Diğer
  Ana SayfaSağlıkKansere karşı savaşanlar

  Kansere karşı savaşanlar

  -

  Ünlü isimleri her zaman kameralar karşısında en güzel halleriyle düşünsek de onlar da hayatın tatsız olaylarıyla mücadele ediyorlar. Seyirci karşısında hep gülümsemeye çalışan bu güçlü kadınlar, kansere karşı da güçlü kalıp, dimdik ayakta durmayı başarıyorlar.

  Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olarak kabul edilen kanserin önemini vurgulamak amacıyla 1-7 Nisan tarihleri Kanser Haftası olarak kabul ediliyor. Oldukça tehlikeli bir hastalık olsa da kanserde erken tanı hayat kurtarıyor. Bu tehlikeli hastalıkla mücadele eden ünlü kadınlar ise tedavi sürecindeki cesaretleriyle hastalıkla mücadele eden kadınlara örnek oluyorlar.

  Nilüfer
  Pop müzik denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Nilüfer de göğüs kanseriyle mücadele edenlerden. Hastalığını ilk öğrendiğinde bir basın açıklaması yapan ünlü şarkıcı, “Hiçbir korkum ve endişem yok. Erken teşhis konulduğu için kendimi şanslı hissediyorum. Kısa süre sonra sapasağlam olacağım” demişti ve öyle de oldu.

  nisan-2012-kanser-dosyasi-resim-1
  Deniz Uğur

  Bir süre önce meme kanseri olduğunu öğrenen Deniz Uğur’un tedavi nedeniyle iki göğsü alındı. Aldığı kemoterapinin etkisi ile saçları dökülmeye başlayan ve bu nedenle saçlarını kazıtan güzel oyuncu hastalık süresinde hissettiklerini şöyle anlatıyor; “Acı- tatlı her deneyim ruhumuzun olgunlaşması, kendimizi geliştirmek için sunulmuş birer fırsat. Böyle dönemler sınavdan geçmek gibi. Dik durmayı seçip kendiniz ve çevreniz için doğru şekilde davranırsanız, faydalı oluyorsunuz. Ah vah edip yakınmanın, hayata ne gibi bir katkısı olabilir ki?”

  nisan-2012-kanser-dosyasi-resim-2Anastacia
  Amerikalı ünlü şarkıcı Anastacia da meme kanserine yakalanan isimlerden oldu. Estetik ameliyat için mamografi yaptırdığı sırada tesadüfen hastalığını öğrenen şarkıcının sol göğsü ve iki lenf bezesi alındı. Hastalıkla mücadelesi boyunca moralini bozmamaya çalıştığını belirten Anastacia, meme kanseri ile mücadele için bir de vakıf kurdu.

  - Advertisement -

  nisan-2012-kanser-dosyasi-resim-4Arzum Onan
  Manken ve oyuncu Arzum Onan, önce lenf sonra da tiroid kanserine yakalandı. Onan, “İyi günde kötü günde diye bir laf vardır. O süreçte Mehmet ile bu lafın hakkını verdik. Müthiş bir ağabey, sevgili ve destekçi oldu. Her zaman yanımdaydı ve elimi tutuyordu” dedi.

  nisan-2012-kanser-dosyasi-resim-5Vahide Gördüm
  Göğüs kanseri olduğunu öğrendiğinde saçlarını kestirerek hemen tedaviye başlayan oyuncu Vahide Gördüm, “Evet, göğüs kanseriyim. Tedavi olmaya başladım ve bu süreçte hayatıma devam edeceğim. Bu hastalığa yakalanıp tedavi olamayanların yaşadığı bir ülkedeyiz. Durumu çok da abartmanın gereği yok” diyerek hastalığın karşısında ne kadar güçlü olduğunu gösterdi.

  Nilgün YILDIZ
  Fotoğraflar: Serkan ŞEDELE, Emre AVCAR, Serhat HAYRİ
  DB Arşiv, Hürriyet Arşiv

  Formsanté Dergisi Nisan 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz