Diğer
  Ana SayfaHaberİtalya'da neler oluyor? Corona Virüs'ten bir günde 475 ölüm

  İtalya’da neler oluyor? Corona Virüs’ten bir günde 475 ölüm

  -

  İtalya’da Corona Virüs kabusu devam ediyor. Ülkede yeni tip Corona Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı bir günde 475 kişi artarak 2978’e yükseldi. 

  İtalya’da Corona Virüs nedeniyle tablo giderek ağırlaşıyor. Ülkede şu ana kadar tespit edilen Corona Virüs vaka sayısı John Hopkins Üniversitesi verilerine göre 36 bine yaklaştı. Ölü sayısı bir günde 475 kişi artarak 2 bin 978’e çıktı.

  Yaşanan durum İtalya’da bir günde yaşanan en fazla ölümü işaret ediyor.

  İtalyan yetkililer düne göre ülkede iyileşenlerin sayısının 1084 kişi arttığını, 4025’e çıktığını söyledi. İtalyan yetkililer göre krizin merkez üslerinden Lombardiya’da vaka sayısındaki artışın bir gün önceye göre düştüğü; ancak son ölümlerin önemli bir bölümünün bölgeden olduğunu söylüyor. 

  İTALYA’DA VAKA SAYISI NEDEN YÜKSEK?

  Peki, İtalya’da tablo neden bu kadar ağır? Tek bir neden söylemek zor. Ancak şu ana kadar farklı uzmanlar şu farklı yorumları yaptılar:

  - Advertisement -
  • Önlemlerin geç alınmış olması. 
  • İtalya’nın yaşlı bir nüfusa sahip olması.
  • AB’nin önlem almakta gecikmesi
  • İtalya’da sağlık sektörü ve hastanelerin kapasite olarak yetersiz kalması.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Mart’ta yaptığı konuşmanın bir bölümünde İtalya için şu yorumu yapmıştı:

  “Japonya’da salgının yoğun olduğu gemide 30 İtalyan vatandaşının alınmış olması ve o kişilerin de karantinaya alınmamış olması öncelikle Milano köylerinden başlayarak bütün İtalya’yı kaplamış oldu. Orada da alınması gereken erken dönemde 30 kişiyi karantinaya almaktı. Devamında o bölgeyi karantinaya almak alınması gereken tedbirdi. Bütün İtalya’yı kuşattığı gibi süreçte bu dönemde Avrupa da maalesef hiçbir tedbir almadı. Bu tedbirlerde son derece ağır davrandı.

  İTALYA’DA ÖLÜM ORANI NEDEN YÜKSEK?

  BBCTürkçe’de Övgü Pınar imzasıyla yer alan analizde de İtalya’da ölüm oranını neden yüksek olduğu sorusuna yanıt aranmıştı. Haberde, Lombardiya başta olmak üzere virüsün en yaygın görüldüğü bölgelerdeki hastanelerin özellikle yoğun bakım ünitelerinin kapasitelerinin zorlandığı bilgisi var. 

  Habere göre “İtalyan Anestezi, Analjezi, Resüsitasyon ve Yoğun Bakım Koleji, Corona Virüs krizi nedeniyle bir “etik tavsiyeler” kılavuzu yayımlayarak, hastanelerin kapasitesinin talebe yetmemesi halinde “felaket tıbbı” tedbirleri alınması gerekeceğini belirtti.

  Bu tedbirler arasında, yoğun bakıma alınacak hastalar arasında seçim yapmak gerekirse “hayatta kalma şansı daha yüksek olanların” seçilmesi de sayıldı. Yoğun bakıma kabul için gerekirse bir yaş limiti koyulabileceği belirtildi”

  İtalya’da Corona Virüs bağlantılı ölüm oranının yüksek olması nüfusunun yaşlı olmasına da bağlanıyor.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz