Diğer
  Ana SayfaBeslenme & Diyetİşte zayıflayacak 6 kişi ve öyküleri

  İşte zayıflayacak 6 kişi ve öyküleri

  -

  Gelin Sizi Zayıflatalım Projesi’nin ilk 3 aylık turunun katılımcıları belli oldu. Binlerce aday arasından seçilen altı kişi, siz bu satırları okuduğunuz sırada Formsante’nin uzmanlardan oluşan bilimkurulunun gözetiminde zayıflama programlarına başlamış olacak. Hedef, 3 ayda fazla kilolardan kurtulmak ve bunun ömür boyu kalıcı olmasını sağlamak.

  Gelin Sizi Zayıflatalım umduğumuzdan da çekici bir çağrıymış meğerse. Kilosundan memnun olmayan, fazlalıklarından kurtulmak isteyen ne çok kişi varmış. Ekim ayında duyurmaya başladığımız Gelin Sizi Zayıflatalım projesi ilk andan itibaren öylesine ilgi görmüştü ki, başvuru süresini bir ay daha uzatmak zorunda kaldık. Sonunda bu ay, biriken binlerce başvuru arasından Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez ve Uzman Psikolog Hatice Güneş tarafından belirlenen 6 katılımcıyı sizlere tanıtıyoruz. Önümüzdeki 3 ay boyunca onların zayıflama serüvenine siz de tanıklık edeceksiniz.
  Evet, iddialıyız. Türk dergiciliğinde böyle bir proje ilk kez gerçekleştiriliyor. Gösterilen büyük ilginin en iyi göstergesi, Yazı İşleri Müdürümüz Yeşim Nur'un, elemenin yapıldığı Polat Renaissance İstanbul Oteli'ne taşıdığı iki çuval dolusu başvuru formuydu! Elbette, bizim için biraz göz korkutucu bir göstergeydi bu. Ama o pazar günü, bize gönderdiğiniz formlar, tarafımızdan tek tek açıldı, tüm adayların vücut kitle endeksleri hesaplandı, notlar alındı.
  Başvuru formuna verilecek kısa yanıtlar bizim için yeterliydi aslında. Ancak birçok okuyucumuza kendisini anlatmak için tanınan alan kısa gelmiş olacak ki, birçok başvuru uzun mektuplar, fotoğraflar, hatta şiirlerle desteklenmişti. Zaman darlığına rağmen onları tek tek okumadan da edemedik. Ne yazık ki bir seçim yapmamız gerekiyordu ve bu seçimi yaparken kullanılan belirli kriterler vardı. İsterseniz bu kriterlerin neler olduğunu, elemelerde bulunan Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez'den öğrenelim. Her şeyden önce kilosunu takıntı haline getirmiş hatta bunu psikolojik bir sıkıntı haline getirmiş adayları tercih etmedik. Beslenme eğitiminin devamını getirmek çok önemli. Devamlı diyete başlayıp sonunu getiremeyen, iradesine hakim olamayanlar da elenenler arasında oldu. Başvuru yapanların dikkat çekici bir bölümünün ne yazık ki obez ve morbid obez kapsamına girdikleri için elendiklerini belirtelim. Çünkü obezite bir hastalık ve bunun tedavisi için kişilerin bir hastaneye başvurmaları gerekiyor. Obez değil ama hafif şişman grubuna girenler seçilecekti. Peki buna nasıl karar verildi? Selahattin Dönmez anlatıyor: Başvuran yüzlerce adayı seçerken en önemli kriterimiz şişmanlığın sınıflanmasında çok önemli bir gösterge olan, ağırlığın kg cinsinden değerini boyun m cinsinden karesine bölümüyle elde edilen beden kitle indeksi oldu. Bu değer 25 ile 29.9 arasında olmalıydı. Seçtiğimiz arkadaşların beden kitle endekslerinin bu değerler arasında olmasına özen gösterdik.
  SEÇİM NASIL YAPILDI?
  Sabah 9'da girdiğimiz salondan gece on ikide çıktığımızda elimizde öngörüşmeye çağrılacak asil, yedek ve yedeğin yedeği olarak 3 liste vardı. İlerleyen günlerde listedeki adaylarla bağlantı kurduğumuzda işleri nedeniyle haftada bir İstanbul’a kontrollere gelemeyeceği için baştan vazgeçenler, öngörüşmeye geleceğini söyleyip gelemeyenlerle karşılaştık. Sonunda programa uygun 6 katılımcı bir araya getirildi.
  Siz bu satırları okuduğunuz sırada, katılımcılarımız son tetkikleri de tamamlandıktan sonra kendilerine özel düzenlenmiş zayıflama programlarına başlamış olacaklar. Bilimkurulunun kendileri için belirlediği haftalık diyet programlarını uygulamak üzere, evlerinde diyet listelerini uygulayacaklar, sponsorumuz olan spor salonlarında egzersizlerini yapacaklar ve üçüncü olarak da güzellik merkezlerinde inceltici bakımlar yaptıracaklar. Her haftanın sonunda uzman bilimkurulumuzla bir araya gelip deneyimlerini, zorlandıkları noktaları ve düşüncelerini paylaşacaklar. İstanbul dışından da gelseler, yaşadıkları şehirlerde sponsorumuz olan bir spor ve güzellik merkezi de onlara hedef kilolarına ulaşmalarında destek olacak. Biz de, ay içinde düzenli aralıklarla katılımcılarımızın evlerine davet beklemeden gidip, günlük programlarını nasıl uyguladıklarını kontrol edeceğiz. Bakalım baskın basanın mı olacak? Katılımcılar arasına girememiş bile olsanız, bu proje sayesinde doğru beslenme ve kilo kaybı konusunda çok şey öğreneceğinizden eminiz. Her şeyden önce katılımcılarımızın, hayat tarzlarında büyük değişiklikler yapmadan, yağsız ve sıkıcı yemekler yemeden, yorulmadan ve fark etmeden kilo verip, bu kiloyu korumanın mümkün olduğunu göstererek, zayıflamak isteyen herkese güçlü bir motivasyon kaynağı olacağına inanıyoruz. Bir de, onları fotoğraflamak için ilk kez stüdyoda bir araya getirdiğimizde anladık ki, önümüzdeki 3 ay boyunca birlikte çok eğleneceğiz.

  Devamı 2005 Aralık sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz