Diğer
  Ana SayfaHaberİtalya'nın tamamı için karantina kararı alındı! İşte son durum

  İtalya’nın tamamı için karantina kararı alındı! İşte son durum

  -

  Corona Virüs salgınıyla boğuşan İtalya’da can kayıpları artıyor. Yeni tip Covid 19 virüsü nedeniyle İtalya’da 97 kişi daha hayatını kaybetti, ölü sayısı 463’e yükseldi.  İtalya’da Corona Virüs’e karşı ülkenin kuzey bölgeleri için alınan karantina tedbirleri tüm ülkeye genişletildi. İşte Corona Virüs’le ilgili son gelişmeler:

  İtalya’da hızla yayılan Corona Virüs nedeniyle tablo ağırlaşıyor. Bugün yapılan resmi açıklamaya göre ülkedeki toplam vaka sayısı 9 bin 172’ye yükseldi. Ölü sayısı bir günde 97 kişi daha arttı ve 463 oldu. İyileşenlerin sayısı da artarak 724’e ulaştı.

  BBC’nin aktardığı habere göre hayatını kaybeden 463 kişinin yüzde 44’ü 80-89 yaşları, yüzde 31’i 70-79, yüzde 14’ü 90 üstü, yüzde 10’u 60-69, yüzde 1’i de 50-59 yaşları arasında.

  İTALYA’NIN TAMAMINA KARANTİNA KOŞULLARI

  Corona Virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı hızla artarken İtalya Başbakan Giuseppe Conte akşam saatlerinde yeni ve daha sıkı tedbirler alındığını açıkladı. Alınan olağanüstü kararları açıklayan Conte,  “Artık kırmızı bölge yok, 1. bölge, 2. bölge yok. Tek bir İtalya, korumalı bir İtalya var. Bütün ülkeyi kırmızı bölge ilan ediyoruz. İtalya’nın tamamı koruma altındaki bölge” dedi.

  SERBEST DOLAŞIM SINIRLANIYOR

  Ülkede Corona Virüs’ün geldiği noktayı anlatan Conte, serbest dolaşımı sınırlandıracaklarını söyledi. Conte, “Evde kalıyorum’ şeklinde özetleyebileceğimiz tedbirleri imzalayacağım. Onaylanmış iş veya sağlık nedenleri dışında hiçbir hareket olmayacak ve dışarıda toplanma yasağını da ekledik.” dedi. Yeni kararnameyle bütün İtalya korumalı alan haline geliyor. 

  - Advertisement -

  OKULLAR KAPANDI, FUTBOL MAÇLARI ERTELENDİ

  • İtalya’da tüm ilk ve orta dereceli okullar ile üniversiteler yine 3 Nisan tarihine kadar kapalı kalacak.
  • Birinci Futbol Ligi Serie A dahil bütün spor müsabakaları 3 Nisan’a kadar durduruldu.
  • Sadece ordu mensupları, sağlık görevlileri ile hükümet yetkililerinin serbest dolaşım hakkı olacak.
  • Üke genelinde iş ya da sağlık gibi zorunlu olmayan seyahatlere izin verilmeyecek.

  CORONA VİRÜS NEDEN İTALYA’DA HIZLI YAYILDI?

  İtalya, Çin’den sonra 10Corona Virüs’ten en çok can kaybının yaşandığı ikinci ülke durumuna yükseldi. Peki, virüs neden İtalya’da bu kadar çok yayıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün virüsle ilgili açıklamasının bir bölümünde Avrupa’nın bu konuda tedbir almakta geç kaldığını vurgulamıştı. Bakan Koca, konuşmasının bir bölümünde şöyle demişti:

  Japonya’da salgının yoğun olduğu gemide 30 İtalyan vatandaşının alınmış olması ve o kişilerin de karantinaya alınmamış olması öncelikle Milano köylerinden başlayarak bütün İtalya’yı kaplamış oldu. Orada da alınması gereken erken dönemde 30 kişiyi karantinaya almaktı. Devamında o bölgeyi karantinaya almak alınması gereken tedbirdi. Bütün İtalya’yı kuşattığı gibi süreçte bu dönemde Avrupa da maalesef hiçbir tedbir almadı. Bu tedbirlerde son derece ağır davrandı. Ağır davranmaya da devam ettiğini görüyoruz.” 

  FRANSIZ BAKAN CORONA VİRÜS’E YAKALANDI

  Fransa Kültür Bakanı Franck Riester, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandı. Bakan Riester’de virüs tespit edildiği ve sağlık durumunun iyi olduğu duyuruldu.

  ‘PANDEMİ TEHDİDİ ÇOK GERÇEK OLDU’

  Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus ise bugün yaptığı açıklamada Corona Virüs’ün pek çok ülkeye ulaştığını belirterek, “Pandemi tehdidi çok gerçek oldu.” dedi.

  Ghebreyesus, “Kararlı ve erken harekete geçerek Corona Virüsü yavaşlatabileceğimizi ve enfeksiyonları önleyebileceğimizi unutmamamız gerekiyor” diye konuştu. 

  Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, “Küresel vakaların yüzde 93’ü dört ülkede yoğunlaşıyor: Çin, Kore, İtalya ve İran. Yaklaşık 80 ülkenin her birinin 100’den az vakası var. Kesinlikle tünelin sonunda bir ışık görüyoruz, ancak oraya ne kadar çabuk ulaşacağımız ülkelerin ne yaptığına bağlı” diyor. 

  DSÖ yetkilileri, kalp hastalığı, solunum yolu hastalığı, kanser ve diyabet gibi bazı tıbbi durumların hastalarda daha yüksek ölüm riski getireceğini; Çin’de, 80 yaşın üzerindeki insanlar arasında ölüm oranlarının daha yüksek olduğunu ancak buna rağmen Corona Virüs’ün sadece yaşlı insanları öldürdüğünü varsaymanın tehlikeli olduğunu söylüyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz