antiviral uçucu yağlar nelerdir? Antibakteriyel yağlar nelerdir? İşte, Kekik yağı, okaliptüs yağı, limon yağı, nane yağı ve birçoğu…

  Bu virüsün dünyadaki insanların yaşamları üzerindeki etkileri – kapalı okullardan, iptal edilen spor etkinliklerine ve konferanslara, sokağa çıkma yasağına kadar birçok sonucu doğurdu. Bu makale ile size bu virüsün insan vücudunu etkileme yolları ve uçucu yağlar ile bu tür virüsler üzerindeki etkileri hakkında biraz bilgi vereceğiz.

  ANTİVİRAL  ve ANTİBAKTERİYEL UÇUCU YAĞLAR

  Öncelikle belirtmeliyim ki COVID-19 için bilinen bir tedavi henüz yoktur (birçok olasılık test edilmesine rağmen) ve şu anda uçucu yağların bu özel virüs üzerindeki etkisi hakkında hiçbir araştırma bulunmamaktadır. Uçucu yağlarından antiviral ve antibakteriyel etkilerinden yararlanarak koronoya karşı önlemlerimizi arttırmış olacağız.

  “Antiviral” kabul edilen uçucu yağlar evrensel virüs katilleri değildir. Ancak virüslerin dejenere olamasında ve öldürülmesinde oldukça etkilidir .

  OKALİPTUS YAĞI

  Okaliptüs yağı, ateş, vücut ağrıları ve burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı ve grip semptomlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Çeşitli hastalıkların ve sağlık koşullarının tedavisine yardımcı olma konusunda uzun bir geçmişi  okaliptüs ağacının yapraklarından gelir.

  - Advertisement -

  19. yüzyılın sonlarında okaliptüs yağı ameliyatlar sırasında ve kateterlerin temizlenmesi için antiseptik bir ajan olarak kullanılırdı. Amerika Birleşik Devletleri ayrıca 1948’de böceklere, özellikle kenelere ve pirelere karşı etkili bir ajan olarak kullanmıştır. Ayrıca kan dolaşımını iyileştirmeye, ağrıyı hafifletmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır. Okaliptüs yağı ile ilgili en önemli şeylerden biri, antifungal bir uçucu yağ olarak etkili olmamasına rağmen, bakteri ve virüslerle savaşmaya yardımcı olabilmesidir. E. coli ve Staphylococcus aureus gibi 22 tip zararlı bakteriyi ve virüsü etkili bir şekilde öldürebildiği kanıtlanmıştır.

  Bir yağ difüzöründe okaliptüs yağı dolaylı olarak kullanabilir ve ayrıca topikal olarak da kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, cildinizde kullanmayı düşünüyorsanız, önce bir taşıyıcı yağda seyreltdiğinizden emin olun. Az miktarda okaliptüs yağı bile cildinizi tahriş edebilir, bu nedenle kullanımdan kaynaklanabilecek olası sorunlara sebep olmamak gerekir.

  ÇAY AĞACI YAĞI

  Buhar damıtma yoluyla yapraklardan ekstrakte edilen çay ağacı yağının da bakteri, mantar ve virüslere karşı etkili olarak savaşabildiği bulunmuştur. Bu, çay ağacı yağını en güçlü antimikrobiyal uçucu yağlar arasında yapar.

  Bununla birlikte, çay ağacı yağı, etkili bir antiseptik olarak ön plana çıkarak karbolik aside tercih edilen bir alternatif haline geldi.

  Çay ağacı yağının,  antibiyotiklere direnç geliştiren çeşitli Staphylococcus bakterilerine karşı da etkili olduğu bulunmuştur.

  Bakteri ve mantar dışında çay ağacı yağı, uçuklara neden olan herpes simpleks virüsünün yanı sıra soğuk algınlığına ve gribe neden olan çeşitli  virüslerden de kurtulmaya yardımcı olabilir. Diğer yağ gibi bu yağ da direk cilt ile temas ettirilmemelidir sabir bir yağ ile seyreltilerek cilde uygulanmalıdır .Direk olarak oral yoldan alınmamalıdır.

  CİTRONELLA YAĞI

  Citronella uçucu yağı en çok taze ve farklı kokusuyla bilinir. Bununla birlikte, aynı zamanda hastalık taşıyan böcekleri kovma yeteneğine ve ayrıca bazı zararlı mikroplardan koruma yeteneğine sahiptir.

  Antifungal ve  antiviral olmakla birlikte antibakteriyel bir uçucu yağ olma özelliğini de taşır.Citronella sadece böcekleri kovmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli hastalıklara neden olabilecek bakteri,virüs  ve mantarlarla savaşmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca, cinsel organlarda, ağızda, sindirim sisteminde ve deride maya enfeksiyonuna neden olan bir mantar türü olan Candida albicans’tan kurtulmaya yardımcı olabilir.  Her ne şekilde kullanırsak kullanalım önce yağı hindistancevizi yağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağda seyrelttiğinizden emin olun. Seyreltilmiş olsa bile gözlerinize temas ettirmeyin.

  ADAÇAYI YAĞI

  Adaçayı yağı ,antifungal ve antiviral bir uçucu yağ olduğundan, cilt bakımı ve kozmetik ürünler için uygundur. Cildi, saçı ve tırnakları etkileyen dermatofit adı verilen bir mantar türüne karşı etkili olduğu bulunmuştur.

  Mantar enfeksiyonları dışında, adaçayı yağı da viral enfeksiyonlara karşı etkilidir.Öksürük ve bronşit gibi solunum hastalıkları doğası gereği viral olabilir ve adaçayı yağı, bu esnada yardımcı olabilir.

  Adaçayı  yağı antiviral etkisinin yanı sıra , idrar yolu enfeksiyonu, alt solunum yolu enfeksiyonu, cilt enfeksiyonları, karın içi enfeksiyonlar ve septik artrite neden olanlar da dahil olmak üzere birçok bakteriye karşı etkilidir. Bunun dışında yağ, diş çürümesine neden olabilecek Streptococcus mutans’a karşı da etkilidir.Tabii ki, adaçayı yağı kullanırken  de dikkatli olmalısınız. Cildinize uygulamak güvenlidir, ancak uygulamadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltmek gereklidir . Diğer herhangi bir uçucu yağ gibi, adaçayı yağı da çok fazla kullanırsanız ciltte tahrişe neden olabilir. Bu nedenle, ılımlı bir şekilde kullandığınızdan emin olun.

  ARGAN YAĞI NE İŞE YARAR? FAYDALARI NELERDİR?

  LİMON YAĞI

  Limon yağı, birçok uygulamada faydalı olabilecek çok yönlü, aromatik ve son derece kullanışlı bir narenciye  yağının başlıca örneğidir. Limon kokusu genellikle temizlikle ilişkilidir, çünkü birçok limon kokulu deterjan ve temizlik maddesi vardır. Bu tesadüf değildir ; limon ve limon  yağı, zararlı mikroplardan ve virüslerden  kurtulmak için etkili ve  mikrop kırıcı özelliklere sahiptir.

  Limonların önemli bir besin maddesi olan C vitamini içerdiği bilinmektedir. Bununla birlikte, limonlar terpenler, tanenler, polifenoller ve daha fazlası gibi fitokimyasallar açısından da zengindir.

  Meyvenin bir yan ürünü olarak, limon uçucu  yağı bu besinler ve faydalı bileşiklerle birlikte gelir. Bu yüksek vitamin içeriği vücudunuzun doğal bağışıklığını arttırmak için mükemmeldir.

  Limon yağı hem antiviral hem anti miktobiyal hem de antifungal uçucu yağdır.

  Evinizdeki yüzeyleri sterilize etmek için limon yağı kullanabilirsiniz, ancak aynı zamanda enfeksiyonları önlemenize de yardımcı olabilir.

  Bununla birlikte, sürdükten sonraki  12 saat içinde güneş ışığına maruz kalacaksanız topikal olarak  limon yağı uygulamaktan kaçınmanız gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Narenciye yağları genellikle güneş ışığına olumsuz tepki verir, bu da cilt tahrişlerine yol açabilir.

  TARÇIN YAĞI

  Tarçın  yağı birden fazla virüs suşuyla savaşır. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, araştırmacılar tarçın esansiyel yağının okaliptüs ve biberiye esansiyel yağlarıyla birleştirildiğinde grip virüslerine karşı etkili olduğunu bulmuşlardır.

  Tarçın yağı son derece güçlüdür ve yanlış kullanılırsa cildi veya solunum sistemini tahriş edebilir. Topikal uygulamalar için 1 damla 1 1/2 çay kaşığı hindistancevizi veya kayısı çekirdeği yağı gibi bir taşıyıcı yağda seyreltin. Bu amaçla özel olarak formüle edilmiş ve seyreltilmiş bir ürün kullanmıyorsanız dahili kullanımdan kaçının.

  KEKİK YAĞI

  Çoğu insan bir grip virüsünün ilk belirtilerinde ilk olarak kekiki yağı takviyesi alır. Kekik, çeşitli virüslere karşı güçlü antiviral aktivite gösterir. Ancak Kekik yağının bitkisel takviyeden farklı olduğunu ve ağızdan direkt tek başına alınmaması gerektiğini unutmayın.

  NANE YAĞI

  Nane  yağı, özellikle solunum yolu hastalıklarının kökündeki herpes simpleks virüsü ile uğraşırken en umut verici doğal antiviraller arasındadır. Nane yağı, çalışmalarda güçlü bir antiviral  antimikrobiyal ve bağışıklık güçlendirici olduğu kanıtlanmıştır.

  ASPİR YAĞI NEDİR? ZAYIFLATIR MI?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz