Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetKan grubu diyeti nedir, nasıl yapılır? Kan grubuna özel beslenme listesi

  Kan grubu diyeti nedir, nasıl yapılır? Kan grubuna özel beslenme listesi

  -

  Kan grubu diyeti son dönemde sık sık adı duyulan diyetler arasında. İnternette de Kan grubu diyeti nedir? Kan grubuna göre beslenmek doğru mu? Kan grubuna göre özel beslenme stratejileri nelerdir? sorularını sık sık görmek mümkün. Peki, bilim bu konuda ne diyor? Kan grubu diyeti nasıl yapılıyor? Diyetisyen Berrin Yiğit, 2021 yılında Formsante için merak edilen bu soruları yanıtlamıştı. İşte Formsante arşivinden o haber: 

  KAN GRUBU DİYETİ NEDİR, NEYİ AMAÇLAR?

  Kan grubumuz genetik olarak ebeveynlerimizden aldığımız bir mirastır. Farklı çeşitte kan grupları vardır ve bunları yediklerimizle değiştirmek mümkün değildir. Kan grubuna göre diyet bakış açısında insanların kan gruplarına uygun beslenerek daha sağlıklı ve uzun yaşayabilecekleri, ideal kilolarına ulaşabilecekleri öne sürülmektedir. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış çalışmaya dayalı bir sistem değil, 1996 yılında Peter D’Adamo’nun kendi geliştirdiği akımdır. Vaatleri dikkat çekici olması, yasaklara dayalı bir sistem çerçevesinde gitmesinden dolayı, o dönemde ilgiyi üstüne çekmiş fakat süregelmiş bir diyet değildir.

  HANGİ KAN GRUBU NE YEMELİ?

  Bu diyete göre her kan grubunun izin verilen ve yasaklı besinleri vardır, aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

  0 KAN GRUBU DİYETİ

  Avcı ve ana kan verici olarak kabul edilen O grubunun hayvansal besinlerle, yüksek proteinli bir diyet sürmeleri beklenir. Kırmızı et, balık ve sebze olarak ise brokoli, ıspanak, zeytinyağı tüketmeleri uygunken, buğday, mısır ve süt ürünlerinden uzak durmaları hedeflenir.

  - Advertisement -

  A KAN GRUBU DİYETİ

  İnsanların tarıma dayalı yerleşik hayata geçmeleriyle ortaya çıktığına inanılan bu grubun bitkisel kökenli beslenmesi uygun görülür. Meyve, sebze, soya ve ürünleri, deniz ürünleri, hindi ve kepekli tahılları seçmeleri beklenir. Bu kan grubunda ki kişilerin hassas bağışıklık sistemine sahip olduğu söylenir.

  B KAN GURUBU DİYETİ

  Göçebe olarak adlandırılan bu grubun süt ve et ürünlerini rahatlıkla tüketildiklerine, mısır, buğday, karabuğday, domates, mercimek, yer fıstığı ve susamdan arınmaları gerektiğine inanılır.

  AB KAN GRUBU DİYETİ

  Özellikle tofu, deniz ürünleri, süt ürünleri ve yeşil sebzelerden bol beslenilmesi, kafein, alkol ve işlenmiş etlerden uzak durmaları gerektiği düşünülür.

  OLUMSUZ YANLARI NELERDİR?

  Benim için en büyük olumsuzluğu bilimsel bir dayanağı olmaması sebebiyle insanları yanlış yönlendirebiliyor oluşudur. Diyetlerin sürdürülebilir, kişiye özel ve bilimsel verilerle işlenmesi çok önemlidir. Bu diyetin ayrıca son derece kısıtlayıcı bir liste olması, kişisel tercihleri önemsememesi, diyete uyumluluğu zorlaştıran bir bakış açısı vardır. Bireysel var olan hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar ve geçmişten bu zamana kadar getirmiş olduğunuz beslenme alışkanlıklarınız önemsenmez.

  BİLİM BU KONUDA NE DİYOR?

  Kan grubuna göre beslenme tarzı arkasında bilimsel hiçbir çalışma olmayan ve yazılan tek bir kitapla ortaya çıkan bir yaklaşımdır. Bilimsel kanıtı olmayan ve herhangi bir rehber tarafından önerilmeyen bu beslenme düzenini uygulamak şu an için gereksiz ve yanlış olacaktır. Bunun yerine kişiselleştirilmiş, sürdürülebilir, yeterli ve dengeli beslenmeyi hayat felsefesi haline getirmek, bu doğrultuda yaşamak en doğrusudur.

  İLGİLİ İÇERİKLER

     1 Yorum

  1. Ben böyle saçmalıklara inanmıyorum, insan doğal olmak şartıyla her şeyi kararında tüketebilir. Spor yapar, sıkıntı ve stresten de uzak durursa bu kişiye Allah’ın izniyle hiçbir şey olmaz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....