Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsİşte koronavirüsün 6 yeni belirtisi

  İşte koronavirüsün 6 yeni belirtisi

  -

  ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC), Koronavirüs (Covid-19) hastalığının belirtilerine altı yeni semptom daha ekledi. CDC‘ye göre koronavirüsün 6 yeni belirtisi arasında bir süredir çok konuşulan tat ve koku kaybı da var. 

  Koronavirüs salgını ilk ortaya çıktığı andan itibaren en bilinen semptomları ateş, nefes darlığı ve kuru öksürüktü. Fakat artan vaka sayısı ve yapılan testlerle yeni semptomlar ortaya çıkmaya başladı. Koronavirüs’e yakalananların, bu belirtilerin bir ya da birkaçını virüsün bulaşmasından sonraki iki ile 14 gün arasındaki bir sürede göstermesi bekleniyor. 

  İşte ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezine göre koronavirüsün 6 yeni belirtisi şöyle:

  KORONAVİRÜS’ÜN 3 ANA SEMPTOMU

  • Ateş
  • Öksürük
  • Nefes darlığı ya da nefes alma güçlüğü

  KORONAVİRÜS’ÜN YENİ ALTI SEMPTOMU

  AYAK PARMAKLARINDA MOR VEYA MAVİ RENK

  Öte yandan ABD’li doktorlar ’koronavirüs parmakları’ adını verdikleri yeni bir koronavirüs semptomu daha olduğunu söylüyor. ABD’li doktorlara göre koronavirüs vakalarında mor veya mavi renge dönüşen ayak parmakları görülebiliyor. Peki, bu durumun nedeni ne?

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bu gibi bulguların koronavirüs sürecinin ilk başlarında dikkat çekmediğini, vaka sayısı arttıkça bu tip bulguların da ortaya çıkmaya başladığını söylüyor.

  - Advertisement -

  Bu durumun nedeni koronavirüsün damar içi tıkanıklığa yol açması. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ”Virüs damar içi pıhtılaşmaya yol açıyor. Kalpte de bazı problemlerin ortaya çıkmasının; akciğerde bazen ağır tabloların ortaya çıkmasının nedeni de bu. Virüsün koku sinirini takip ederek beyine ulaşması, orada beyin dokusunda, beyin intihabı yaptığını Türkiye’de de gördük. Sara hastalığı nöbetlerine benzer nöbetler yaptığı, tat alma, koku alma duyusundaki bozukluklar yavaş yavaş ortaya çıktı. Kollarda, bacaklarda olduğu zaman bu pıhtı en uç noktaya gidip atar damarı tıkıyor. Tıkayınca o bölge kanlanmıyor. Önce bir üşüme o bölgede, his kaybı, soğukluk ortaya çıkıyor. Bir süre içinde orası artık oksijenlenmediği için mavi, mor renk değişikliği ortaya çıkıyor” diyor.

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a göre ayak parmalarınının mavi ya da mor renge dönüşmesi hastalığın erken sürecinde deği, birinci haftanın sonuna doğru ortaya çıkıyor. Ceyhan, “Damak içi pıhtılaşmaya yol açan birçok hastalık da olabilir. Bu durumu hemen koronavirüse yormamak lazım” diyor.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz