Diğer
  Ana SayfaSağlıkİyi uykunun anahtarı düzenli egzersiz

  İyi uykunun anahtarı düzenli egzersiz

  -

   

  05032014 uyku2Yorgun vücut isyan ediyor

  Uykusuzluk çekmenin birçok istenmeyen yan etkisi ortaya çıkıyor. Bunların içinde endokrin sistemin bozulması, bağışıklık sisteminin zayıflaması, hafıza fonksiyonlarının azalması, konsantrasyon bozukluğu ve bilişsel becerilerde azalma yer alıyor. Uykusuzluğun ilişkilere de zararı dokunuyor. Uykusuz kalan kişi ailesiyle ve sosyal ilişkilerinde gerginlikler yaşayabiliyor.

  Uykusuzluğa verilen yanıt kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Bazıları buna çok dayanıklıyken bazıları ise “asla dayanamam” diyor. Uykusuzluk çeken kişilerin koşu bandında yürütüldüğü bir çalışmada bazılarının kısa sürede yorgun düştükleri, bazılarının uykusunu almış hallerinden farklı olmadıkları, bazılarının ise yorgunluğa daha uzun süre direnç gösterdikleri görüldü. Eğer siz uykusuzluğa dayanamayan gruptaysanız önemli günlerin öncesinde şansınızı zorlamamanızda fayda var. Eğer profesyonel sporcuysanız o günkü mücadelenizin her zamankinden daha zorlu geçeceğinden de emin olabilirsiniz.

   

  - Advertisement -

  Uykuya hazırlık

  Uykuya hazırlanarak yatağa gitmek daha iyi uyumanızı sağlayabilir. Bunun için bazı ipuçları:

  * Hafta sonları dahil yatma ve kalkma saatlerinizi sabitleyin.

  * Yatağa girmeden önce gevşemek için bir rutininiz olsun. Kitap okumak ya da sıcak bir duş almak olabilir.

  * Yatakta televizyon izlemeyin, yemek yemeyin, bir sıkıntınız üzerine çözümler bulmaya çalışmayın, plan yapmayın. Çünkü ancak vücudumuz gevşediğinde ve zihnimiz sakinleştiğinde uykuya geçebiliyoruz.

  * Yatmaya yakın televizyonda sizi gergin hissettirecek haberleri izlemeyin, web sitelerinde dolaşmayın.

  * Yatma saatine yakın kafein ve nikotin almayın. Kafeini sadece kahve olarak düşünmeyin; çay, kolalı içecekler ve çikolata da bu gruba giriyor.

  * Ağır akşam yemekleri yemeyin.

  * Düzenli egzersiz yapın ama yatmanıza üç saat kala çalışmanızı bitirmiş olun.

   

  Odanız uykuya hazır mı?

  * Yatak odanıza girdiğiniz anda sizi güzel bir uykuya hazırlayacak çevresel faktörleri hazırlayın; karanlık, sessiz ve serin bir oda. Televizyondan, DVD oynatıcıdan ya da bilgisayardan gelen ışıklar vücut saatinizi şaşırtacağı için varsa bunların üzerini örtün.

  * Gece aniden uyanırsanız yataktan çıkmayın, gözlerinizi kapatın ve rahatlayın. Yine de uyuyamıyorsanız biraz kitap okuyun.

  * Yatağınızın rahat olması da iyi bir uykunun olmazsa olmazlarından… Ayrıca yastığınızın başınızı, içine gömülmeden destekliyor olması da önem taşıyor. Almanya’da 2001 yılında yapılan bir araştırma en iyi yastığın orta sertlikte olduğunu gösteriyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz