Diğer
  Ana SayfaSağlıkKaliteli uyku şart

  Kaliteli uyku şart

  -

  Sabahları baş ağrısı, ağız kuruluğu ve yorgunlukla uyanıyorsanız uyku apnesi ile karşı karşıya olabilirsiniz. Sık görülen bir uyku bozukluğu nedeni olan uyku apnesi, tedavi edilmediği takdirde kalp ve beyin hastalıklarına kadar birçok sağlık sorununa neden olabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Hayal Ergin Toktaş, “Bedenin kendini yenilediği süreç olan uyku, sağlıklı bir yaşam için çok önemli. Kaliteli bir uyku, kişinin sabah zinde bir şekilde uyanmasına ve günü sağlıklı geçirmesine olanak sağlıyor. Uyku kalitesinin sağlanamadığı durumlarda kişi kendini gün boyu yorgun ve bitkin hissediyor. Bu durumda gün içerisinde dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği de kaçınılmaz oluyor. Uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişse de sağlıklı yaşam için ortalama yedi-sekiz saatlik kaliteli bir uyku gerekli” diyor. 

  Genetik potansiyelinizi keşfedin
  Sağlıklı ve uzun yaşam ile doğru beslenme ve güçlü bir spor performansı için geliştirilmiş bir gen testi olan DNAFit, artık Türkiye’de. DNAFit kişinin eşsiz potansiyelini ortaya çıkartmak için genetik şifresini çözüyor ve özel bir rehber sunuyor. Basit bir tükürük testi olan DNAFit ile gen varyasyonları inceleniyor ve kişiye beslenme ile spor üzerine rehberlik edecek bir rapor sunuluyor. DNAFit, beslenme şekli, miktarı ve spor alışkanlıkları ile taktiklerine dair bir yol haritası sunarak genetik potansiyeli ortaya çıkarıyor. Tamamen kendilerine özel tasarlanmış bir beslenme yöntemi benimsemek isteyenler, amatör ve profesyonel sporcular DNAFit gen testi ile bir yaşam rehberi edinebiliyor. DNAFit CEO’su Avi Lasarow “DNAFit deneyimli bir bilimsel kurul tarafından yönetiliyor. Genetik bilimine dair en son veriler bireysel bazda fayda sağlamak için kullanılıyor. Bu, kişilerin sağlıklı ve uzun yaşamı için önemli bir dönüşüm başlattı. Böyle bir dönüşüm bilimsel bir yaklaşımla desteklenmeli ve bu anlamda kişiye özel bir rehber sunan DNAFit’in Türkiye’de de pek çok kişinin hayatını zenginleştireceğine eminim” dedi. DNA verilerinin elde edilmesi kadar nasıl sunulduğunun da çok önemli olduğunu belirten DNAFit Türkiye marka sahiplerinden İnanç Vardar “DNAFit çok zengin bir bilimsel altyapıyla detaylı bir bilgi sağlıyor ancak bunu açıklayıcı, anlaşılır ve kolay uygulanabilir bir anlatım ile sunuyor. Ayrıca sağlıklı olduğu varsayılmasına rağmen kişide reaksiyona yol açabilecek besinlerin bilgisi, spor performansı açısından dayanıklılık ve güç faktörleri de tespit edilerek sunuluyor. Dolayısıyla kişiler teknik bilgiler arasında kaybolmadan, kendi başlarına dahi ne yapacaklarını anlayıp hayatlarına kolayca uygulayabilirler” dedi. DNAFit’in ülkemizde kısa sürede ilgi topladığına değinen DNAFit Türkiye marka sahiplerinden Tarık Yunusoğlu ise “Şimdiye dek Türkiye’den 200’ün üstünde kişi testi satın aldı. Bunlarla beraber Süper Lig’in en üst düzeyindeki bir futbol takımının sporcularına da test yapıldı ve rapor sonuçlarına göre bir takım değerlendirmesi sağlandı. Dünya çapında da pek çok Olimpik atlet, önde gelen futbol takımları ve alanında uzman antrenörler DNAFit’i kullanıyor” dedi. DNAFit kiti www.dnafit.co adresinden temin edilebiliyor. Üç hafta içerisinde kişiye özel rapor Türkçe ve İngilizce seçenekleriyle sunuluyor. 

  Her daim genç
  Genç kalabilmek herkesin hayali. Aslında birkaç pratik öneriyle zinde ve enerjik hissetmek mümkün. Yapılan araştırmalar genç kalmaktaki en önemli şeyin kendini önemsemek, aileye vakit ayırmak ve bol kahkaha atmak olduğunu gösteriyor. Liv Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksoy, genç ruhlu ve zinde bir şekilde yaş almanın püf noktalarını şu şekilde sıralıyor: 

  • Diyet bağımlısı olmayın. 

  - Advertisement -

  • Yürüyüş yapın. 

  • Kahve yerine bitki çayı için. 

  • Zeytinyağı tüketin. 

  • Her gün bir porsiyon yeşil salata yiyin. 

  • Sigara içmeyin. 

  • Bronzlaşmayın. 

  • Hobi edinin. 

  Formsanté 2016 – Temmuz sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz