Ana Sayfa Haber İşte Hileli Gıda Listesi: Tarım Bakanlığı açıkladı, Taklit, Tağşiş Hileli Ürünler

İşte Hileli Gıda Listesi: Tarım Bakanlığı açıkladı, Taklit, Tağşiş Hileli Ürünler

Hileli gıda, taklit, tağşiş yapılan ürünler için yeni bir liste Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklandı. Gıdada taklit, tağşiş yapan firmalar ve hileli ürünler Bakanlığın sitesinden ifşa edildi. Listede taklit ve tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen ürünlerin isimleri yer alıyor. Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 69 firmaya ait 136 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Peki, taklit, tağşiş hileli ürünler, gıdada hile yapan firmalar hangileri? Hangi firmaların köfte ve dönerinde at eti var? Baharat ve bitki çaylarında boya kullanan firmalar hangileri? Zeytinyağında sahtecilik yapan firmalar hangileri? Hileli süt ürünleri içinde ne bulunuyor? İşte hileli gıda ifşasının detayları:

Bakanlığın internet sitesinde şu bilgilendirme yapıldı:

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.
 
Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 69 firmaya ait 136 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.
 
Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1551 firmaya ait 3492 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

LİSTEDE HANGİ ÜRÜNLER VAR? *

Baharatlarda, çaylarda boya tespit edildi. Sızma zeytinyağlarda tohum yağları ve trans yağ asitleri bulundu. Çikolata ürünlerinde erkek cinsel uyarıcı madde sildenafile rastlandı.

HİLELİ ÜRÜNLER TAM LİSTE İÇİN TIKLAYIN *

BAHARAT ve BİTKİ ÇAYLARI *

HİLELİ BİTKİSEL YAĞ ÜRÜNLERİ TAM LİSTE *

HİLELİ ET VE ET ÜRÜNLERİ TAM LİSTE *

 

AT VE EŞEK ETİ ÇIKAN ET VE ET ÜRÜNLERİ TAM LİSTE *

HİLELİ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ TAM LİSTE *

HİLELİ TAKVİYE EDİCİ GIDALAR TAM LİSTE *

ÖNCEKİ AYLARDA AÇIKLANAN HİLELİ ÜRÜNLER HABERLERİ

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here