Diğer
  Ana SayfaSağlıkJapon şifası kiko

  Japon şifası kiko

  -

  Japonlar’ın uzun yaşamalarının sırrı sonunda çözüldü! Böyle sağlıklı kalmayı, binlerce yıldır uyguladıkları özel bir egzersiz ve nefes çalışmasına borçlularmış meğer. Yaşam enerjisinin vücutta özgürce dolaşmasına yardımcı olan bu yöntemin adı kiko. En az masaj ve spor kadar etkili olan bu terapi için uzmanlar “reikinin atası” diyor.

  Esin Altuğ Eğrilme

  Japon kökenli 7 bin yıllık bir şifa sistemi Kiko. Son dönemlerin popüler terapisi reikinin de atası kabul ediliyor. Çoğu Japon için “Reiki” sözcüğü pek bir anlam ifade etmezken “Kiko” dediğinizde hemen anlıyorlar. Çünkü bu geleneksel yöntemi pek çoğu hâlâ uyguluyor. 20 yıldır Japonya’da yaşayan kiko eğitmeni Petek Kitamura, bedenimizdeki şifa enerjisini kiko yöntemini kullanarak ortaya çıkarabileceğimizi ve hastalıklarla kolaylıkla baş edebileceğimizi söylüyor. Üstelik yaşınız kaç olursa olsun, bu iş için günde sadece 15-20 dakika ayırarak sağlıklı kalabiliyorsunuz. Daha önce Japonya ve reiki hakkında iki kitap çıkaran Kitamura, şimdi de “Sağlıklı Yaşam”ı konu alan içinde kiko öğretisinin de yer aldığı yeni kitabını hazırlıyor.

  Kitamura, evrensel yaşam enerjisi “ki”yi yapacağımız egzersizler ve nefes çalışmalarıyla bedenimize akıtabileceğimizi ve dengeli bir yaşama kavuşabileceğimizi söylüyor.

  Kikoya başlarken bilinmesi gereken bir kavram var: “Ki balonu!” Bu eğlenceli sözcük, egzersizler sırasında kullandığınızı hayal edeceğiniz sanal bir enerji balonu.. Bir pilates topunu düşünün. Ancak gerçekte böyle bir balon yok. Siz kiko yaparken imgeliyorsunuz. Kikonun mantığında hastalıklardan korunmak olduğu gibi, hasta organa şifa vermek de var. Isınma hareketleriyle vücudunuzu ısıttıktan sonra, kiko egzersizleri yardımıyla sağlık kazanmanız da mümkün…

  - Advertisement -

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz