Diğer
  Ana SayfaBebekKaranlık ve hayali varlıklar korkusu yaşayan çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

  Karanlık ve hayali varlıklar korkusu yaşayan çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

  -

  Ayrılık kaygısı çocuğun gelişimsel olarak bağlandığı başlıca kişilerden ayrılma ile beraber uygunsuz ve aşırı kaygı hissetmesidir. Peki, çocuklarda ayrılık kaygısı nasıl önlenir? Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında önemli bilgiler verdi.

  3,5 – 4 yaşlarında bir çocuğun odasının ayrılmamış olmasını, çocukta kaygı problemlerinin gelişmesiyle ilişkili buluyorum. 4 yaşını geçmiş olmasına rağmen hala ebeveyni ile aynı odada yatan çocuklarda en çok da; karanlık, yalnızlık ve hayali varlıklar korkusu gözlemliyorum.

  BU DURUMDA ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞILMALI?

  Çocuğum yalnız uyumaktan korkuyor diye onunla birlikte aynı yatakta hatta aynı odada uyumayın. Ona yalnızca uyuyana kadar, yanında oturarak okuduğunda hikayelerle eşlik edin. Çocuğun uyuyunca odayı terk edin.

  Gece yarısı çocuğun yanına gelse bile onu yatağınıza almayın, onunla birlikte onun odasına gidin ve yine yanında oturarak ona şefkatli dokunuşlarınla eşlik edin.

  Biraz sabredin çünkü çocuğunuz birey olmaya çalışıyor, özgüvenini geliştiriyor, kaygılarıyla baş etmeyi öğreniyor. Aksini yapmaya devam ederseniz çocuğun senden ayrışamaz ve bağımlı bir kişilik inşa etmeye başlar. Bu durumun ilk ayağı da ‘Ayrılma Kaygısı Bozukluğu’dur, çocuklarda ilk görülen kaygı bozukluklarından biridir ve diğer kaygı bozukluklarının da ilk durağıdır.

  - Advertisement -

  Konu ile ilgili zorlandığınızı düşünüyorsanız problemi hiç ertelemeden bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz