Diğer
  Ana SayfaSağlıkKalbinizi korumaya bugün başlayın

  Kalbinizi korumaya bugün başlayın

  -

   

  30092014 kalp02Hamilelik hastalığı tetikleyebilir

  Kalbin hastalıkları denildiği zaman sadece damar sistemini değil, kapakları ve adalesini de düşünmek gerekiyor. Hamilelikte vücudun ve kalbin yükü artıyor. Artan bu yük nedeniyle kalp kapaklarında daha önceden oluşmuş olan problemler ciddi boyutlara gelebiliyor. Hamilelik söz konusu olmasa yaşam boyu kalp kapağına müdahale gerekmeyecek olan kadınlar, hamilelik sonrasında kapaklarda bozulma ile birlikte bu ameliyatı olmak zorunda kalıyor. Bu nedenle romatizmaya bağlı veya doğtan gelen kalp kapak hastalıklarında hamilelik öncesinde ekokardiyografi ile bu kapakların değerlendirilmesi gerekiyor. 

   

  Menopoz kafa karıştırıyor

  - Advertisement -

  Menopozun çabuk yorulma, terleme, geçici tansiyon yükselmeleri ve çarpıntı gibi belirtileri kalp hastalığı belirtileri ile karışabiliyor. Gerçekten kalp hastalığı belirtileri olanlar bunları menopoza yorup doktora gitmeyi ihmal edebilirken, bazı kadınlar da kalp hastalığı endişesi ile menopoz belirtileri için sık sık kalp doktorlarına başvuruyor. Dr. Şener, “Eforla ortaya çıkıp dinlenme ile yok olan tüm belirtiler kalple ilişkilidir. Bunların dışındaki belirtiler menopoz ile ilgili olabilir” diyor.

   

  Belirtileri önemseyin

  Hiçbir sorununuz yokken aniden başlayan ritim bozuklukları ve çarpıntılar, eforla gelen göğüs ağrısı, çabuk yorulma ve baş ağrısı ile birlikte sürekli tansiyon yüksekliği (15/9 ve üzeri) söz konusu ise bir kardiyoloji uzmanı ile görüşmenizde fayda var. Kadınlarda göğüs adalelerindeki, memede oluşabilen ve boyun-omuz kireçlenmelerine ait ağrılar sık görülüyor, hatta karıştırılabiliyor. Dr. Deniz Şener, “Kalp ağrısı farklı bir karakter gösterir. Egzersiz ile ortaya çıkar ve dinlenme ile kaybolur. Yürürken, merdiven çıkarken ortaya çıkıp dinlenince 5-10 dakika içinde geçiyorsa bu ağrıyı önemseyin” diyor.

   

  Kırık Kalp Sendromu

  Türkiye’de kadınlar zor şartlar altında yaşıyor. Hangi sosyoekonomik gruptan olursa olsun kadınların yükü her zaman daha fazla oluyor. Ekonomik bağımsızlığı elde eden kadınlar bunun avantajlarını yaşarken diğer yandan evdeki yüklerinin paylaılmaması, iş hayatındaki zorluklar gibi nedenlerle daha fazla gerginlik yaşıyor. Kadınlarda menopoz döneminde görülen Broken Heart Syndrome (kırık kalp sendromu) ile stresle birlikte aniden kalp yetersizliği oluşuyor, kalp deforme oluyor, bir anda pompa yapamaz hale geliyor ve yaklaık bir aylık tedavi ile hasta tamamen normale dönüyor. Nadir görülse de bu sendrom kadınların stres ve kırılma ile neler yaadıklarını aslında çok iyi ifade ediyor.

   

  Yaprak ÇETİNKAYA

  Formsanté Dergisi Eylül 2014 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz