Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetKalbiniz hazır mı?

  Kalbiniz hazır mı?

  -

  kalbiniz-hazir-miYaşam biçiminizde yapacağınız basit değişikliklerle kalbinizi hep genç ve sağlıklı tutmanız mümkün. Kalp krizi dünyada en önemli ölüm nedenlerinden birini oluşturuyor. Yaşlanma ve cinsiyet gibi bazı risk faktörlerini değiştirmek mümkün değil. Ancak alışkanlıklarınızda yapacağınız değişikliklerle bazı etkenleri ortadan kaldırabilirsiniz.

  Düzenli spor yapmak, sigaradan uzak durmak, stresten kaçınmak ve ideal kilonuzu korumak tabii ki çok önemli. Tüketilen besinlerin kolestrol içerip içermediğine dikkat etmek gerekiyor. Doymuş yağ oranı düşük, doymamış yağ oranı yüksek yağlara yönelerek riskleri büyük oranda azaltabilirsiniz.

  Prof. Dr. Mehmet Öz’e göre; Türklerde HDL (yüksek yoğunluklu protein) oranı düşük. Halk arasında bu, iyi kolestrol olarak biliniyor ve kalp damar hastalık riskini azaltıyor. Son yıllarda Amerikan tarzı beslenme alışkanlığı hastalıkların yaygınlaşmasında önemli rol oynuyor.

  Sonuç olarak, çerez, fast food, hayvansal yağlar, kırmızı et, sakatatlar gibi ürünlerden uzak durmak gerekiyor. Pasta, krema, dondurma gibi dodymuş yağ içeren ürünler ile bol kolestrollü kabuklu deniz hayvanları kısıtlı tüketilmeli.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz