İyileştiren dokunuşlar…

0

İsveç, Çin ve Japonya’dan ithal masajlarla rahatlamaya ne dersiniz? Ülkemizde son zamanlarda büyük ilgi gören masaj yöntemleri tüm bedene sağlık ve zindelik verirken bazı sağlık sorunlarına da iyi geliyor…

Avrupa'daki mağaralarda yapılan arkeolojik kazılar, masajın çok eski dönemlerde bile bir şifa yöntemi olarak kullanıldığını ortaya koyuyor. Çinliler, Japonlar ve Hintliler binlerce yıldır masajı bir tedavi yöntemi olarak pek çok hastalıklara karşı kullanıyor. Yani masajın insan sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu bilinen bir gerçek. Biz de bu ay, ülkemizde de yeni yeni uygulanmaya başlanan en etkili masaj yöntemlerini derledik. Hangi masajı, hangi amaçla nerede ve nasıl yaptırabileceğinizi bu haberde bulabileceksiniz.

1. İsveç MasajI

Genel bir rahatlama ve stresten arınma masajı olan İsveç masajının bir seansı 60 dakika sürüyor. Masaja başlamadan evvel masaj uygulanacak kişinin o günkü bedensel durumu hakkında bilgi alan terapist buna göre bir seans tasarlıyor. Burada kişinin bedensel şikayetleri varsa onlar, yoksa seanstan sonraki programı belirleyici oluyor.

2. Derİn Doku MasajI

Derin doku masajı artrit, eklem ağrıları gibi çeşitli sorunlar yaşayan kişilere tavsiye ediliyor. Tüm beden ele alınsa da, öncelik ve ağırlık problemin olduğu bölgeye veriliyor. O bölgede derin doku tekniğiyle yeterince çalışıldıktan sonra, bedenin diğer kısımlarına kompresyon denen, kasları kemiklere doğru yumuşakça bastırma tekniğiyle seans devam ediyor. Kronik ağrılara, spor faaliyetlerinden sonra bedendeki sızılara bu tür masaj tavsiye ediliyor.

3. Shiatsu

Kökleri Çinlilere kadar uzanan shiatsu, Japonlar tarafından geliştirilmiş ve yaygınlaştırılmış. Shiatsunun özelliği parmak, dirsek ve yumruklarla uygulanan basınçla yapılan bir masaj türü olması. Bu masajda da hedef pek çok Uzakdoğu kökenli masaj yönteminde olduğu gibi bedenin enerjisini dengelemek ve bedene genel bir iyilik hali vermek… Çünkü enerjinin bedende bazı kanallar boyunca aktığına inanılıyor. Shiatsu masajıyla, tsubo denilen belli noktalara basınç uygulanıyor ve bu tıkanıklıklar giderilmeye çalışılıyor. Shiatsu uzmanı, tıkalı noktaları bulup blokajı gidermeye çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here