Diğer
  Ana SayfaHaberİtalya koronavirüs tablosu, vaka sayısı ve son durumu

  İtalya koronavirüs tablosu, vaka sayısı ve son durumu

  -

  Koronavirüs (Corona Virüs) salgını dünyayı etkisi altına almaya devam ediyor. Salgının uzun süre en fazla etkilediği ülkeler arasında İtalya da vardı. Peki, İtalya’da en son Koronavirüs vaka ve ölüm sayısı kaç? İtalya koronavirüs son durumu ne? İtalya Koronavirüs tablosu ne diyor? İtalya Koronavirüs tablosu gelişmeleri neler? İşte İtalya Koronavirüs son durumu, tablosu ve grafikleri…

  İTALYA KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI

  Worldometers verilerine göre İtalya’da 25 Aralık itibarıyla toplam koronavirüs vaka sayısı 2 milyon 009 bin 317’ye ulaştı. İtalya’da koronavirüs nedeniyle toplam 70 bin 900 kişi hayatını kaybetti. Bugüne kadar koronavirüse yakalandıktan sonra iyileşenlerin sayısı ise 1 milyon 344 bin 785 oldu.

  İTALYA KORONAVİRÜS (CORONA) TABLOSU

  İtalya’da koronavirüs salgını bir anda yükselişe geçmiş ve peş peşe ölümler yaşanmıştı. Günlük koronavirüs vaka ve ölüm sayıları bir süre sonra inişe geçti. Ancak birkaç gündür ibrenin yukarı döndüğü görülüyor.

  Bu arada, Yüksek Sağlık Enstitüsü, son iki haftada vakaların yaş ortalamasının 32’ye kadar düştüğünü bildirdi.

  İTALYA’DA SON DURUM İÇİN TIKLAYIN: CANLI VİRÜS GRAFİKLERİ

  - Advertisement -

  İTALYA’DA YENİ TEDBİRLER

  İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yaklaşan Noel Bayramı ve yılbaşı tatili döneminde virüsün yayılmasının hız kazanabileceğine dikkati çekerek, “Pandeminin sonuna giden yol halen uzun. Ocak ayında gelebilecek 3. dalga riskinden kaçınmalıyız ki olursa ilk ve ikinci dalgadan daha az şiddetli olmaz. 21 Aralık’tan 6 Ocak’a kadar daha fazla kısıtlama içeren tedbirler getirmek zorundayız. Gardımızı düşürmemeliyiz. Buna göre, zorunlu ve acil haller dışında 21 Aralık’tan 6 Ocak’a kadar bölgeler arasında seyahat etmek yasak. Ek olarak 25 ve 26 Aralık ile 1 Ocak’ta da şehirlerarası seyahat yasak.” diye konuştu.

  Başbakan Conte, ülke genelinde gece 22.00 ile 05.00 arasında uygulanan sokağa çıkma yasağının, yılbaşı günü de 22.00-07.00 olmak üzere 6 Ocak’a kadar süreceğini, ayrıca otellerin de yılbaşı akşamı özel eğlence programı yapamayacağını belirtti.

  Alışverişe herhangi bir limit koymak istemediklerini dile getiren Conte, “Mağazalar, 4 Aralık’tan 6 Ocak’a kadar akşam 21.00’e kadar açık kalabilecek.” dedi.

  İTALYA’DA SON GRAFİKLER

  italya koronavirüs tablosu

  Worldometers verilerine göre günlük yeni vaka sayısında bir yükseliş dikkat çekiyor.

  İTALYA’DA GÜNLÜK ÖLÜM GRAFİĞİ

  İtalya’da salgının ilk dönemde günlük çok sayıda can kaybı yaşanmıştı.

  İTALYA’DA SON KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ

  • İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza’nın Danışmanı Dr. Walter Ricciardi, İtalya ulusal topraklarında bulunan düzensiz göçmenler dahil herkese Kovid-19 aşısının sunulacağını belirtti. (24 Aralık)
  • İtalya’da, İngiltere ile herhangi bir teması olmayan bir hastada yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha bulaşıcı türü (Vui 202012/01) tespit edildi. (23 Aralık)
  • İtalya’da salgın sırasındaki emeklerinden ötürü sağlık çalışanlarını onurlandırmak için hatıra para basılacak. (22 Aralık)
  • İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte, tatil günleri olan 24-25-26-27-31 Aralık ile 1-2-3-5-6 Ocak 2021 tarihlerinde ülke genelinin kırmızı bölge olacağını, buna göre bölgeler ve şehirler arası seyahatin acil durumlar haricinde kısıtlanacağını, gece sokağa çıkma yasağının (22.00-05.00) süreceğini, bar, restoran ve estetik merkezlerinin kapalı kalacağını, sadece süpermarket, eczane ve kuaförlerin açık olacağını söyledi. (19 Aralık)
  • İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte’nin, koalisyon ortakları ve bölge yöneticileri ile 24-27 Aralık ve 31 Ocak-3 Ocak döneminde bütün ülkede serbest dolaşımı sınırlandıracak ülke genelinin “kırmızı bölge” ilan edilmesini öngören tedbirleri değerlendirmeye aldığı belirtildi. (18 Aralık)
  • İtalya’da yapılan bilimsel bir araştırma, Kovid-19’un Kasım 2019’da zaten İtalya’nın kuzeyinde olduğunu ortaya çıkardı. “Emerging Infectious Diseases” isimli dergide yayımlanan Milano Üniversitesinin çalışmasına göre, ülkede resmi ilk vakanın kaydedildiği 21 Şubat 2020’den 3 ay kadar önce Kovid-19’un zaten İtalya’da dolaşımda olduğunu gösterdi. (12 Aralık)
  • İtalya’da İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese’nin Kovid-19 testi pozitif çıktı. (9 Aralık)

  İTALYA’DAN SONBAHAR’DA İKİNCİ DALGA UYARISI

  Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) Başkanı Prof. Silvio Brusaferro, sonbaharda enfeksiyonların yayılmasının arttığını ve bu nedenle de Kovid-19’da ikinci dalga olabileceğini belirtti.

  İTALYA NÜFUSU NE KADAR?

  Birleşmiş Milletler verilerine göre İtalya 2020 nüfusunun yıl ortasında 60,461,826 olması beklenmektedir. 2019 yılının başında İtalya nüfusunun 60,550,075 milyon olduğunu düşünecek olursak, İtalya nüfusunun bir yıl içerisinde 100 bine yakın azaldığı görülmektedir. Bu durum İtalya’da doğurgan oranının çok düşük, yaşlı nüfusun oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. İtalya nüfusunun demografik yapısına göz attığımızda da ülke nüfusunun 2016 yılından bugüne azaldığı görülmektedir. 2010 yılında 59,3 milyon nüfusa sahip İtalya, 2015 yılında 60,6 milyona ulaşmış, bundan sonraki yıllarda azalarak bugünkü nüfusuna sahip olmuştur

  İTALYA YAŞLI NÜFÜSU NE KADAR?

  İtalya’da Sağlık Yüksek Enstitüsü tarafından açıklanan verilere göre koronavirüs bağlantılı ölümlerin yaş ortalaması 79,4. İtalya’da koronavirüs bağlantılı ölüm oranının yüksek olması, nüfusunun yaşlı olmasına da bağlanıyor. İtalya, Japonya’dan sonra yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu ikinci ülke.

  Ülkede ortalama yaşam süresi kadınlarda 85,3 yıl, erkeklerde 81 yıl. Nüfusun yaş ortalaması da 45,7. İtalya’da 65 yaş üzerindekiler, toplam nüfusun yüzde 23,1’ini oluşturuyor.

  CORONA VİRÜS HANGİ ÜLKELERE YAYILDI?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz