Diğer
  Ana SayfaSağlıkHamilelikKahve tüketimi tüp bebek tedavisini etkiler mi?

  Kahve tüketimi tüp bebek tedavisini etkiler mi?

  -

  Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmak isteyen kadınların dikkat etmesi gereken bazı faktörler vardır. Bunların arasında yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları da yer almaktadır. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, kahve tüketiminin tüp bebek tedavisine etkilerini anlatırken, tüp bebek tedavisinde kahvenin dezavantajları nelerdir? Tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırmanın yolları nelerdir? gibi sorulara da açıklık getirdi.

  TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KAHVENİN DEZAVANTAJLARI

  • Kalp atış hızını arttırır
  • Kan basıncında artışa neden olur
  • Metabolizmayı etkiler
  • İdrar çıkışını arttırır

  Kafein, sinir sistemini uyarır. Bu yüzden birçok insan güne bir bardak kahve ile başlar. Ancak, aynı zamanda kalp atış hızı ve kan basıncında da bir artışa neden olur. Metabolizmayı etkiler ve idrar çıkışını artırabilir. Bunların hiçbiri hamilelik sırasında sağlıklı değildir. Bu nedenle hedefiniz bebek sahibi olmak ise ne kadar az kafein tüketirseniz sizin için o kadar iyi olur.

  35 YAŞINDAN SONRA HAMİLELİK VE ANNE OLMAK İÇİN PÜF NOKTALARI

  TEDAVİ ÖNCESİNDE KAFEİN TÜKETİMİ AZALTILMALI

  - Advertisement -

  İn vitro fertilizasyon (IVF) çiftleri üzerinde yapılan bir araştırmalarda, günde üç veya daha fazla kahve tüketen çiftler ile günde bir fincandan az kahve içen çiftler arasında hamile kalma olasılığı yarı yarıya düşüş gösteriyor.

  Aynı zamanda çiftlerden birisinin tedaviden önce fazla kafeinli içecek tüketmesi durumunda da, çiftlerin düşük yapma olasılığı neredeyse iki kat artış gösteriyor. Günde sadece 50 mg kafein tüketen kadınların canlı doğum oranlarına sahip olma olasılığı daha düşüktür. Kafein hamilelik sürecinde metabolizmayı çok daha farklı bir şekilde etkilemektedir ve plasentayı geçerek yumurtanın olgunlaşmasını da olumsuz yönde etkileyebiliyor.

  Tüp bebek tedavisinden önce çiftlerin her ikisinin de kafein tüketimini azaltması önerilmektedir.

  İLERİ YAŞTAKİ KADINLARDA TÜP BEBEK BAŞARISINI ARTTIRAN YÖNTEMLER NELERDİR?

  TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARIYI ARTTIRMANIN YOLLARI

  Tüp bebek tedavisinde iğneler ve takipler anne adayı üzerinden yürütüleceğinden kendisinin ruhen ve bedenen bu tedaviye hazır olması önemlidir. Tedavi öncesi anne ve baba adayının dikkat etmesi gerekenler ise şunlardır:

  • Tüp bebek tedavisinde sigara ve alkol kullanımı başarı oranını düşüreceğinden; tedaviye başlamadan en az 2 ay önce sigara ve alkol kullanımı bırakılmalıdır.
  • Kafein kullanımı da başarı şansını düşüreceğinden çay, kahve, çikolata, kola gibi gıda ve içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır. Örneğin; kahve tüketimi günde iki fincanı aşmamalıdır. Kola ve çikolata tüketimi sınırlanmalıdır.
  • Kaliteli uyku düzeni sağlanmalı ve melatonin salgısı desteklenmelidir. BMI (vücut kitle indeksi) yüksek olanlarda tedavi öncesinde ideal kiloya gelinmesi veya en azından mevcut kilonun yüzde 10’unun verilmesi başarı oranını arttırır.

  Bunun yanı sıra; tüp bebekte uygulanacak folik asit, B12 vitamini gibi ön tedaviler ve tıbbi kontroller hakkında tüp bebek uzmanının yönlendirmeleri dikkate alınmalıdır.

  İŞTE 8 ÖNEMLİ HAMİLELİK BELİRTİSİ

  GEBELİK NASIL HESAPLANIR? KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİM?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz