Diğer
  Ana SayfaSağlıkKalbe zarar veren yiyecekler! Bunları tüketirken dikkat!

  Kalbe zarar veren yiyecekler! Bunları tüketirken dikkat!

  -

  Sağlıklı bir ömür yaşamak için sağlıklı beslenmek zorunludur. Doku ve organlarımızın sağlıklı çalışması için sağlıksız ve abartılı beslenme alışkanlığımızdan vazgeçmek gerekmektedir. Peki, bu sağlıksız besinler nelerdir? Kalbe zarar veren yiyecekler nelerdir? Kalp ve Damar Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Muharrem Arslandağ konu hakkında bilgiler verdi.

  KALBE ZARAR VEREN YİYECEKLER

  Gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada en önemli ölüm nedeni kalp ve damar hastalıklarıdır. Özellikle gelişmiş toplumların çok ciddi bir sağlık sorunudur. Tütün ürünleri kullanımı, hareketsiz hayat tarzı, şeker ve tansiyon yüksekliği hastalığı ve sağlıksız beslenme en önemli risk faktörlerinden bazılarıdır. Dengesiz ve sağlıksız beslenme ile başta kolesterol yükselmesi ve şeker hastalığı sorunları direk bağlantılıdır.

  İŞLENMİŞ ÜRÜNLER

  Damar sağlığını tehdit eden en önemli sağlıksız besin öğeleri işlenmiş ürünler, sağlıksız yağlar, aşırı karbonhidrat yani şeker ve koruyucu adı ile anılan yan ürünlerdir.

  İŞLENMİŞ ET ÜRÜNLERİ

  İşlem görmüş et ürünleri olan salam, sosis, jambon, sucuk ve pastırma üretimlerinde kullanılan yan ürünler nedeniyle oldukça zararlı besinlerdir. Sadece kalp sağlığını tehdit etmek ile kalmaz kanser riskini de belirgin derecede arttırmaktadır. Aynı şekilde işlem görmüş ürünlerden olan patates ve mısır cipslerinde anormal miktarda sodyum yani tuz bulunmaktadır. İçerdikleri kötü yağların kalp krizini tetiklemesi yanında bu aşırı tuz miktarı tansiyon yükselmesine de neden olmaktadır.

  kalbe zarar veren yiyecekler

  - Advertisement -

  HAZIR MAKARNA ÜRÜNLERİ VE CİPSLER

  Aynı şekilde işlenmiş un ile yapılan hazır hamur işleri de cipsler gibi ileri derecede sağlıksız ürünleridir. Yine aşırı tuz içermeleri yanında işlenmiş peynir ürünleri de bulundururlar. Hazır makarna ürünleri de bu şekilde aşırı tuz yükü barındıran ürünlerdir. Bazı ürünlerde monosodyum glutamat denilen bir kimyasal bulunmaktadır. Bu madde aşırı insülin salınmasına yol açarak obeziteye yatkınlık oluşturmaktadır.

  KAHVE KREMASI VE HAZIR MEYVE SULARI

  Kahve kreması adı altında satılan ürünlerde şeker ve nebati yağlar bulunmaktadır, krema ile alakası olmayan bu ürünler şeker ve kalp hastalığına yol açmaktadır. Harman edilmiş kahveler yani kahve dışında aşırı şeker, aşırı yağ ve krema ile şeker şurubu içeren bu ürünler de ciddi olarak zararlıdır. Aşırı miktarda şeker içeren hazır meyve suları da aynı şekilde obezite riskini arttırmaktadır.

  YAĞDA KIZARTILMIŞ ÜRÜNLER

  Fast food restoran kültürünün vazgeçilmez yağda kızartılmış ürünleri lezzetli olmalarına rağmen sadece kalp sağlığınızı bozmaz. Aşırı sıcak ile muamele edilen ürünler aşırı oksidasyonu maruz kalır. Bu şekilde direk kanserojen bir hale geçer.

  ENERJİ İÇECEKLERİ

  Genç nesilde çok tercih edilen enerji içecekleri de kalp sağlığınızı tehdit etmektedir. İçeriklerinde aşırı miktarda kafein, ginseng, guarana ve şeker bulunur. Bu ürünler dolaylı olarak kalp damarlarına zarar vermekte ve ritim bozukluğuna yol açarak ani ölüme sebep olmaktadır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz