Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt BakımıKarantina cildimizi kurutuyor! Nasıl önlem alacağız?

  Karantina cildimizi kurutuyor! Nasıl önlem alacağız?

  -

  Neredeyse herkes, koronavirüs nedeniyle kendini izole ediyor veya karantinaya alıyor. Sosyal mesafeye dikkat ederek dışarı çıkmak zorunda kalanlar da, eskiye nazaran evde daha fazla vakit geçiriyor. Bu süreçte bizimle birlikte cildimiz de, yeni düzene uyum sağlamaya çalışıyor. Evde kaldığımız süre boyunca cildimiz kuruyor. Peki karantina döneminde kuruyan cildimiz için nasıl önlemler almalıyız?

  Uzman Estetisyen Aylin Çetinkaya, karantina döneminde karşılaşılabilecek en büyük cilt sorunlarından birinin cilt kuruluğu olduğunu belirtti ve bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

  MUTLAKA NEMLENDİRİCİ KULLANMAK GEREKİYOR

  Daha sık el yıkamanın ve daha fazla kolonya kullanmanın sonucu olarak ellerimiz kurudu. Şimdi bu kuruluk yüzümüzü de etkileyebilir. Aşırı el yıkama ve kolonya kullanımı, derinin koruyucu tabakasını bozarak, su kaybını arttırabilir ve bunun sonucu olarak elleriniz kuruyabilir. Ellerimizi yıkadıktan sonra mutlaka, nemlendirici kullanmamız gerekiyor. Hatta ellerimizi yıkadıktan sonra, tam kurutmadan nemlendirici kremi kullanabiliriz. Bu, nemi içeride hapsederek, kremin etkinliğini arttıracaktır.

  Uzman Estetisyen Aylin Çetinkaya bu dönemde sadece ellerinizin değil yüzünüzün de kuruyabileceğini belirtti.

  - Advertisement -

  Ülkemiz genelinde, mevsim koşulları itibariyle, hava henüz ısınmadığı için, muhtemelen evlerimizde yapay ısıtıcılar ile ısınıyoruz. Bu ısıtıcılar, bulunduğumuz ortamdaki havayı kurutuyor. Daha önceden sadece akşamları maruz kaldığımız bu kuru hava ile, şimdilerde daha fazla temas halindeyiz.

  Kapalı ortamdaki kuru hava, cildimizin kurumasına sebep oluyor!

  Bu durumu engellemek için, bulunduğumuz odayı sık sık havalandırmak ve gün içerisinde cildimize daha fazla nemlendirici krem kullanmamız gerekiyor. Önceden günde 2 defa nemlendirici kullanan kişiler, karantina döneminde günde 4-5 defa nemlendirici krem kullanabilirler. Kullanacağımız kremleri seçerken, yoğun su tutma özelliğinden dolayı, içeriğinde hyaluronik asit bulunan ürünlerin öncelikli olarak tercih edilmesini tavsiye eden Aylin Çetinkaya,  içeriğinde hyaluronik asit bulunan cilt maskesi ve cilt bakım serumlarının da kullanılabileceğini belirtti.

  KARANTİNADA CİLDİNİZİ KORUMAK İÇİN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

  • Ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka nemlendirici krem kullanın.
  • Yüzünüzü günde 4-5 defa nemlendirin.
  • Daha az makyaj yapın, tercih hiç yapmayın.
  • Haftada 2 defadan fazla peeling veya maske yapmayın.
  • Çok sıcak su ile banyo yapmayın
  • Daha fazla su için.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz